تبدیل تلفن همراه به ردیاب شیمیایی

به گزارش مجله پیامک، محققان با دستکاری دوربین تلفن همراه برای انجام طیف سنجی، پیروز شدند که این دستگاه را به یک ردیاب شیمیایی تبدیل کنند به طوری که قادر به شناسایی داروها، مولکول های بیولوژیکی و عوامل بیماری زا باشد.

تبدیل تلفن همراه به ردیاب شیمیایی

به گفته محققان دانشگاه A&M در تگزاس، این دستگاه می تواند برای کاربردهای بسیاری مانند بررسی آلودگی زیست محیطی سایت ها، غربالگری مواد غذایی آلوده یا تشخیص محصولات بیماری زا مورد استفاده قرار گیرد.

محققان در این مطالعه نوشتند: کیفیت و حساسیت فوق العاده دوربین ها در تلفن های همراه امروزی می تواند آنها را به عنوان ردیاب های حساس به نور برای انواع مختلف سنجش مورد استفاده قرار دهد.

آنها می گویند: چند تلاش موفقیت آمیز برای استفاده از دوربین های تلفن همراه به عنوان سیستم های دیجیتالی میکروسکوپ نوری قابل حمل اجرا شده است. آنها برای تبدیل تلفن همراه به ردیاب شیمیایی، لیزر دیود کوچکی را تولید کردند که می تواند روی دوربین گوشی چسبانده شود. این ابزار جانبی به تلفن همراه اجازه می دهد تا دو نوع طیف سنجی، طیف سنجی فلورسانس و طیف سنجی رامان را انجام دهد.

طیف سنجی فلورسانس نور فلورسنت ساطع شده توسط یک نمونه را اندازه گیری می کند، در حالی که طیف سنجی رامان فرکانس ارتعاشی مولکول های هدف را اندازه گیری می کند. طیف سنجی رامان برای شناسایی مولکول های بیولوژیکی، از جمله DNA و RNA که به طور معمول کمتر فلورسنت هستند، مفید است. این طیف سنجی شامل تشخیص و اندازه گیری طول موج های مختلف می شود.

از آنجا که مواد شیمیایی مختلف، امضاهای طیفی مختلفی را تولید می کنند، می توان از طیف فرکانس دیجیتالی شده گرفته شده توسط دوربین تلفن همراه برای شناسایی موادی استفاده کرد که نور از آنها بازتاب می یابد یا عبور می کند.

محققان برای آزمایش دستگاه جدید، سیستم لیزر دوربین را روی اهداف مایع از جمله اتانول، استون، الکل ایزوپروپیل و متانول هدف قرار دادند. محققان همچنین امضاهای طیفی را از اجسام جامد، از جمله هویج و جمعتی از باکتری ها به دست آوردند.

آنها تصاویر طیفی گرفته شده توسط سیستم تلفن همراه خود را با حساس ترین طیف سنج های تجاری مقایسه کردند و متوجه شدند که تصاویر آنها 10 برابر قابل توجه تر است.

مشروح این مطالعه در نشریه Review of Scientific Instruments منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1680

به "تبدیل تلفن همراه به ردیاب شیمیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل تلفن همراه به ردیاب شیمیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید