آمریکا:سقف زمانی برای حذف سودان از فهرست تروریستی وجود ندارد

به گزارش مجله پیامک، آمریکا گفت که هیچ سقف زمانی برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه های تروریستی وجود ندارد.

آمریکا:سقف زمانی برای حذف سودان از فهرست تروریستی وجود ندارد

به گزارش گروه بین الملل مجله پیامک، به دنبال سرنگونی نظام عمرالبشیر درسودان، دولت انتقالی خارطوم مذاکرات خود را برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه های تروریستی با مقامات آمریکایی آغاز کرد و به گفته نخست وزیر این دولت، پیشرفت های چشمگیری در این زمینه حاصل شد. مقامات بلندپایه کشورهای غربی و عربی از جمله آلمان ، فرانسه ، مصر... در دیدار با همتایان سودانی خود متعهد شدند که برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه های تروریستی اقدام نمایند.

معاون آفریقایی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست مطبوعاتی گفت: هیچ سقف زمانی مشخصی برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه های تروریستی وجود ندارد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، تیبور ناجی توضیح داد: موانع قانونی وجود دارد که آمریکا را ملزم می نماید تا نام سودان همچنان در این فهرست باشد. مناسبات واشنگتن با خارطوم طی سال های گذشته با مسائل در هم تنیده ای همراه بوده است، در این سال ها سودان گروه های تروریستی را به کشورهای دیگر اعزام می کرد لذا آمریکا خارطوم را در فهرست حامیان گروه های تروریستی قرار داد که به دنبال آن، قوانینی در کنگره آمریکا به تصویب رسید که هرگونه تعامل و همکاری با سودان را ممنوع نمود.

وی گفت: آمریکا شاهد تغییرات در سودان است و می تواند با دولت انتقالی خارطوم برای حذف فوری نام سودان از فهرست مزبور همکاری کند. واشنگتن متوجه درخواست کشورهای مختلف دنیا درخصوص حذف نام سودان از این فهرست است، ولی ما باید تابع قانون باشیم.

این دیپلمات آمریکایی گفت: واشنگتن در نظر دارد طی دو هفته آینده نشستی را با مشارکت کشورهای دوست سودان در آمریکا برگزار کند تا از این طریق کمکی به خارطوم نموده باشد.

سودان درخواست وام از صندوق بین المللی پول و بانک دنیای نموده بود اما به دلیل قرار دریافت نام این کشور در فهرست حامیان گروه های تروریستی، نتوانست این وام را دریافت کند.

آمریکا در سال 1993 به دلیل میزبانی سودان از سرنموده معدوم شبکه القاعده نام این کشور را در فهرست حامیان گروه های تروریستی قرار داد و تحریم های مالی نظامی علیه خارطوم اعمال کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 454

به "آمریکا:سقف زمانی برای حذف سودان از فهرست تروریستی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا:سقف زمانی برای حذف سودان از فهرست تروریستی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید