امید تازه برای درمان سرطان کشنده مغز در بچه ها

به گزارش مجله پیامک، یک تیم تحقیقاتی بین المللی به روش منحصر بفردی برای درمان سرطان کشنده مغز در بچه ها دست پیدا کردند.

امید تازه برای درمان سرطان کشنده مغز در بچه ها

به گزارش مجله پیامک، گروهی از محققان بین المللی به سرپرستی متخصصان علوم پزشکی در آمریکا به روشی جدید دست پیدا کردند که می تواند در روند مقابله با نوع درمان ناپذیر سرطان مغز در بچه ها موفقیت آمیز باشد.

به گفته محققان در این روش منحصر، فرایند سلولی که به گلیومای پونتین منتشره ذاتی (DIPG) کمک می کند، مختل می شود.

گلیومای پونتین منتشره ذاتی نوعی تومور بسیار تهاجمی و غیر قابل جراحی است که در ساقه مغز رشد می کند. این نوع سرطان بیشتر در بچه ها کمتر از 10 سال مشاهده می شود و بیمار پس از تشخیص بیش از یک سال عمر نمی کند.

محققان در مطالعات پیشین خود به نوعی جهش ژنتیکی موسوم به PPM1D پی بردند که در پیشرفت این بیماری نقش دارد. اقدامات پیشین برای هدف قرار دادن مستقیم این جهش ژنتیکی و کنترل گلیومای پونتین منتشره ذاتی بی فایده بوده است.

در این بررسی جدید محققان در فرایندِ متابولیکِ ایجاد NAD (متابولیت ضروری برای حیات تمامی سلول ها) نوعی آسیب پذیری مشاهده کردند. به گفته این تیم تحقیقاتی روش جدید در مقابله با تومورهای سرطانی بسیار شگفت آور است. ژن جهش یافته PPM1D شرایطی را برای از بین رفتن خود فراهم می سازد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، محققان دریافتند PPM1D جهش یافته، ژن موسوم به NAPRT را که در تولید متابولیت NAD کلیدی است خاموش می سازد. زمانیکه NAPRT در دسترس نباشد، سلول به پروتئین دیگری تبدیل می شود که برای تولید NAD ضروری است و NAMPT نامیده می شود. بنابراین با مصرف داروهایی که تولید NAMPT را متوقف می سازند می توان سلول های سرطانی با جهش PPM1D را از بین برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 349

به "امید تازه برای درمان سرطان کشنده مغز در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید تازه برای درمان سرطان کشنده مغز در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید