مشترکان خوش مصرف برق کاهش صورت حساب خواهند داشت

به گزارش مجله پیامک، تهران (پانا) - به گفته سخنگوی صنعت برق مشترکان خوش مصرف برق به ازای هر 10 درصد کاهش مصرف 20 درصد کاهش صورت حساب خواهند داشت و اگر نسبت به سال گذشته نیز مصرف خود را کاهش دهند پاداش مدیریت مصرف دریافت می نمایند.

مشترکان خوش مصرف برق کاهش صورت حساب خواهند داشت

مصطفی رجبی مشهدی روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح نخستین اقدام فراگیر صنعت برق با موضوع عبور از پیک بار تابستان اضافه کرد: تعرفه برای مشترکان خوش مصرف نسبت به سال قبل افزایش هفت درصدی دارد و این مشترکان با اقدامات ساده می توانند به صف مشترکان کم مصرف بپیوندند.

وی ادامه داد: پارسال طرح برق امید در کشور اجرایی شد و براساس آن مشترکان به سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم شدند وطبق برآوردی که انجام شد تا به امروز و از زمان اجرای طرح حدود هفت میلیون مشترک خانگی جزو گروه کم مصرف قرارگرفته اند.

معاون برنامه ریزی مالی شرکت مادرتخصصی مدیریت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران خاطرنشان ساخت: حدود 6 درصد کاهش تعداد مشترکان پرمصرف محقق شد و حدود چهار درصد به جمع مشترکان کم مصرف اضافه شده است.

رجبی مشهدی ادامه داد: مشترکان کم مصرف از تخفیف صددرصدی برخودار شدند و برای مشترکان پرمصرف نیز راهکارهایی اندیشیده شده تا نسبت به مدیریت مصارف خود اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: توصیه ما به مشترکانی که خیلی پر مصرف هستند این است که از اکنون برای کاهش مصرف اقدام نمایند و حداقل از نیروگاه پشت بامی کوچک استفاده نمایند و یا اینکه از وسایل برقی استفاده صحیح داشته باشند.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان ساخت: مشترکان پر مصرف در صورت بی توجهی به رعایت الگوی مصرف از ابتدای خرداد ماه مشمول 16 درصد افزایش تعرفه برق خواهند شد و این رقم علاوه بر هفت درصدی است که برای سایر مشترکان در نظر گرفته شده است.

به گفته رجبی مشهدی از ابتدای خرداد ماه الگو کم مصرفی از 80 کیلووات ساعتی که برای این روزها در نظر گرفته شده در مناطق عادی به 100 کیلووات ساعت خواهد رسید.

وی ادامه داد: براین اساس مشترکان خوش مصرف و پر مصرف می توانند با انجام اقدامات ساده جز مشترکان کم مصرف شده و به این ترتیب صورتحساب صفر برای آن ها صادر خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: صرفه جویی در مصرف انرژی برای همه ایام سال امری مفید است اما برای سال جاری هر اقدام کاهش و یا اصلاح مصرف را اگر مشترکان در هر یک از بخش های کشاورزی، صنعت، تجاری و خانگی داشته باشند می توانند به ماندگاری ذخایر منابع آبی و استفاده از این ذخایر در تابستان به ما یاری کند بنابراین توصیه ما این است که از هم اکنون مشترکان به مساله مدیریت مصرف توجه داشته باشند.

کاهش سه هزار مگاواتی فراوری برق

رجبی مشهدی گفت: سال جاری به لحاظ بارندگی ها سال کم بارشی داریم و شرایط ذخایر برق آبی ها مناسب نیست و تا حدود 34 درصد میزان مخازن برق آبی ها نسبت به سال گذشته کمتر است.

وی با بیان اینکه این مساله منجر به این خواهد شد که حدود 3 هزار مگاوات نسبت به سال گذشته کمبود برق ایجاد گردد، گفت: برنامه های مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است و از این طریق سال گذشته پنج هزار و 600 مگاوات مدیریت مصرف ممکن شد و سال جاری نیز با توجه به کمبود منابع آبی و کاهش فراوری نیروگاه های برق آبی می بایست این امر پیگیری گردد.

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اقدامات پیش بینی شده برای گذر از این شرایط، ادامه داد: روز گذشته مصوبه ای به همه شرکت های آب و برق ابلاغ شد که بر اساس آن برای تابستان سال جاری می بایست مصرف خود را نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش دهند و برای اینکه این امر محقق گردد قطعا مقررات سخت گیرانه تری در این ادارات نسبت به سایر ادارات اعمال خواهد شد.

دوم شهریورماه سال جاری هیات وزیران مصوبه برق رایگان برای مشترکان کم مصرف را تصویب کرد، بر اساس این مصوبه مقرر است طرح برق امید اجرایی گردد.

این طرح مخصوص مشترکان خانگی است و الگوهای آن نیز از عملکرد خود مردم در سال های گذشته استخراج شده است. به طور متوسط در کل کشور نزدیک به 30 درصد از مشترکان برق در محدوده کم مصرف، 15 درصد پرمصرف و 55 درصد در محدوده خوش مصرف هستند. این تقسیم بندی ارتباطی به محدوده جغرافیایی یا درآمد خانوار ندارد بلکه براساس میزان مصرف برق آنها شکل گرفته است. تخفیف 100 درصدی بهای برق در طرح برق امید برای مشترکان کم مصرف در نظر گرفته شده است.

در طرح برق امید، مشترکان برق خانگی در سه گروه کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف قرار می گیرند. بر این اساس، مشترکان کم مصرف از تخفیف 100 درصدی در قبض برق بهره مند می شوند، از مشترکان خوش مصرف قدردانی می گردد و مشترکان پرمصرف نیز با انجام کارهایی از عنوان پرمصرف دور شده و به خوش مصرف ها می پیوندند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1626

به "مشترکان خوش مصرف برق کاهش صورت حساب خواهند داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشترکان خوش مصرف برق کاهش صورت حساب خواهند داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید