شارژ تلفن همراه با استفاده از گرما!

به گزارش مجله پیامک، پژوهشگران آمریکایی، سیستمی ابداع نموده اند که می تواند الکتریسیته لازم برای روشن کردن لامپ یا شارژ تلفن همراه را از گرما تامین کند.

شارژ تلفن همراه با استفاده از گرما!

به گزارش ، شاید ابزاری که از گرمای زمین، الکتریسیته فراوری می نماید، بتواند برای روشن کردن لامپ و شارژ تلفن همراه در مکان های دورافتاده به کار برود.

بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا به خصوص در جوامع فقیر هنوز به برق دسترسی ندارند. در این مناطق، سلول های خورشیدی ارزان قیمتی وجود دارند که می تواند برای شارژ تلفن همراه یا استفاده های خانگی به کار بروند، اما این ابزار فقط طی روز کاربرد دارند.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند طی شب با استفاده از اثر گرمابرقی، الکتریسیته فراوری کند. اثر گرمابرقی می تواند امکان تبدیل اختلاف دما را به ولتاژ الکتریسیته فراهم کند.

ابزار گرمابرقی همواره برای استخراج الکتریسیته از گرمای اضافی کارخانه ها و خودرو ها به کار رفته اند، اما پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در پروژه جدید خود، رویکرد متفاوتی را در پیش دریافتد. آن ها یک جعبه از جنس پلی استایرن ساختند که یک صفحه سیاه رنگ بیرون از آن رو به بالا و یک قطعه آلومینیومی درون آن قرار گرفته است. صفحه سیاه طوری طراحی شده که می تواند با حذف گرما خنک گردد. قطعه آلومینیومی هم طوری طراحی شده که بتواند گرما را از هوای شب جذب کند. این دو عنصر با یکدیگر روی یک ژنراتور گرمابرقی قرار گرفته اند که اختلاف دما را به الکتریسیته تبدیل می نماید.

جذب نور از تاریکی

این سیستم جدید در مراحل آزمایشی توانست طی شب، در هر متر مربع، 25 میلی وات انرژی فراوری کند و این میزان انرژی، برای روشن کردن یک لامپ LED کافی بود.

با مهندسی بهتر گرما و به کار دریافت این سیستم در اقلیم های گرمتر، شاید بتوان خروجی بیشتری از انرژی به دست آورد. انرژی که از این سیستم به دست می آید، برای روشن کردن ابزاری مانند اجاق گاز برقی کافی نیست، اما می تواند انرژی لازم برای روشن کردن لامپ یا شارژ تلفن همراه را تامین کند.

هزینه استفاده از این سیستم جدید، فقط 30 دلار است و همین ویژگی، آن را به یک رقیب قابل توجه برای فناوری های دیگری که به تامین انرژی در شب اختصاص دارند، تبدیل می نماید. تنها محدودیت سیستم این است که نمی توان از آن در هوای ابری و بارانی استفاده کرد.

ژنراتور های گرمابرقی معمولا مواد سمی مانند تلورید سرب و تلورید بیسموت را در بر دارند، اما می توان با بسته بندی درست، آن ها را ایمن نگه داشت.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 364

به "شارژ تلفن همراه با استفاده از گرما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شارژ تلفن همراه با استفاده از گرما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید