منظومه فرهنگی ادبی هفت هفته با سعدی برگزار می گردد

به گزارش مجله پیامک، عبدالمهدی مستکین مدیر انجمن دوستداران حافظ که طی هفته های گذشته اقدام به برگزاری منظومه های فرهنگی ادبی هفت هفته نموده، گفت: احتیاج به آموزه ها و حکمت عملی شیخ اجل سعدی در این دوران بیش از هر زمان دیگری احساس می گردد. سعدی حکیمی غفلت ستیز است که همواره ما را به تأمل در ایام زندگی و چگونه سپری کردن دم های دلاویز عمر، و به هر نفسی که فرو می رود و بر می آید زنهار داده و هوشیار می سازد؛ خاصه در عصر کنونی که شتاب آلودگی و سرآسیمگی محور و مدار عمر شده است و ضرب آهنگ تند و بی نظم زندگی، پریشانی، افسردگی و ملولی را بر کالبد جسم و جان چیره نموده است.

منظومه فرهنگی ادبی هفت هفته با سعدی برگزار می گردد

وی اضافه نمود: شیخ خردمند ما سعدی مرد عمل است و سخنش چاشنی کار آزمودگی دارد، طریق گوی نیکی بردن را می داند و می آموزد؛ ساده دلی است که دلش خانه مهر یار است و در آن کینه هیچ کس نمی گنجد؛ معلمی است که بزرگترین آرمانش سعادت بشر است و در سپهر اندیشه اش، انسانی که از محنت دیگران پروای غمی نداشته باشد درخور اطلاق واژه بشکوه آدمیت نیست. شیخ اجل به زیباترین شکل ممکن در ادبیات دنیا چهره کریه و آبله گون حرص و حسد و نمامی و کینه و بخل و ریاکاری ... را برملا ساخته و به ما آموخته که اگر زشت خویی در سرشت داشته باشی، از طاووس زیبا و نگار پیکر، جز پای زشت نبینی!

این پژوهشگر در ادامه گفت: سعدی را باید مرد عشق خواند و بی گمان و گزاف در این موهبت الهی کمتر کسی به پایه و مرتبه وی می رسد. عشق سعدی، شور انگیز، پاک، نجیبانه و با وقار است، از دلاارام زمینی به دلارام ازلی و آسمانی پیوند می بخشد و به بانگ بلند می گوید که عاشقان کشتگان معشوند. حالا منظومه فرهنگی ادبی هفت هفته با سعدی که در ادامه منظومه هفت هفته با حافظ، برنامه ریزی شده، همچون منظومه پیشین با خیل مشتاقان و عاشقان فرهنگ و ادب ایران زمین خاصه سعدی بزرگ همراه خواهد بود.

مستکین گفت: از مهمترین رویدادهای این منظومه هفت هفته ای که از اواخر آبان به مدد خالق ودود و با حضور چهره های فرهنگ و ادب و هنر کشور شروع می شود، رونمایی از ترجمه گلستان سعدی اثر دکتر عبدالمحمود رضوانی است که با مشارکت و همکاری کمیسیون ملی یونسکو ایران، دانشگاه شیراز و انجمن دوستداران حافظ تهران چاپ شده است.

مدیر انجمن دوستداران حافظ تهران در سرانجام ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک با برنامه ریزی های منسجم فرآیند عضویت در این انجمن تسهیل شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 110

به "منظومه فرهنگی ادبی هفت هفته با سعدی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منظومه فرهنگی ادبی هفت هفته با سعدی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید