خبرنگاران پیمان های بین المللی راه برون رفت از تحریم هاست

به گزارش مجله پیامک، تهران- خبرنگاران- عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین، حضور در پیمان های منطقه ای و فرامنطقه ای را، تنها راه برون رفت از تنگناها در شرایط تحریم عنوان نمود.

خبرنگاران پیمان های بین المللی راه برون رفت از تحریم هاست

به گزارش خبرنگاران؛ به نقل از اتاق بازرگانی ایران هرویک یاریجانیان اضافه کرد: بعد از اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترکیبی با اوراسیا، در صورت اجرایی کردن سند راهبردی همکاری با چین، اقدام مهمی برای غلبه بر محدودیت های تحریمی انجام داده ایم.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم در همکاری با کشورهای دوست، طرح های توسعه ای و زیرساختی خود را بهتر و روانتر انجام دهیم، احتیاج به سندهای راهبردی مانند سند راهبردی همکاری با چین داریم تا بتوانیم چارچوب همکاری ها را تعیین کنیم.

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین یاداور شد: سرمایه گذاری چینی ها در ایران بر اساس احتیاجهای ما در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز، پتروشیمی، معدن، طرح های زیرساختی و طرح های عمرانی خواهد بود.

وی ادامه داد: اساس این همکاری ها دو طرفه است و وقتی از همکاری با چین صحبت می کنیم از کشوری حرف می زنیم که پرشتاب ترین اقتصاد بزرگترین اقتصاد رو به رشد را داراست ضمن اینکه قرار است بر اساس این سند ما هم صادرات خوبی به این کشور داشته باشیم.

یاریجانیان اضافه کرد: بعضی می گویند، اگر چین به اقتصاد ما ورود کند، اقتصاد ما را تصاحب می نماید اما اینگونه نیست؛ قرار است با این کشور همکاری مشترک دوجانبه داشته باشیم و بهترین گزینه همکاری در جهانی امروز نیز کشور چین است.

وی ادامه داد: اکنون 124 شرکت از 500 شرکت برتر جهان چینی هستند بنابراین با این اقتصاد شکوفا، اتفاقات خوبی برای ایران رقم خواهد خورد.

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه صنایع کشورما در این چند سال قواره خود را پیدا نموده اند، گفت: برای شکوفایی بیشتر و عبور از این مرحله تحریمی احتیاج به یک شریک مالی داریم که چین با توانمندی های خود می تواند جایگزین کشورهای غربی گردد، کشورهایی که که در این چند سال ما را تحریم نموده اند.

یاریجانیان با بیان اینکه چین دومین اقتصاد جهان است که در سرزمین خود نمایشگاه واردات برگزار می نماید، اضافه کرد: این کشور احتیاجمند خرید کالاست، چین فروشنده صرف کالا نیست بلکه احتیاجهای خود را خریداری و وارد می نماید، به عنوان نمونه؛ با اینکه چین یکی از بزرگترین صادرنمایندگان ماشین آلات بخش پلیمر است اما یکی از بزرگترین خریداران این ماشین آلات نیز هست که در کشورهایی مانند آلمان و ژاپن فراوری می گردد.

وی ادامه داد: همچنین نخستین خریدار خودروهایی که در دیگر کشورها فراوری می گردد کشور چین است بنابراین پیوندخوردن با چنین مالی آن هم در این شرایط زمانی بهترین گزینه برای ماست.

به گفته این عضو اتاق ایران و چین ، اگرچه کشور ما ظرفیت های بسیار بالای صنعتی و فراوریی دارد، اما صادرات ما به چند کشور همسایه از جمله عراق و افغانستان و اخیرا به اوراسیا محدود شده است، اما وقتی سند راهبردی همکاری 25 ساله با چین منعقد می کنیم، به این معناست که به مدت 25 سال بازار بسیار بزرگی برای محصولات صادراتی ما وجود دارد.

وی ادامه داد: البته در این باره باید برنامه ریزی درست و چشم انداز مناسبی را تعریف کنیم تا با دسترسی به بازار کشور چین در بازارهای فرامنطقه ای گام برداریم که این امر برای اقتصاد ما منافع بسیار زیادی خواهد داشت.

یاریجانیان اضافه کرد: ایران و چین هر دو از قاره آسیا و برخوردار از هزاران سال سابقه تمدنی هستند، بنابراین امکان ارتباط با این کشور بسیار آسان تر از سایر کشورهاست که اگر دانشگاه های ما با دانشگاه های این کشور و صنعت ما با صنعت این کشور ارتباط مستقیم داشته باشند می توانیم هم احتیاجهایمان را تأمین کنیم و هم در حوزه هایی مانند نانو که سرآمد هستیم با این کشور تبادل داشته باشیم.

وی ادامه داد: اکنون بیشترین خریدار مصنوعات چرمی ایران، چینی ها هستند و صنایع چرم، کیف و کفش و صنایع غذایی از اقبال خوبی در چین برخوردار هستند ضمن اینکه محصولات صنایع غذایی ما از جمله شیرینی و شکلات در چند سال اخیر مورد توجه چینی به ویژه در غرب چین قرار گرفته است یعنی چینی ها در کنار سنگ آهن و مواد اولیه پتروشیمی و نفت و گاز ما طالب کالاهای ساخته شده ایرانی هم هستند.

به گفته این عضو اتاق ایران و چین، باید با حضور در نمایشگاه های چین، محصولات خود را به بازار این کشور بشناسانیم و اگر بتوانیم گروه هایی را انتخاب و به بازار چین اعزام کنیم تا بازار این کشور را مطالعه و تجربیات خود را به فعالان مالی و وزارتخانه ها منتقل نمایند و با یک نقشه راه وارد این بازار شویم، در 25 سال آینده دستاوردهای بسیار خوبی خواهیم داشت، اما اگر راهبرد خاصی تعریف نکنیم موفقیت ما کاهش می یابد.

وی گفت: در جهانی امروز هر همکاری که شکل بگیرد، سودمند است مگر اینکه رویه همکاری را بلد نباشیم یعنی اگر کشوری نقشه راه خود را انتخاب نموده و پیش بینی آینده و مطالعات همراه آن داشته باشد می تواند از سندهای همکاری این چنینی بیشترین استفاده و بهره برداری را داشته باشد.

یاریجانیان اضافه کرد: بعضی ها می گویند چین در هر کشوری ورود نموده دنبال اهداف دیگری بوده است، اما درنظر بگیریم کشورهای ممتاز جهان مانند استرالیا و سوئیس و کشورهایی مانند برزیل که با چین پیمان های تجاری بلندمدت دارند، از این اسناد همکاری بیشترین بهره برداری را دارند اما کشورهایی مانند سریلانکا و اکوادور که فاقد برنامه در همکاری مشترک هستند به طور طبیعی نفعی نمی برند.

وی گفت: اگر از نقشه راه همکاری با چین جدا شویم و در همراهی با صداهای مضر، همکاری با چین را قطع کنیم قطعاً این امر برای کشورمان خوشایند نخواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1571

به "خبرنگاران پیمان های بین المللی راه برون رفت از تحریم هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیمان های بین المللی راه برون رفت از تحریم هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید