سالروز 11 سپتامبر؛ حضور آمریکا در افغانستان به نفع گروه های تروریستی تمام شد

به گزارش مجله پیامک، پس از 18 سال از ورود آمریکا به افغانستان، در سالروز 11 سپتامبر این پرسش در اذهان بیشتر مطرح می شود که پایان این حمله به نفع چه کسانی تمام شده است؟

سالروز 11 سپتامبر؛ حضور آمریکا در افغانستان به نفع گروه های تروریستی تمام شد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، حملات یازده سپتامبر 18 ساله شد، آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد و اکنون ناامنی ها، قاچاق مواد مخدر، مهاجرت ها و تلفات انسانی افزایش یافته است همچنین گروه های مخالف دولت کابل نیز بدلیل ناکارآمدی آن، جسورتر از گذشته جولان می دهند.

با نگاهی به گذشته بخوبی پاسخ این پرسش معین خواهد شد که بهانه 11 سپتامبر به نفع چه کسی است؟ روزهای سخت اشغال شوروی سابق و ناامنی های پس از آن، پذیرش شعار حکومت اسلامی طالبان را برای مردم سهل کرد و امید نسبی را برای افغانها به ارمغان آورد. امیدی که با گذشت هر روز تبدیل به ستوه شد و بار دیگر مردم افغانستان برای آمدن ناجی دیگری به انتظار نشستند.

حادثه 11 سپتامبر سال 2001 بوقوع پیوست و متعاقب آن، آمریکا به افغانستان لشکر کشی کرد. به باور آن روز مردم روزنه تازه ای برای این کشور گشوده شد.

واشنگتن پس از حمله به برج های تجارت جهانی در نیویورک از گروه طالبان خواست که بن لادن را به واشنگتن تسلیم کند و پس از اینکه گروه طالبان با این خواسته آمریکا مخالفت کرد، جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا، با شعار از بین بردن تروریسم بویژه گروه القاعده، برقراری نظام دموکراتیک، آوردن صلح و ثبات و از بین بردن کشت مواد مخدر و فساد اداری در افغانستان با تعدادی انبوه از نیروهای نظامی آمریکایی و پس از مدت اندکی نیروهای کشورهای عضو ناتو پا به افغانستان گذاشت.

در ابتدای حمله هوایی نیروهای آمریکایی به افغانستان، غیرنظامیان زیادی جان خود را از دست دادند، براساس آمار پایگاه داده مارک هرولد بین 3100 تا 3600 غیرنظامی از 7 اکتبر سال 2001 تا 3 ژوئن 2003 میلادی کشته شدند.

با سقوط طالبان در افغانستان امید به این کشور بازگشت و فضای افغانستان در زمینه های گوناگون از جمله برای زنان تغییرات اساسی را تجربه کرد.

زنان افغان حقوقی مانند تحصیل در مدرسه، دانشگاه و موسسات آموزشی، رفت و آمد آزادانه در معابر و محل های عمومی، اشتغال، حضور در رسانه ها مانند رادیو و تلویزیون را بدست آوردند، حتی استودیوهایی برای اجرای موسیقی به وجود آمد، استفاده از اینترنت گسترش یافت.

کمک های کشورهای خارجی در ابتدا وضعیت اقتصادی افغانستان را با رونق نسبی روبرو کرد تا جایی که تصور می شد مردم افغانستان رو به خوشبختی در حال حرکت هستند و کشورشان نیز در راستا صحیح خود قرار گرفته است.

اما پس از طولانی شدن جنگ در افغانستان، اکنون کمک ها کاهش یافته اند، شعارهای خارجی ها رنگ باخته اند و تلفات غیرنظامیان افزایش زیادی یافته است، بیش از یک میلیون نفر خانه های خود را ترک کرده اند و در داخل افغانستان به مناطق نسبتا امن تری پناه برده اند و یا در چادرها زندگی می کنند. کشت مواد مخدر افزایش یافته، حملات شبه نظامیان در تمام افغانستان گسترش یافته است، سرمایه گذاران تردید دارند. تقاضای پناهندگی در کشورهای دیگر سرسام آور رشد کرده است و پس از 18 سال به نظر می رسد سراب خوشبختی مردم افغانستان خود را آشکار می کند.

حال مردم افغانستان باز هم به این نتیجه رسیده اند که 11 سپتامبر و حمله آمریکا نیز به نفع آنها تمام نشده است.

متیو هو دیپلمات سابق آمریکایی پیش از این گفته بود که مقامات واشنگتن نمی توانند به اهداف سیاسی خود در این کشور دست یابند و این سیاست نیز ارزش دستیابی را ندارد.

به گزارش راشا تودی این دیپلمات آمریکایی در سال 2009 میلادی به نشانه اعتراض به ادامه جنگ در افغانستان از مقامش استعفا کرد.

وی نیز تصریح می کند که حضور آمریکا در افغانستان سبب افزایش شبه نظامی گری شده است و این حضور نه تنها تغییری در وضعیت القاعده و دیگر گروهها به وجود نیاورده، بلکه در حال حاضر با تهدید و دشمن دیگری تحت نام گروه تروریستی داعش در این کشور روبرو شده اند.

به گفته متیو هو، رهبران آمریکایی که می خواستند در افغانستان پیروز شوند، خودشان را به خواب زده بودند و با حمله به افغانستان تنها جنگ در این کشور را تشدید کردند.

دیپلمات سابق آمریکا در مورد توجیه قانونی بودن حضور آمریکا در افغانستان بیان می کند که تاریخ در 11 سپتامبر آغاز نشد بلکه جورج بوش در آن زمان تحت فشار سیاسی زیادی بود تا به افغانستان حمله کند.

اکنون سالها پس از حملات 11 سپتامبر، آسان است که بگوییم نباید به این کشور حمله می کردیم.

وی اعتراف می کند که نقش آمریکا در افغانستان قبل از 11 سپتامبر، حمایت از جنگ داخلی، حمایت نکردن از تلاش های صلح قبل از 11 سپتامبر، حمایت از گروه هایی مانند القاعده در دهه 1980 و قبل از 1990 میلادی بود قبل از اینکه آنها در مقابل ما قرار بگیرند. همه موضوعاتی هستند که مردم در حال حاضر در مورد آنها صحبت می کنند.

مردم و کارشناسان افغانستان نیز اکنون به این باور رسیده اند که حضور گسترده نظامی آمریکا در خاورمیانه فقط خدمت به غرب و گروه های القاعده، داعش و تروریستها شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 374

به "سالروز 11 سپتامبر؛ حضور آمریکا در افغانستان به نفع گروه های تروریستی تمام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالروز 11 سپتامبر؛ حضور آمریکا در افغانستان به نفع گروه های تروریستی تمام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید