داریوش اسدزاده با خاطرات طهران قدیم درگذشت ، ماجرای ازدواج با نوه احمدشاه و آرزویی مشابه ناصرالدین شاه ، تفاوت لاله زار از فتحعلیشاه تا رضا شاه

به گزارش مجله پیامک، داریوش اسدزاده بازیگر سینما و مولف چند کتاب با روایتی تاریخی امروز سوم شهریور ماه همراه با خاطرات نابش از طهران قدیم از جهان رفت.

داریوش اسدزاده با خاطرات طهران قدیم درگذشت ، ماجرای ازدواج با نوه احمدشاه و آرزویی مشابه ناصرالدین شاه ، تفاوت لاله زار از فتحعلیشاه تا رضا شاه

خبرنگاران: داریوش اسدزاده متول اول آذر 1302 کرمانشاه امروز در سومین روز شهریور 1398 طهران را با خاطارات قدیم اش ترک کرد.

داریوش اسدزاده که خیلی ها او را با سمندون و خانه سبز می شناسند در 20 سالگی وارد عرصه بازیگری شد و سال ها در مقام بازیگر، نویسنده و کارگردان در تئاتر تهران (نصر) فعالیت کرد.

او در دهه چهل و پنجاه در بیش از پنجاه فیلم سینمایی ایفای نقش کرد و پیش از انقلاب ایران را ترک کرد و در سال 1365 پس از 10 سال اقامت در آمریکا به ایران بازگشت و در دو سریال سمندون و خانه سبز حضور داشت. فعالیت او در دهه 1390 متمرکز بر تألیف کتاب هایی دربارهٔ تاریخ تئاتر ایران و تاریخ تهران بود.

او درباره سابقه ئتاتر در ایران می گفت: من اولین کتابم را با عنوان سیری در تاریخ تئاتر ایران نوشتم که به آنالیز تئاتر قبل از اسلام تا سال 1357 اختصاص دارد. از آنجا که تئاتر در برهه های مختلف، به اشکال مختلفی اجرا می شده است، من در کتابی که نوشتم ثابت کردم که ما قبل از اسلام هم دارای تئاتر بودهایم. البته ممکن است بعضی هم با این موضوع مخالف باشند.

او که کتابی درباره لاله زار و طهرام قدیم هم دارد درباره لاله زار می گوید: لاله زار در زمان فتحعلی شاه باغی در خارج از شهر بود که خود فتحعلی شاه گاهی می آمد و در آن جا گردش می کرد. علت آن که به این باغ لاله زار می گفتند هم روییدن گل لاله در آن بود. بعدها ناصرالدین شاه این باغ را به قیمت هزار تومان فروخت و در زمان رضا شاه هم به شکل دیگری درآمد. این باغ محل زندگی خیلی از سیاست مدارهای معروف چون مخبرالدوله، علی اصغر اتابک، قائم مقام فراهانی و… بوده است …

این بازیگر پیشکسوت همواره می گفت: ناصرالدین آرزویش بود 100 ساله گردد اما به آرزویش نرسید امیدوارم من به آرزویم برسم و به قرن برسم.

صدای او را درباره ماجرای ازدواج با نوه احمدشاه را در زیر بشنوید.

https://chamedanmag.ir/wp-content/uploads/2019/08/IMG-0864.mp3منبع: چمدان
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 324

به "داریوش اسدزاده با خاطرات طهران قدیم درگذشت ، ماجرای ازدواج با نوه احمدشاه و آرزویی مشابه ناصرالدین شاه ، تفاوت لاله زار از فتحعلیشاه تا رضا شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داریوش اسدزاده با خاطرات طهران قدیم درگذشت ، ماجرای ازدواج با نوه احمدشاه و آرزویی مشابه ناصرالدین شاه ، تفاوت لاله زار از فتحعلیشاه تا رضا شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید