با بومی سازی پمپ های جابه جایی مثبت، چرخ صنایع بالا دستی تندتر می چرخد

به گزارش مجله پیامک، یکی از نیازهای مهم و فناورانه صنایع بالادستی کشور وجود پمپ هایی برای جابه جایی سیالات با غلظت بالا یا حاوی ذرات جامد است.

با بومی سازی پمپ های جابه جایی مثبت، چرخ صنایع بالا دستی تندتر می چرخد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این پمپ ها که در شمار تجهیزات مهندسی و فناورانه صنعتی به شمار می فرایند، احتیاجمند دانش فنی بالایی هستند و تا پیش از فراوریات ایران ساخت، احتیاج صنایع از راستا پر پیچ و خم واردات تامین می شد. اما با کوشش فعالان فناور شرکت مهندسی و توسعه رایبد انرژی پاژ، احتیاج کشور به نوع خاصی از پمپ های جابه جایی مثبت با محصولات ایران ساخت تامین شده است.

صابر مصطفوی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه رایبد انرژی پاژ، با اشاره به فراوری گونه ای از پمپ های جابه جایی مثبت از نوع اسکرو مارپیچی برای صنایع بالادستی و پایین دستی گفت: خوشبختانه کشور در زمینه فراوری پمپ های دوار و سانتریفیوژ به توانمندی بسیار بالا رسیده است و شرکت های دانش بنیان و فناور در فراوری این پمپ ها دارای توانمندی هستند. اما در حوزه پمپ های جابه جایی مثبت این احتیاج به طور جدی وجود دارد که این فناوری در داخل کشور بومی سازی شد.

وی با اشاره به کاربرد و اهمیت بالای صنایع بالادستی، اعلام کرد: فراوریات این شرکت در بازار داخل تحت عنوان مونوپمپ های اسکرو، پمپ های پیچی و یا ماردونی شناخته می گردد. مونوپمپ های فراوریی این شرکت با برند پمپ پاژ در دو نوع افقی و عمودی در 47 سایز طراحی و فراوری می شوند که این تنوع تعداد در سایز مونوپمپ های فراوریی این شرکت باعث شد که به راحتی بتوان از آن ها در ظرفیت ها و فشارهای مختلف استفاده کرد.

مصطفوی، کاربرد مونو پمپ های پمپ پاژ را برای انتقال سیالات دارای غلظت بالا، حاوی ذرات جامد و خورندگی بالا دانست و اضافه نمود: این پمپ ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای جابه جایی پلی پروپیلن، در تصفیه خانه های فاضلاب و پکیج های تصفیه پساب برای انتقال لجن تغلیظ شده و در صنایع معدنی برای تزریق فلوکولانت کاربرد دارد. همچنین پمپ های ماردونی این شرکت در صنایع پایین دست مانند صنایع غذایی برای جابه جایی مواد غذایی غلیظ مانند رب، عسل و مواد غذایی همراه با مواد جامد استفاده می گردد.

تنوع و کارآمدی بالا

مدیرعامل شرکت توسعه رایبد انرژی پاژ ادامه داد: پمپ های اسکروی پمپ پاژ در صنایع شیمیایی برای جابه جایی موادی مانند، رنگ، رزین ،روغن، چسب و قیر کاربردهای فراوانی دارد و به طور کلی وظیفه ای را که پمپ های دوار نمی توانند پوشش دهند، به خوبی انجام می دهد.

وی با اشاره به تنوع قابلیت و کارآمدی پمپ های ایران ساخت اعلام کرد: این قابلیت وجود دارد مونو پمپ های این شرکت در شرایط گوناگون و متناسب با احتیاج بهره برداری، فشاری از حداقل 2 تا حداکثر 30 بار را ایجاد و میزان مایعی از 100 لیتر بر دقیقه تا 50 متر مکعب بر ساعت را منتقل کند.

مصطفوی، از فروش این محصول به طیف متنوع و گسترده ای از صنایع و شرکت ها اطلاع داد و اضافه نمود: در همکاری با حوزه های مختلفی چون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع معدنی، صنایع مس، نیروگاه ها، صنایع غذایی و دارویی، کارخانجات کاغذ و سلولز محصولات این شرکت توانسته است جایگزین مطمئنی برای پمپ های اروپایی و آمریکایی گردد.

مدیرعامل شرکت توسعه رایبد انرژی پاژ، با اشاره به ارائه پکیج کاملی از تجهیزات و خدمات مورد احتیاج برای نصب و بهره برداری پمپ های فراوریی این شرکت گفت: این مجموعه کامل شامل ابزار دقیق، حسگرها و ابزارهای کنترلی، سیستم آب بندی دارای استاندارد API و متریال های گوناگون در قسمت های مختلف پمپ است. این تجهیزات مطابق با استانداردهای بین المللی فراوری و پس از گذراندن آزمایشات پیروز کیفی در آزمایشگاه مجهز مطابق با استاندارد API به مشتری ارائه می گردد.

ظرفیت بالقوه ایجاد ارزش اضافه نموده و اشتغال

این فعال فناور از بازار 400 میلیارد تومانی مونوپمپ های اسکرو گفت و ادامه داد: خوشبختانه توانسته ایم سهم برند پمپ پاژ را در تامین احتیاجهای داخل بالغ بر 10 درصد از بازار برسانیم اما از آن جا که پیش از این فراورینماینده ای برای تامین این محصول با رعایت استانداردهای بین المللی در کشور وجود نداشته است، نمونه های وارداتی این محصول سهم بسیار زیادی از بازار را به خود اختصاص داده است.

مصطفوی،با اشاره به ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان و متخصصان کشور گفت: که هم اکنون 20 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این شرکت همکاری می نمایند که با توجه به توسعه روزافزون بازار این محصول، در آینده ای نزدیک این تعداد به حداقل 50 نفر افزایش خواهند یافت.

وی کیفیت بالا و قیمت بسیار رقابتی تا نصف نمونه خارجی را از مزایای مونوپمپ های پمپ پاژ دانست و اعلام کرد: این محصول با خدمات پشتیبانی تخصصی ارائه می گردد که مزیتی نسبت به نمونه های وارداتی است که در صورت بروز مشکل، امکانی برای دریافت خدمات پس از فروش ندارند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، از برطرف احتیاج به این نوع پمپ ها با توانمندی فراوری در داخل گفت و تاکید نمود: متاسفانه علیرغم فراوری با کیفیت نمونه ساخت داخل، کارفرمایان صنایع بالادستی همچنان به واردات از خارج تمایل دارند. گرچه این پمپ ها به واسطه تحریم ها، بدون هیچ گونه خدمات پشتیبانی با هزینه های چندین برابری ارائه می گردد. با توجه به ضرروت کشور برای استفاده از فراوریات داخلی بایستی سازوکارهای فرهنگی و قانونی برای حمایت از این فراوریات لحاظ گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1615

به "با بومی سازی پمپ های جابه جایی مثبت، چرخ صنایع بالا دستی تندتر می چرخد" امتیاز دهید

1 کاربر به "با بومی سازی پمپ های جابه جایی مثبت، چرخ صنایع بالا دستی تندتر می چرخد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بومی سازی پمپ های جابه جایی مثبت، چرخ صنایع بالا دستی تندتر می چرخد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید