معین تکلیف طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی در هفته جاری

به گزارش مجله پیامک، در پی انتشار اخباری مبنی بر ممنوعیت سه ساله ادامه تحصیل پزشکان عمومی و بیان اظهار نظرهایی از سوی بعضی نمایندگان مجلس، رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت از مشخص تکلیف این طرح طی هفته جاری اطلاع داد و گفت: تاکنون خبری در این خصوص به مرکز سنجش اعلام نشده و این موضوع طبیعتاً در هفته جاری از سوی وزیر بهداشت مشخص تکلیف خواهد شد.

معین تکلیف طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی در هفته جاری

دکتر آبتین حیدرزاده در گفت و گو با مجله پیامک ضمن بیان این مطلب در تشریح جزئیات لایحه عدم ادامه تحصیل پزشکان عمومی و تغییر در نحوه پذیرش در دوره تخصصی و دستیاری، اظهار کرد: به نظر می آید این طرح از سوی کنندگان مجلس ارائه و در کمسیون آموزش و بهداشت مجلس شورای اسلامی مطرح شده و در وزارت بهداشت نیز در حال آنالیز است ولی هنوز چیزی در مورد این موضوع به مرکز سنجش و آموزش پزشکی وزارتخانه ارسال نشده اما به طور کلی این موضوع در هفته جاری تعیین تکلیف خواهد شد.

وی در ادامه توضیح داد: در مورد طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی باید منتظر نظر و دیدگاه وزیر بهداشت باشیم. با توجه به اینکه ایشان هفته گذشته در سفر بودند نتوانستیم این موضوع را مطرح کنیم اما یقیناً موضوع در هفته جاری تعیین تکلیف خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و آموزش پزشکی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی موضوع جدیدی نیست چرا که در حال حاضر نیز همه فارغ التحصیلان پزشکان عمومی نمی توانند به طور مستقیم وارد دوره های تخصصی شوند.

وی تاکید نمود: دانشجویانی که جزو استعدادهای درخشان هستند می توانند بلافاصله بعد از اتمام دوره تحصیل یک بار در آزمون دوره دستیاری و تخصصی شرکت کنند و اگر در دور اول پذیرفته نشوند، باید دوره های تعیین طرح را بگذرانند و بعد از اتمام طرح امکان شرکت مجدد را خواهند داشت.

دکتر حیدرزاده ادامه داد: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی یک درصد از داوطلبان پزشک عمومی به منظور تسهیل ازدواج و ترویج فرهنگ تأهل، می توانند بدون گذراندن طرح مستقیماً در دوره تخصصی شرکت کنند و این امکان فقط برای دانشجویان متأهل فراهم است. همچنین فارغ التحصیلان پسر بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی در صورت اجازه قوانین نظام وظیفه امکان شرکت در آزمون دستیاری و تخصصی را دارند، در واقع ادامه تحصیل مستقیم آن ها بستگی به قوانین نظام وظیفه دارد.

وی خاطر نشان کرد: دختران مجرد و پسرانی که از دوره سربازی معاف شده اند برای شرکت در آزمون دستیاری و تخصصی باید دوره تعیین طرح پزشکی عمومی را گذرانده باشند در غیر این صورت امکان شرکت در آزمون را ندارند و نمی توانند مستقیماً وارد دوره تخصصی شوند. البته اگر فارغ التحصیلان دوره پزشکی عمومی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در مناطق محروم مشغول کار شوند تا مهرماه سال بعد می توانند در دوره تخصصی شرکت کنند که این امکان شامل کسانی است که به مناطق محروم اعزام شدند. بنابراین در شرایط کنونی نیز امکان ادامه تحصیل مستقیم برای همه پزشکان عمومی در دوره های تخصصی وجود ندارد.

دکتر حیدرزاده خاطر نشان کرد: در جریان جزئیات موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی نیستم اما به طور کلی دوره طرح پزشکان 18 تا 24 ماهه است اما مبنای ممنوعیت سه سال برای این فارغ التحصیلان که مطرح است را نمی دانم از کجا نشأت گرفته است و باید مورد آنالیز قرار گیرد و کسانی که ارائه کنندگان این لایحه هستند باید در مورد جزئیات آن اعلام کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 209

به "معین تکلیف طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی در هفته جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین تکلیف طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی در هفته جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید