صادرات فرش از 2 میلیارد به 50 میلیون دلار رسید

به گزارش مجله پیامک، تهران (پانا) - معاون فنی گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزیر صمت ضمن اعلام شرایط صادرات فرش دستباف و کاهش آن به حدود 50 میلیون دلار در امسال راهکارایی جهت تسهیل شرایط موجود مطرح نموده و گفته که صادرات فرش دستباف ایرانی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف گردد.

صادرات فرش از 2 میلیارد به 50 میلیون دلار رسید

به گزارش گمرک، در جریان مسائل پیش آمده در رابطه با صادرات فرش و مسائلی که عاملی برای کاهش این کالای صادراتی ایرانی شده است بعد از جلساتی که اخیرا بین فعالان این صنعت ومسئولان مربوطه برگزار گردید، به تازگی مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران- در مکاتبه ای با علیرضا رزم حسینی- وزیر صنعت و معدن و تجارت(صمت) - گزارشی از شرایط صادرات فرش دستباف ایرانی ارائه نموده و در آن با اشاره به بعضی عوامل کاهش صادرات فرش پیشنهادهایی برای ترمیم شرایط موجود مطرح نموده است.

صادرات فرش در سال 72 در اوج بود

در این مکاتبه با اشاره به اهمیت و صندلی فرش دستباف ایرانی در بین اقلام صادراتی اعلام شده که صادرات این کالا درسال 1372 به اوج خود رسیده و حدود دو میلیارد دلار بوده و برای پنج تا هفت میلیون نفرشغل ایجاد کرد، اما به تدریج کاهش صادرات رخ داده؛ به طوری که به حدود 240 میلیون دلار درسال 1397 و پس از اعمال تحریم ها به 70 میلیون دلار در سال 1398 و 1399 به حدود 50 میلیون دلار رسیده است.

عوامل موثردر کاهش صادرات

وی همچنین به عوامل موثر در کاهش صادرات فرش ایرانی اشاره داشته و گفته که وجود رقبای جدی، تحریم های متعدد علیه صادرات، عدم ارائه تسهیلات صادراتی به صادر کنندگان از جمله جوایز صادراتی و یا وامهای کم بهره، شرایط پیمان ارزی، وجود قوانین و مقررات بازدارنده و همچنین گرانی مواد اولیه فراوری فرش، در این جریان موثر بوده است.

معاون فنی گمرک ایران در مکاتبه خود با وزیر صمت به چند راه حل اشاره داشته که در اهم آن می توان موضوع ارز را مورد توجه قرار داد.

صادرات فرش دستباف را از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف کنید

وی گفته که با عنایت به میزان ناچیز صادرات فرش دستباف در حال حاضر و به منظور حمایت از هنر ملی کشور و اشتغال زایی پیشنهاد می گردد که صادرات فرش دستباف ایرانی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف گردد.

شرایط برگشت افراد مجرب و ورود موقت فرش خارجی را فراهم کنید

موضوع دیگر این گونه از سوی معاون فنی گمرک مطرح شده که پس از صدور فرش دستباف احتیاج به خدمات پس از فروش وجود دارد و به دلیل مسائل لزوم اخذ تضمین جهت ورود موقت این گونه فرش ها عملا صرفه مالی برای استفاده از این ظرفیت بالقوه از بین رفته است ولی در صورت ارائه تسهیلات لازم برای تعداد زیادی از افراد مجرب که اکنون در کشورهای دیگر از توان آنها استفاده می گردد امکان استمرار فعالیت در کشور فراهم خواهد شد؛ از سویی و با ایجاد این تسهیلات امکان ورود موقت فرش های خارجی نیز میسر و درآمد ارزی مناسبی به همراه ایجاد اشتغال پایدار برای بخشی از اقشار جامعه فراهم می گردد که پیشنهاد می گردد این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد.

یک پیشنهاد در خصوص فرش های برگشتی

در بخش دیگری به تشریفات واردات فرش های صادراتی برگشتی اشاره و اعلام شده است که با توجه به اینکه فرش های صادراتی غالبا به صورت مستمر صادر و یا برروی فرش های نو عملیاتی مانند شسته شدن و یا رنگ برداری جهت رعایت سلیقه بازار هدف انجام می گردد در زمان برگشت عملا تشخیص عین بودن فرش ها و احراز مطابقت آنها با پروانه های صادراتی میسر نیست و یا این که ممکن است فرش هایی در سنوات قبل به خارج صادر و به دلیل انبار شدن در انبار و عدم فروش پروانه صادراتی آنها در دسترس نباشد. از این رو گمرک پیشنهاد نموده که واردات فرش دستباف ایرانی پس از احراز فراوری در ایران بدون احتیاج به ارائه اسناد صادراتی مربوطه و با اخذ 5 درصد ارزش کالا به منظور تسویه جوایز و تسهیلات احتمالی متعلقه در زمان صادرات امکان پذیر باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1584

به "صادرات فرش از 2 میلیارد به 50 میلیون دلار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات فرش از 2 میلیارد به 50 میلیون دلار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید