صاعقه های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می شوند

به گزارش مجله پیامک، دوربین ایستگاه فضایی بین المللی در یک رویداد آب و هوایی که فقط از فضا قابل مشاهده است، یک صاعقه آبی رنگ ساطع شده از ابرها به سمت بالا را رصد کرد.

صاعقه های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می شوند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، آیا تا به حال در خصوص آزمایش های زیادی که در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) انجام می گردد، فکر نموده اید؟ فضانوردان در این آزمایشگاه مداری چیزهای زیادی را مطالعه می نمایند که یکی از آنها آب و هوای کره زمین است. به ویژه آن دسته از رویدادهای آب و هوایی که از سطح زمین قابل مشاهده نیستند.

اکنون دوربین ایستگاه فضایی بین المللی در یکی از این رویدادها که فقط از فضا قابل مشاهده است، یک صاعقه آبی رنگ ساطع شده از ابرها را به سمت بالا رصد نموده است.

این پدیده به نام صاعقه های آبی و همچنین اِلوز(elves) که مخفف انتشار نور و اغتشاشات با فرکانس بسیار پایین به دلیل منابع تپش الکترومغناطیسی است، نامیده می گردد و نظارت بر آنها توسط ابزار اروپایی موسوم به رصدگر تعاملات جو-فضا(ASIM) تعبیه شده روی ایستگاه فضایی بین المللی امکان پذیر است.

ابزار ASIM در سال 2018 روی ایستگاه فضایی بین المللی نصب شده است و متشکل از مجموعه ای از دوربین های نوری، فتومتر و یک آشکارساز اشعه گاما و ایکس است و برای تشخیص تخلیه الکتریکی حوادث آب و هوایی که فقط از فضا قابل مشاهده هستند، به کار می رود.

شناخت این رویدادهای آب و هوایی کهکشانی نه تنها برای درک آب و هوای کره زمین، بلکه همچنین برای دریافت غلظت گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین بسیار مهم است.

اما صاعقه های آبی و الوز چه هستند؟ صاعقه های آبی همانطور که از نام آنها تعیین است، جریاناتی از رعد و برق های آبی رنگ هستند که برخلاف صاعقه هایی که ما می شناسیم، به سمت زمین نشانه نمی فرایند، بلکه همانطور که تصویر نشان می دهد، به سمت بالا و رو به فضا شلیک می شوند.

از طرف دیگر الوز انتشاراتی از نور هستند که به صورت حلقه هایی که به سرعت در حال انبساط هستند در یونوسفر ظاهر می شوند.

الوز و صاعقه های آبی هر دو توسط ابزار ASIM در تاریخ 26 فوریه 2019 در نزدیکی جزیره نائورو که یک جزیره کوچک در مرکز اقیانوس آرام است، مشاهده شد. اکنون آنها در مقاله ای که در تاریخ 20 ژانویه 2021 در مجله Nature منتشر شده است، توضیح داده شده اند. این تحقیق همراه به نمایش گذاشتن زیبایی حیرت انگیز این پدیده ها، جزئیات کامل آنها را توصیف می نماید.

اگر از هواداران پدیده های فضایی هستید، مطمئناً این مقاله ارزش خواندن دارد. این مقاله همچنین نشان دهنده همه چیزهایی است که شاید ما هنوز باید در سیاره ارزشمند خود کشف کنیم و از دید ما پنهان مانده است.

آسترید اور هماهنگ نماینده علوم فیزیکی آژانس فضایی اروپا(ESA) برای پرواز فضایی انسان و رباتیک گفت: این مقاله، نمایانگر برجسته ای از پدیده های جدید است که توسط ابزار ASIM رصد شده است و نشان می دهد که ما هنوز چیزهای زیادی برای کشف و یادگیری در خصوص زمین خود داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1455

به "صاعقه های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صاعقه های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید