برگزاری جلسات مزایده بناهای تاریخی در استانها

به گزارش مجله پیامک، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، برگزاری جلسات مزایده بناهای تاریخی در استانها صورت می گیرد.

برگزاری جلسات مزایده بناهای تاریخی در استانها

شهاب طلایی، مدیر عامل صندوق احیا و بهره برداری بناهای تاریخی و فرهنگی گفت: به تازگی در مراسم مزایده ای که در شهر اصفهان برگزار گردید؛ 19 بنا به مزایده گذاشته شد که از این تعداد 17 بنا به سرمایه گذار تحویل داده شد تا بتوانند مطابق با کاربری مناسب، بازسازی و احیا نموده و به بهره برداری برسانند.

وی اضافه نمود: در سالهای گذشته مزایده ها در تهران برگزار میشد اما از این به بعد جلسات مزایده در استانها برگزار خواهد شد. این اتفاق برای اولین بار است که در تاریخ واگذاری های صندوق می افتد. جلسه بعدی مزایده ها نیز در استان لرستان برگزار می گردد. معتقدیم در واگذاری بناهای تاریخی باید ملاحظات اداره کل میراث فرهنگی استانها را در نظر گرفت. ممکن است اداره کل میراث استان ملاحظه ای داشته باشد اما وقتی آن را رعایت نکنیم، سرمایه گذار و بنا برای واگذاری دچار چالش می شوند.

وی ادامه داد: ما تغییر رویکرد دادیم از این به بعد در مزایده ها ملاحظات مختلف را در نظر بگیریم تا اگر بنایی احتیاجمند این است که فرد با سابقه ا آن را تغییر کاربری دهد؛ فردی که اهلیت دارد در این مزایده شرکت کند. در سنوات قبل بناها به افرادی واگذار میشد که در عمل نمی توانستند کاربری مورد احتیاج را به بنا بدهند در آن صورت بازسازی و تغییر کاربری دچار مشکل میشد، سرمایه گذار ضرر میکرد و بنا آسیب می دید. اما وقتی مزایده ها در استان برگزار گردد اداره های میراث از ابتدای واگذاری در جریان قرار می گیرند در صورتی که پیش از این گاهی در تهران بنا را به سرمایه گذار واگذار می کردیم اما استان آن را تحویل نمیداد.

طلایی با بیان اینکه معمولاً افراد بومی در مزایده بناهای تاریخی شرکت می نمایند، گفت: صندوق به عنوان بازوی اجرایی در کنار اداره کل استانها است نه به عنوان رقیب و روبروی اداره ها. قبل از برگزاری هر جلسه مزایده ای به استان مورد نظر رفته و شرایط بناها را آنالیز می کنیم. الزامات را حل نموده و آن را برای واگذاری آماده خواهیم کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 مهر 1402 بروزرسانی: 24 مهر 1402 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2297

به "برگزاری جلسات مزایده بناهای تاریخی در استانها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جلسات مزایده بناهای تاریخی در استانها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید