معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایه

به گزارش مجله پیامک، خبرگزاری خبرنگاران-یک کارشناس بازار سرمایه گفت: وجود دامنه نوسان محدود در بورس باعث ایجاد فشار ها در صف های فروش یا خرید و بروز هیجان زیاد در بازار می گردد و قیمت سهم را از نقطه تعادلی خود دور می نماید.

معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایه

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما عباسعلی حقانی نسب،گفت: مدیران بازار سرمایه برای مبارزه با فساد ساختاری در بورس باید دامنه نوسان را افزایش بدهند. چرا که صفی که به واسطه دامنه نوسان ایجاد می گردد اطلاعات و سیگنال غلطی را به مردم و سرمایه گذاران می دهد.

وی با بیان اینکه کم بودن دامنه نوسان باعث به وجود آمدن ابزاری برای دستکاری بازار می گردد گفت: مشکل دامنه نوسان محدود در کنار دیده شده حجم سفارش ها باعث می گردد بعضی اوقات با 5 درصد از سهام کل، صف خرید یا فروش سنگینی در سهام خاصی ایجاد گردد. در این صورت با ایجاد صف خرید صوری اعتماد کاذبی در بازار ایجاد شده و این ابزاری برای ایجاد فشار فروش یا خرید کاذب در نماد ها می گردد.

این کارشناس اضافه نمود: به طور مثال در روز های مثبت بازار با عدم عرضه هماهنگ شده؛ مدت ها سهم را در صف خرید قفل می نمایند که این باعث رشد حباب گونه سهم می گردد و در روز های منفی هم برعکس این اتفاق می تواند رخ دهد. یعنی دامنه نوسان ابزاری برای سنگین نشان دادن صف فروش و پایین آوردن مصنوعی ارزش سهم می گردد.

وی گفت: آسیب دیگر دامنه نوسان ترغیب سرمایه گذاران به گرفتن نوسان کوتاه مدت و فروش یا خرید سهم در صف خرید یا فروش است. مسئله ای که سرمایه گذاری بلند مدت در بورس و تحلیل و خرید و فروش براساس تحلیل آینده را به حاشیه می برد و این یعنی با یاری قوانین دید کوتاه مدت و گریز از سرمایه گذاری بلند مدت را ترویج می کنیم.

حقانی نسب اضافه نمود: ترویج سرمایه گذاری کوتاه مدت ارزش تحلیل را کاسته و باعث به حاشیه رانده شدن افراد مطلع و سرمایه گذاری مبتنی بر واقعیت های مالی است که می تواند به زیان فعالان بازار تمام گردد.

وی گفت: به طور مثال شرکت هایی داریم به تازگی طرح های آن به بهره برداری رسیده و بطور طبیعی در سال اول، سوددهی آن چنانی نخواهد داشت، اما در سال دوم و سال های بعدی می توانند به قیمت فعلی سهام سودسازی نمایند، ولی متاسفانه بازار فعلی به علت تحلیل گریزی به آن قیمت نمی دهد و از کنار آن به سادگی رد می گردد.

این کارشناس می گوید: ایجاد رانت سرخطی برای افرادی که به هر علتی دسترسی بهتر و سریع تری به سامانه معاملات دارند از دیگر معایب دامنه نوسان محدود است که به جز عده ای قلیل به زیان اکثریت بازار سرمایه و توسعه بی عدالتی است.

وی گفت: ایجاد تجمعات توده وار بازار آسیب جدی دیگر دامنه نوسان محدود است که باعث تشدید پدیده صف نشینی می گردد.

حقانی نسب اضافه نمود: فرسایشی شدن معاملات و به اصطلاح زجرکش کردن سرمایه گذار عیب بعدی دامنه نوسان محدود است. این عیب تنها مختص به روز های منفی بازار نیست و در بازار مثبت هم باعث رشد فرسایشی بازار می گردد که از لحاظ روانی فشار زیادی را بر سرمایه گذار تحمیل می نماید.

وی گفت: به عنوان مثال در یک سال گذشته و با فرسایشی شدن فرایند اصلاح بازار نگرش های درونی و بیرونی به بورس بسیار منفی شده در حالی که در نبود دامنه نوسان این نگرش می توانست بسیار بهتر از این ها باشد.

حقانی نسب خاطر نشان کرد: برای رسیدن به یک بازار کارآمد، شفاف و عادلانه اولین کار افزایش دامنه نوسان است. مدیران سابق بورس برای حل نکردن مشکل دامنه نوسان باید جوابگو باشند چرا که نتیجه دامنه نوسان، گرفتار کردن مردم عادی در بن بست رینگ معاملات شده است. مدیرانی که با ذهنیت کنترلی عمل نموده اند و علاقمند بودند کنترل بازار در دستان خودشان باشد.

این کارشناس معتقد است کم بودن دامنه نوسان عین دستکاری و فساد است چنانکه در همه بازار ها قیمت است که منظره مثبت و منفی به سهام می دهد و جریان نقدی را به سمت بازار راهنمایی می نماید. جذب پول به بازار با ابزار دامنه نوسان و هیجان صف های ایجاد شده چیزی جز گول زدن سهامدار نیست.

وی گفت: مدیران بازار سرمایه باید هر چه سریع تر با این فساد ساختاری مبارزه نموده و دامنه نوسان را افزایش بدهند. چرا که افزایش دامنه نوسان نقدشوندگی بازار را افزایش می دهد و به تعادل رسیدن سهم ها را بسیار سریع تر می نماید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1994

به "معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید