بهینه سازی مصرف سوخت با سیستم های هوشمند مدیریت ناوگان

به گزارش مجله پیامک، استفاده از سیستم های هوشمند، یکی از مسیرهای مطمئن و کاربردی برای بهینه سازی مصرف سوخت در جهان است.

بهینه سازی مصرف سوخت با سیستم های هوشمند مدیریت ناوگان

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،در این راستا پروژه ای برای اجرایی شدن سیستم های مدیریت هوشمند ناوگان به منظور کاهش مصرف سوخت خودروها را در اولویت قرار داده است که اجرای آن می تواند عدد قابل توجهی از اندازه مصرف سوخت در کشور را کاهش دهد. این کار با اجرایی شدن سیستم های هوشمند در فراوری تجهیزات کنترل ترافیک، مسیریابی، مکان یابی و مدیریت ناوگان حمل ونقل عمومی محقق خواهد شد.

به کارگیری سیستم های هوشمند در فراوری تجهیزات کنترل ترافیک، مسیریابی، مکان یابی و مدیریت ناوگان حمل ونقل عمومی از جمله روش هایی است که می توان برای بهینه سازی مصرف سوخت در نظر گرفت. روش هایی که در جهان مورد توجه قرار گرفته است و استفاده می گردد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کوشش است تا این کار را با شناسایی ذینفعان و بازیگران این عرصه، عملیاتی کند. در حال حاضر صنعت بیمه، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و صنعت خودروسازی کشور به اسم بهره برداران این طرح نیازهای خود را به ستاد اعلام نموده اند. ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم این نیازها را به شرکت های دانش بنیان اعلام نموده است تا از توان و تخصص آنها برای برطرف این نیازها یاری بگیرد.

منظور از بهینه سازی مصرف انرژی، انتخاب الگوها و اتخاذ و بکارگیری روش ها و سیاست هایی در مصرف درست انرژی است که استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حرکت را تضمین کند. با توجه به اینکه منابع انرژی در جهان رو به اتمام است و زنگ خطر این موضوع به صدا درآمده است همه کشورها در پی یافتن مسیری درست برای بهینه کردن مصرف انرژی هستند.

اجرای این پروژه با یاری و شناسایی 3 شرکت دانش بنیان به مرحله اجرا رسیده است تا از ظرفیت آنها برای طراحی و فراوری محصولات و سیستم های هوشمند حمل ونقل استفاده گردد. توانی بومی و دانش بنیان که در طی این سال ها راه گشا و پاسخی درست به برطرف نیازهای فناورانه کشور بوده است.

در ایران هم به دلایل مختلفی چند سالی است که هشدارها برای کاهش مصرف انرژی و سوخت شروع شده است. اتفاقی که نیازمند یک عزم همگانی و یک هم افزایی میان نهادهای دولتی و بخش خصوصی است. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پی آن است که بتواند با توسعه به کارگیری سیستم های هوشمند، مدیریت مصرف سوخت در حمل و نقل را بهینه سازی و هوشمند کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1714

به "بهینه سازی مصرف سوخت با سیستم های هوشمند مدیریت ناوگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهینه سازی مصرف سوخت با سیستم های هوشمند مدیریت ناوگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید