بارش های زمستانی و پر آب شدن رودخانه سیمینه رود بوکان

به گزارش مجله پیامک، رودخانه سیمینه رود در شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی با سیراب شدن از بارش های زمستانی اخیر جانی دوباره گرفت.

بارش های زمستانی و پر آب شدن رودخانه سیمینه رود بوکان

جهت دریافت خدمات اجرای قیمت روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش ، رودخانه سیمینه رود در استان آذربایجان غربی در بخش گسترده ای از حوزه استحفاظی شهرستان بوکان و میاندوآب قرار گرفته است. سیمینه رود از کوهستان های منطقهٔ سقز و بانه و کردستان عراق سرچشمه گرفته و پس از عبور از بوکان و میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد. رودخانهٔ سیمینه رود از جنوب شهرستان میاندوآب گذر نموده و زمین های فراوانی را در محدودهٔ میاندوآب آبیاری می کند.

سیمینه رود در راستا خود شاخه های زیادی از تُرجان و اسکی بغداد (روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بوکان)و کهریز ایوبی دریافت و از غرب بوکان گذر نموده و در سر راه خود شاخه های چندی از رودهای کوچک به آن می پیوندد.

همچنین زمین های روستای گوگ تپه خالصه و روستا های پایین را از نظر آب تامین می کند و در ادامه هم با حرکت در موازات زرینه رود وارد جلگهٔ میاندوآب می گردد.

طول سیمینه رود 200 کیلومتر و مساحت حوضه آبگیر آن در محل واشبند 2090 کیلومتر مربع و میانگین آب سالانه آن معادل 640 متر مکعب است. آبدهی آن 9.67 لیتر در ثانیه می باشد.

آبدهی این رودخانه 9.67 متر مکعب در ثانیه می باشد و آب سیمینه رود کمتر از آب زرینه رود است.

تامین آب یکی از مسائل مهم در کشور از گذشته تا حال بوده است.منابع آب سطحی و زیرزمینی یکی از منابع با ارزش برای انسان ها به شمار می رود و این منابع با ارزش فراهم کننده آب مصرفی مردم می باشند. در این منطقه هم با توجه به قرارگیری یک دشت وسیع در میان دو رود مهم پرآب و دائمی زرینه رود و سیمینه رود مسئله ای از نظر تامین آب وجود ندارد و حتی به سایر مناطق اطراف هم انتقال آب صورت می گیرد.

طرح های توسعه منابع آب دارای اثرات زیست محیطی متعددی هستند،که تغییر رژیم طبیعی رودخانه و کاهش جریان سطحی پایین دست از مهم ترین آن است و با توجه به طرح احداث سد سیمینه رود، تأمین و تخصیص احتیاج آب زیست محیطی سیمینه رود تاثیر بسزایی در رونق کشاورزی زمین های منطقه گوگ تپه دارد.

موقعیت بسیار مطلوب جغرافیایی باعث رشد بسیار خوب کشاورزی و در نتیجه ترقی صنعتی منطقه میاندوآب (گوگ تپه) شده است. کارخانه فراوری قند و شکر میاندوآب در اوایل قرن بیستم با همکاری مهندسان بلژیکی احداث شد. بنای سد انحرافی نوروزلو در سال های 1350 هجری شمسی این ناحیه را مستعد آبادانی و صنعتی نمودن کرد.

سیمینه رود و زرینه رود در آبادانی و خودکفایی این منطقه نقش مهمی دارند چرا که سلسله جبال آذربایجان غربی همانند دیواری در جهت شمال، جنوب و جنوب شرقی استان امتداد یافته و نقش مهمی در بوجود آمدن رودخانه های مناطق جنوب آن، چون رودخانه مهاباد، سیمینه رود و زرینه رود، زاب سردشت و گدار نقده داشته است.

رودخانه زرینه رود هم با نام محلی جغاتو در جنوب شرقی آذربایجان غربی قرار گرفته است و با طول 230 کیلومتر طولانی ترین رود استان است که پس از پیمودن شهرستان شاهین دژ و میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد.

وجود سلسله کوه های زاگرس و ارتفاعات بلندکوهی، با ارتفاع حدود 2 هزار و 500 متر و وجود یخچال های برفی و چشمه سار های دائم در این ارتفاعات سبب شده است مراتع و منابع طبیعی این شهرستان با بیش از 155 هزار هکتار و ظرفیت های رودخانه سیمینه رود به لحاظ منابع آبی در چهار فصل سال تامین شوند.

در برنامه پایشی کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست بوکان تعدادی از حیات وحش از جمله اردک کله سبز، دم جنبانک ابلق، لک لک، لاک پشت آبزی در سیمینه رود و سواحل آن مشاهده شد.

ش ج

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 701

به "بارش های زمستانی و پر آب شدن رودخانه سیمینه رود بوکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های زمستانی و پر آب شدن رودخانه سیمینه رود بوکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید