نابینایان، شهروندانی دارای حقوق برابر

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران، گروه جامعه، مرتضی رحمان زاده: 23مهرماه برابر با 15 اکتبر، روز عصای سفید نامگذاری شده است؛ این روز ، تبلور قابلیت ها، توانمندی ها و شأن و منزلت اجتماعی نابینایان است تا با اغتنام از این فرصت کوتاه نگرشی مطلوب در جامعه نسبت به نابینایان به وجود آید.

نابینایان، شهروندانی دارای حقوق برابر

این روز برای پاسداشت و گرامیداشت دستاوردهای افراد نابینا که چه به گونهٔ مادرزادی نابینا زاده شده اند و چه با بروز رخدادهای ناگوار و بر سر حوادث نابیناشده اند.

در واقع در این روز کوشش می گردد تا فرهنگ سازی لازم برای این افراد صورت گیرد و نگاه جامعه به آن ها حقوق مدار باشند.

در نگاه اول ممکن است افراد جامعه به دیده ترحم به روشندل نگاه نمایند و آنها را ناتوان بدانند و به زعم خود سهم خود را در جامعه در قبال این قشر بزرگ با همین حس ترحم لحظه ای و زودگذر بپردازند اما نکته همین است نابینایی ناتوانی و محدودیت نیست بلکه تجسم اراده است.

امروزه نابینایان بسیاری را می شناسیم که اگر نگوییم بهتر از افراد بینا، لااقل در حد آنها، در تمام عرصه های مختلف علمی و هنری می درخشند و وجود این افراد است که ثابت نموده که با دیده ترحم نباید به آنها نگریست بلکه آنچه شایسته آنهاست، احترام است.

امروز مطالبات به حق معلولان تغییر نموده، گفتمان معلولان از حمایت مستقیم به گفتمان مطالبه گری و حقوق شهروندی تغییر یافته است.

بنابراین به عنوان یکی از خدمتگذاران مردم تمام کوشش خود را برای توجه و به رسمیت شناختن مطالبات آنها انجام داده تا بنای فعالیت های خود را در این حوزه هم سو با آهنگ اجتماعی معلولان پایه گذاری کنم.

شهردار منطقه 13 تهران

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 97

به "نابینایان، شهروندانی دارای حقوق برابر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابینایان، شهروندانی دارای حقوق برابر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید