حسینیه امینی ها ، آثاری به یادگار مانده از گذشته قزوین

به گزارش مجله پیامک، در شهر قزوین درست در قسمت غربی رودخانه دیزج عمارتی ارزشمند معروف به حسینیه امینی های قزوین ایجاد شده است. که در سال های 1275 به وسیله تاجری بزرگ به نام حاج محمدرضا قزوینی وقف عزاداران حسینی شد، این حسینیه که به حسینیه امینی ها معروف است سالیانی است که توانسته مکانی مجذوب کننده و زیبا برای گردشگران داخلی و خارجی باشد. بعدها ابتدای رودخانه دیزج را پر و صاف کردند که در انجا خیابان مولوی را احداث کردند. به صورت دقیق تر این مکان در سال1303 به وسیله حاج رضا امینی برای عزاداری و روضه خوانی وقف شد. پس با ما در مجله خبرنگاران همراه باشید برای سفر به حسینیه امینی ها در قزوین...

حسینیه امینی ها ، آثاری به یادگار مانده از گذشته قزوین

ویژگی های معماری این مکان

ازویژگی های معماری این بنا در قزوین می توانیم به وجود سه تالار در این حسینیه اشاره نمود که این تالار ها از شرق به غرب راه دارد و بین دو حیاط شمالی و جنوبی قرار گرفته است این تالارهای زیبا و تماشای دارای ارسی های خاص و زیبایی است که در مراسم روضه خوانی با بلند کردن آنها تالارها یکی می شوند و فضایی با دید وسیع حاصل می گردد. این فضای سر پوشیده که در حد خود تزئینات زیبایی توانسته با آینه کاری های زیبا نظر هر بیننده ای را جلب می نماید. در انتهای تالار اول و تالار سومی دو اتاق قرار گرفته است، از ویژگی های تالار وسطی می توانیم به رف های کاسه ای، طاقچه ها، آینه کاری ها که با دو پنج دری به دو تالار جنوبی و شمالی که 6 در دارد به اتاق های اطراف متصل می گردد.

تزئینات حسینیه تاریخی امینی ها

بالای پنج دری که به ایوان شمالی راه دارد، به سه بخش که شامل تزئیناتی با گچ بری با آینه کاری و با تزئینات چوبی است تقسیم می گردد، اگر به سراغ تالار جنوبی برویم نه دهنه ارسی میبینیم که مدل آنها کشویی است که به شیشه های رنگی مزیین شده است، اگر به تالار بزرگ برویم ناخواسته چلچراغی را میبینیم که همه توجه ها رو به خود جلب می نماید. جالب است که بدانید زیر این تالار ها خالی است و در انجا سردابه و زیرزمین، شربت خانه و انباری وجود دارد. اگر بتوانیم چشم از آینه کاری ها برداریم و نگاهی به زمین بیندازیم می توانیم فرش های زیبا عتیقه و یه تخته را در کف تالار ها ببینیم. پس این پیشنهاد را از خبرنگاران بپذیرید و به قزوین سفر کنید و از تماشا حسینیه امینی های قزوین لذت ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2193

به "حسینیه امینی ها ، آثاری به یادگار مانده از گذشته قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسینیه امینی ها ، آثاری به یادگار مانده از گذشته قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید