بهار کم بارشی خواهیم داشت

به گزارش مجله پیامک، به گفته وزیر نیرو پیش بینی هایی که برای فصل بهار هم اجرا شده حاکی از این است که باز بارش های این فصل هم به نسبت متوسط بلندمدت بیش از 40 درصد کاهش خواهد داشت.

بهار کم بارشی خواهیم داشت

به گزارش خبرنگاران، رضا اردکانیان امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در مجموع سال آبی 1400-1399، سالی است که بارش های آن به نسبت متوسط بلند مدت، کم است. اگر بارش نرمال و طبیعی را در طول 12 ماه، مجموعا 250 میلی متر فرض کنیم، این رقم امسال به حدود 170 تا 180 میلی متر کاهش خواهد یافت.

به گفته وی خوشبختانه چون از این شرایط تا حدودی اطلاع داشتیم برداشت های ما از مخازن سدها خیلی دقیق و ممسکانه بوده است؛ به نحوی که اکنون حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور به نسبت سال قبل فقط 10 درصد و نه 40 درصد، کم است.

وزیر نیرو ادامه داد: مردم با رعایت مصرف هم در بخش کشاورزی که مصرف کننده عمده است و باید دستورالعمل ها و توصیه های مسئولان مربوطه در انتخاب نوع کشت و عدم کشت های ممنوع در برخی مناطق و روش آبیاری رعایت شود و هم در بخش خانگی مثل همیشه ملاحظات بهداشتی را رعایت کرده و در مصرف آب دقت کنند تا بتوانیم تابستان را به آرامی و کنترل شده پشت بگذاریم.

اردکانیان درباره بارندگی ها گفت: از اول مهر ماه تا پایان سال که نیمی از سال آبی پشت سر گذاشته شده، بارش ها به نسبت متوسط بلندمدت 33 تا 34 درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو درباره تعرفه های آب و برق گفت: تعرفه آب و برق کسانی که در حد الگوی مصرف، مصارف متعارفی دارند، بیش از هفت درصد افزایش پیدا نمی کند؛ منتها پارسال تصویب نامه دیگری هم از اوایل آبان ماه با عنوان برق امید و از اوایل دی ماه با عنوان آب امید عملیاتی شد که برای کم مصرف ها یعنی کسانی که تا یک سوم الگو، مصرف آب و برق دارند، دولت تخفیف 100 درصدی قائل شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1564

به "بهار کم بارشی خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهار کم بارشی خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید