ابهام زدایی از همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران: یکی از جدی ترین و قدیمی ترین مطالبات برجامانده بازنشستگان تأمین اجتماعی همسان سازی حقوق بوده که بالاخره با مساعدت دولت در جهت پرداخت قرار گرفته است. اما ترمیم کامل این شکاف با ابهام هایی همراه است.

ابهام زدایی از همسان سازی حقوق بازنشستگان

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران؛ همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از چالش های دولت، سازمان تامین اجتماعی و دیگر متولیان امور بازنشستگان در سال های اخیر بوده است. اما به علت چالش ها و محدودیت های موجود، 4 دولت اخیر در حل وفصل این معضل 14 ساله ناکام مانده اند.

مطلب مرتبط:

اعداد و ارقام همسان سازی حقوق بازنشستگان

انتها انتظار 14ساله؟

در ابتدای مرداد محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم رونمایی از درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی کشوری یکی از مهمترین مطالبات بازنشستگان را همسان سازی حقوق آنان دانست و وعده داد: این موضوع با همکاری سازمان برنامه و بودجه، خزانه کل کشور و کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و دولت با وجود همه محدودیت های اقتصادی آن را اجرا می نماید.

حدود 3 هفته پیش بود که با مصوبه هیئت وزیران 32 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به سازمان تأمین اجتماعی به وسیله واگذاری سهام خود در 9 شرکت عظیم پرداخت شد که حدود 30 درصد آن، برای متناسب سازی و ترمیم حقوق بازنشستگان استفاده خواهد شد.

کارشناسان اختصاص این مبلغ را گام مهمی برای ترمیم حقوق و ارتقای معیشت حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی می دانند. آن هم در شرایطی که در ابتدای سال هم یکبار افزایش 26 درصدی حقوق ها اعمال شده است. به گفته آن ها میزان دریافتی 3میلیون و 300هزار بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی با اجرای متناسب سازی حقوق در مرداد ماه افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

ابهام ها و چالش ها در راستا همسان سازی حقوق بازنشستگان

به رغم عزم مسئولان دولتی برای متناسب سازی حقوق دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی، بعضی سوالات در این زمینه وجود دارد که مستلزم پاسخگویی مسئولین امر و شفاف سازی درباره نحوه اجرا و جزئیات مربوط به آن است. اما آنچه تا به امروز از مصاحبه ها و اظهارات مسئولان برمی آید وعده انتها دادن به سال ها انتظار بازنشستگان و کلی گویی در این زمینه است.

به همین دلیل خبرنگاران با طرح ابهامات و سوالاتی که احتمالاً برای مشمولان همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز وجود دارد، در جستجوی یافتن پاسخی مناسب برای مخاطبان است.

منابع همسان سازی از چه طریقی تامین می گردد؟

در راستای اجرای همسان سازی، دولت حدود 15 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان کشوری و 15 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته است. منابع مورد احتیاج، به وسیله واگذاری بعضی دارایی های دولتی و سپس فروش سهام آن ها در بازار بورس تامین خواهد شد.

همسان سازی از چه زمانی اعمال می گردد؟

نکته دیگری که وجود دارد اینکه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری قرار است از مهر ماه اعمال می گردد؛ در حالیکه پیشتر بعضی برآورد ها وجود داشت که رقم جدید در فیش حقوقی مردادماه بازنشستگان گنجانده خواهد شد.

البته سازمان تامین اجتماعی می گوید متناسب سازی حقوق ها را از مردادماه کلید می زند. این اظهارات (در صورت صحت) به معنای این است که حتی اگر پرداخت مابالتفاوت همسان سازی در انتها مردادماه صورت نگیرد، در پرداختی های بعدی افزوده خواهد شد

آیا سنوات ارفاغی در همسان سازی لحاظ می گردد؟

بعضی از بازنشستگان به رغم اینکه اصل سابقه بیمه شان کمتر از 35 سال است، به واسطه شرایط خاص شغلی (مانند مشاغلی که مشمول سختی کار می شوند)، به واسطه سنوات ارفاغی در قالب حداکثر سابقه بازنشسته شده اند.

سنوات ارفاغی سنواتی است که طبق قوانین و مقررات مربوط از لحاظ احراز شرایط بازنشستگی جزو سنوات خدمت ملاک محاسبه قرار می گیرد.

در صورت اجرایی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان، افرادی که با کمتر از 35 سال سابقه حقیقی به مدد اعمال سنوات ارفاغی بازنشسته شده اند، با این سوال روبرو هستند که آیا سنوات ارفاغی در محاسبات مربوط به متناسب سازی حقوق لحاظ می گردد؟ و اگر اینگونه است، نحوه اعمال آن چگونه خواهد بود؟

همسان سازی مختص حداقل بگیران است؟

بازنشستگانی که دریافتی آن ها حداقلی است احتمالاً بیش از دیگران چشم به اجرای طرح همسان سازی و انتها یافتن انتظار 14ساله خود دوخته اند.

اما در شرایط اقتصادی این روزهای ایران و معضلات معیشتی که گریبانگیر اقشار مختلف جامعه شده است، حداقل بگیران تنها گروهی نیستند که خود را احتیاجمند مساعدت اقتصادی و افزایش دریافتی ماهیانه می دانند.

بنابراین شمولیت طرح همسان سازی هم به محل سؤال و ابهام در این زمینه بدل خواهد شد؛ آیا متناسب سازی حقوق بازنشستگان تنها به حداقل بگیران اختصاص می یابد؟ یا سایر سطوح نیز مشمول این طرح خواهند بود.

توضیحاتی که تا به امروز از سوی مسئولان ارائه شده است

بعضی مسئولان امور بازنشستگان و مستمری بگیران اظهاراتی در این زمینه داشته اند که بعضی از آن ها در ادامه آمده است.

ترمیم حقوق از 30 تا 70 درصد

محمد اسدی، دبیر کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران کشور می گوید: بخشی از ترمیم حقوق در قالب آن انجام می گردد که بسته به جدول حقوق از 30 تا 70 درصد متغیر است و در کنار افزایش حقوقی که در ابتدای سال جاری صورت گرفت می تواند تأثیر خوبی در قدرت خرید بازنشستگان داشته باشد.

2 روش همسان سازی حقوق ها

علی دهقان کیا، رییس کانون بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی استان تهران می گوید: در روش اول، آن دسته از افرادی که 30 سال سابقه دارند و در زمان بازنشستگی حداقل دستمزد را می گرفتند و امروز هم همان حداقل را می گیرند، حدود 2 میلیون و 800 هزار تومان دریافتی خواهند داشت و آن دسته از افرادی که با 35 سال سابقه بازنشسته شده بودند و حداقل حقوق را دریافت می کردند و در زمان حال نیز حداقل را می گیرند، چیزی در حدود سه میلیون تومان دریافتی خواهند داشت.

وی می افزاید: روش دوم در مورد همسان سازی حقوق ها، شامل چند آیتم می گردد. در این روش، میزان سوابق در نظر گرفته می گردد. همچنین میزان پرداختی ها را در نظر خواهیم داشت و به افرادی که بالای 25 سال سابقه دارند، نیز امتیازاتی تعلق خواهد گرفت. در این روش افرادی که 10 سال سابقه دارند، تا 150 هزار تومان و به ترتیب با افزایش سنوات این رقم تا سابقه 30 سال به 400 هزار تومان می رسد. در این شیوه افرادی که 35 سال سابقه کار دارند، چیزی در حدود 480 و 500 هزار تومان افزایش حقوق خواهند داشت. امتیاز دومی که این افراد می گیرند، این است که افرادی که با بیش از 25 سال سابقه بازنشسته شدند و از حداقل حقوق بالاتر دریافت می کردند و یا سقف حقوق را داشتند، متفاوت عمل می گردد.

دهقان کیا در ادامه گفت: امتیاز دیگر مربوط به افرادی است که بالای 25 سال سابقه دارند، درخصوص این افراد نیز از یک درصد تا 7 درصد حداقل دستمزد افزایش پیدا می نماید. این 7 درصد هم مربوط به کسانی است که 35 سال سابقه کار دارند. باید منتظر باشیم تا ببینیم انتها ماه جاری به چه اعداد و ارقامی می رسیم.

ضریب پایه سنوات

ناهید حیدری، مدیر کل امور فنی مستمری های تأمین اجتماعی نیز درخصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان می گوید: با استفاده از مشارکت های حداکثری و استفاده از نقطه نظرات کانون های عالی بازنشستگان، بر اساس فرمول های بیمه ای و میزان مشارکت هر فرد در پرداخت حق بیمه و همچنین مدت زمان پرداخت حق بیمه، ضمن رعایت اصل عدالت، همسان سازی حقوق بازنشستگان به انتها رسید.

به گفته ناهید حیدری در این امر، ضریب پایه سنوات در نظر گرفته شد و مبنای آن از صفر تا 10 سال و از 10 سال تا 35 سال است و هر مستمری بگیر بر اساس مدت سابقه و ضریب پایه حق بیمه مشمول همسان سازی حقوق می گردد. از طرفی برای اینکه بتوانیم تشویقی هم برای سنوات بالاتر داشته باشیم، سابقه بالای 25 تا 35 سال را نیز در نظر گرفته ایم و همچنین از این ماه میزان دریافت یاری هزینه معیشتی یا همان بن و حق مسکن نیز نسبت به سال گذشته 172 درصد رشد داشته است و از 90 هزار تومان در خرداد ماه به 190 هزار تومان رسیده است.

وی می افزاید: مشمولین متناسب سازی، کلیه بازنشستگان، از کار افتادگان و بازماندگان آن ها هستند و این افزایش به همه سطوح دستمزد تعلق می گیرد. به گفته حیدری حدود 17 هزار و 500 میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اعتبار اختصاص داده شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1153

به "ابهام زدایی از همسان سازی حقوق بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام زدایی از همسان سازی حقوق بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید