برنامه ملی فراوری برمبنای داده های پایه آب و هواشناسی تهیه گردد

به گزارش مجله پیامک، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پیغامی به مناسبت روز ملی آب، مدیریت آمار و اطلاعات منابع و مصارف آب را یکی از مهم ترین ابزارهای توسعه و بهره برداری پایدار از منابع آب کشور دانست و پیشنهاد داد برای تهیه و تدوین یک برنامه ملی مدیریت فراوری داده های پایه آب و هواشناسی و مصارف آب اقدام گردد. غلامحسین شافعی در این پیغام همچنین از آمادگی بخش خصوصی برای همکاری در تدوین و اجرای این برنامه خبر داده است.

برنامه ملی فراوری برمبنای داده های پایه آب و هواشناسی تهیه گردد

اتاق ایران هر سال مراسمی به مناسبت 13 اسفند، روز ملی آب، برگزار می کرد اما مراسم سال جاری به دلیل شیوع کرونا، به صورت مجازی برگزار می شود. هدف از برگزاری این رویداد، تقویت ارتباط سه رکن دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی برای اصلاح فرایندها و گذار از چالش های ناشی از بحران آب اعلام شده است.

متن کامل پیغام رئیس اتاق ایران به توضیح زیر است:

فرارسیدن این روز باستانی را خدمت همه دست اندرکاران آب کشور اعم از دینفعان، ذ ی مدخلان و جوامع مدنی تبریک عرض می نمایم.

ایرانیان باستان در چنین روزی که به نام نوروز آب ها نامیده می شد طی مراسمی به شکرگزاری و شادمانی می پرداختند و از درگاه ایزد منان درخواست سالی پربار و همراه با باران کافی تقاضا می نمودند.

اتاق ایران ظرف مدت شش سال اخیر نیز این روز را به نام روز ملی آب گرامی می دارد و طی مراسمی از اقدامات، خدمات و توجه خدمت گزاران به آب تجلیل و قدردانی می کند و مسائل و چالش های روز آب را به بحث و گفتگو می کشاند.

هرچند مراسم سال جاری به دلیل عارضه کووید -19 به صورت مجازی برگزار می شود، لیکن کوشش شده که کلیه عناصر مراسم مشابه سال های قبل موردنظر قرار داده شود.

موضوع بحران آب بایستی به عنوان ابرچالش امروز و آینده این سرزمین موردبحث قرارگرفته و چالش های ذی ربط مورد چاره جویی قرار گیرد. اگرچه بحران عمیق است ولی هنوز فرصت ترمیم وجود دارد مشروط به اینکه از فرصت ها به درستی استفاده شود.

موضوع اصلی بیانیه سال 1399 اتاق ایران مرتبط با مدیریت آمار و اطلاعات منابع و مصارف آب هست. آمار و اطلاعات دقیق و موثق، اصلی ترین و بنیادی ترین ابزار برای توسعه و بهره برداری پایدار از منابع آب در کلیه جنبه های مصرفی و غیرمصرفی محسوب می شود. مروری بر وضع موجود و مقایسه آن با شرایط مطلوب و البته دست یافتنی نشان می دهد که شکاف و خلا بزرگی بین این دو حالت در کشور حاکم است. نظر به اهمیت و صندلی این ابزار مهم در سپهر مدیریت منابع و مصارف آب در کشور، آسیب شناسی و ارزیابی وضع موجود درباره مدیریت اطلاعات منابع و مصارف یک ضرورت ملی محسوب می شود تا از این طریق راهکارها و برنامه های مناسبی برای حل وفصل این چالش مهم در فرایند تکاملی مدیریت آب در کشور فراهم شود.

اجماع نظر کارشناسان و صاحب نظران بر این است که در وضع موجود نظام مدیریت اطلاعات منابع و مصارف آب و مقادیر حدی در کشور، از جنبه ها و ابعاد مختلف دارای کاستی های اساسی است.

تعمق در محتوای هر یک از کاستی های موجود آشکار می سازد که اصلی ترین و مبرم ترین سیاست برای ساماندهی نظام مدیریت اطلاعات آب و هواشناسی و مصارف آب در کشور بایستی فراوری در داده های خام که خمیرمایه گام های بعدی را در فرآیند تکوین مدیریت اطلاعات تشکیل می دهد، متمرکز شود.

شایان ذکر است که براساس آنالیز های متنوعی که از سوی نهادهای بین المللی و همچنین کارشناسان ذی صلاح در خصوص سرمایه گذاری برای ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و نهادسازی درخصوص استقرار نظام های فراوری و جمع آوری داده های پایه در کشورهای مختلف به عمل آمده، آشکارشده است که سرمایه گذاری در این عرصه با ارزش افزوده بسیار بالایی توأم است، به گونه ای که ارزش افزوده حاصل از اجرای هیچ کدام از طرح های توسعه منابع آب نمی تواند با آن برابری و رقابت کند؛ زیرا تمام دولت ها به منظور برنامه ریزی و زمینه سازی برای اتخاذ تصمیمات دقیق و صحیح نیازمند فراوری داده های خام می باشند. به عبارت دیگر ایجاد شبکه های پایش، فراوری، انتقال، پردازش، انتشار و استقرار نظام های آمار ثبتی به عنوان تأمین کننده نیرو در موتور محرکه برنامه های توسعه در هر کشوری محسوب می شود.

با عنایت به مطالب فوق و با تأکید مجدد این موضوع که علی رغم گذشت بیش از 7 دهه از استقرار نظام نوین مدیریت آب در کشور، هنوز داده های پایهٔ کافی، دقیق و موثق از منابع آب و هواشناسی و مصارف آب به عنوان ابزار کلیدی مدیریت این منبع حیاتی در دسترس نیست، اتاق ایران پیشنهاد می کند به عنوان یک مؤلفه اولویت دار، نسبت به تهیه و تدوین یک برنامه ملی مدیریت فراوری داده های پایه آب و هواشناسی و مصارف آب بر اساس کاربرد روش های هوشمند پس از بازبینی شیوه های موجود فراوری و جمع آوری این داده ها در شبکه های اندازه گیری و پایش کشور اقدام شود.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بنا به مسئولیت های اجتماعی و قانونی خود اعلام می کند که در صورت تأیید و تصویب این پیشنهاد در نظام اجرایی کشور، آمادگی دارد با استفاده از توان تخصصی و ظرفیت های بخش خصوصی و با بهره گیری از کلیه ظرفیت های تخصصی و مدیریتی موجود در اتاق های استانی کشور در مطالعه و تدوین برنامه پیش گفته و اجرای آن در حد ظرفیت های موجود مشارکت نماید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1526

به "برنامه ملی فراوری برمبنای داده های پایه آب و هواشناسی تهیه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ملی فراوری برمبنای داده های پایه آب و هواشناسی تهیه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید