7 علت خستگی پاها

به گزارش مجله پیامک، علت خستگی پاها می تواند سندرم پاهای بی قرار، کم خونی، نارسایی کلیه، اضافه وزن، کفش نامناسب، آرتریت یا فعالیت بیش از حد باشد. به هر یک از این موارد باید توجه نشان داد تا علت دقیق را شناسایی کرد.

7 علت خستگی پاها

خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا شما هم تا به حال دچار این حس شده اید که در پاهایتان احساس ضعف کنید؟ یا احساس کنید با این پا ها کوه نوردی نموده اید و آنقدر خسته اند که دیگر قادر به تکان دادن شان نیستید؟ این حس خستگی در پا ها ناشی از چه عواملی می تواند باشد؟

علت خستگی پا ها چیست؟

علت خستگی پا ها بستگی به این دارد که این احساس خستگی شما به چه شکل باشد. اگر به گونه ای است که در پاهای تان احساس ناراحتی دارید طوری که حس می کنید با ماساژ دادن یا بلند شدن و راه رفتن بهتر می شوید می تواند دلیل این مشکل سندرم پا های بی قرار باشد. اگر پا های شما سوزن سوزنی می شوند این حس بیشتر به خاطر کم خونی است. اما علت خستگی پاها مسائل دیگری نیز می تواند باشد که در ادامه به هفت مورد آن پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: علت درد کف پا چیست و چگونه درمان می گردد؟

1- سندرم پا های بی قرار

سندرم پای بی قرار یا آرال اس نوعی اختلال خواب است که در آن فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایندی در پاهایش می گردد. به صورتی که احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش یا حرکت حشرات روی پوست در پاهایش دارد و برای کاهش این حس ناچار است پای خود را تکان دهد یا بکشد.

این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه ساق پا اتفاق می افتد، ولی می تواند در هر جای اندام تحتانی از مچ پا گرفته تا ران و حتی ندرتا در دست ها و شکم نیز احساس گردد. آغاز این حس در پا معمولا زمانی است که بیمار دراز می کشد یا برای مدت طولانی می نشیند. فردی که دچار این حالت می گردد ناچار است پای خود را حرکت دهد، چون حرکت پاها، راه رفتن، مالش یا ماساژ پا ها یا خم کردن زانو ها به طور موقت علایم را کاهش می دهد. عدم تحرک و استراحت تاثیر عکس دارد و سبب تشدید علائم بیماری می گردد. پس معینا افراد مبتلا به این سندرم در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و معمولاً بهترین خواب را در انتهای شب و ساعات صبح تجربه می نمایند. چون این افراد خواب کافی را تجربه ننموده اند ممکن است در طول روز خواب آلود باشند.

2- کم خونی یا آنمی

کم خونی باعث می گردد پا ها یا دست های شما اصطلاحا خواب برود. اگر کم خون باشید یا خون تان غلیظ باشد حتما این حس را تجربه نموده اید: عضو خاصی از بدن تان کاملا بی حس و سرد شده و وقتی برای تکان دادنش اقدام می کنید سوزن سوزنی می گردد. نهایتا هم پس از سوزن سوزنی شدن بسیار، بیدار می گردد و کاملا همه چیز را حس می نماید.

اگر کم خونی شما تا بدین جا پیش رفته که احساس ضعف در پا ها برای تان آزاردهنده شده باید کاری برایش بکنید و آزمایش خون دقیقی بدهید تا معین گردد کم خونی شما ناشی از فقر آهن است یا مثلا فقر ویتامینی؟ آنگاه متناسب با نقطه ضعف بدن تان دارو و رژیم غذایی مناسب را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: غذا برای کم خونی؛ چه رژیم غذایی برای کم خونی مناسب است؟

3- نارسایی کلیه

اصلا اگر کارکرد کلیه شما به هر دلیلی مختل شده باشد، به احتمال زیاد فقر آهن و آنمی دارید، زیرا عملکرد ناقص کلیه باعث کاهش میزان ذخایر آهن در خون می گردد و این نقصان در کنار تغییرات دیگر مواد شیمیایی در بدن هم می تواند یک مشکل عصبی حرکتی را به وجود آورد.

4- چاقی و اضافه وزن

شاید حس ضعف پا های شما ناشی از کمبود چیزی در بدن نباشد. بلکه ناشی از زیادی داشتن چیزی باشد! چیزی مثل چربی و وزن.

منطقی به نظر می رسد که اضافه وزن موجب تحمیل فشار بسیار زیادی بر روی پا ها می گردد و قدرت تحرک خوب را از انسان سلب می نماید. پس این یعنی چاقی بیشتر! ولی می توان با یک رژیم منسجم تحت نظر دکتر ابتدا کمی از این فشار روی پا ها کاست و سپس به ورزش پرداخت.

بیشتر بخوانید: عوارض چاقی و اضافه وزن چیست؟

5- کفش پاشنه بلند

اگر از هواداران این نوع کفش ها هستید پس غر نزنید. پا های شما در این کفش ها به گونه ای قرار می گیرند که فشار بسیار زیادی متوجه پنجه پا می گردد. پس اگر حس خستگی تان در پا توام با درد و کوفتگی است این می تواند نشانه درست رفتار نکردن شما با بدن تان و پا های عزیزتان باشد. سعی کنید از کفش های راحت تری بهره ببرید یا اگر چنین فشاری به پاهای تان تحمیل می کنید بعد آن ها را یک تشت آب گرم مهمان کنید.

بیشتر بخوانید: 6 نکته برای پوشیدن کفش پاشنه بلند (بدون درد و ناراحتی)

6- آرتریت علت خستگی پاها

آرتریت همان بیماری التهاب مفاصل است. التهابی که با درد، ورم و ایجاد محدودیت در حرکت همراه است. این التهاب می تواند عامل عفونی داشته باشد. به هر حال اگر احساس می کنید پای شما متورم و دردناک شده بهتر است به آرتریت شک نموده و با یک پزشک مشورت کنید.

7- فعالیت بیش از حد

شاید هم شما هیچ یک از مسائل بالا را نداشته باشید و علت خستگی پاهایتان فقط این باشد که روز های سختی را گذرانده اید. شما بدون اینکه متوجه باشید دارید به خودتان فشار می آورید. یک استراحت چند روزه قطعا حال شما را بهتر می نماید.

آیا شما هم در پاهای تان احساس خستگی و ضعف می کنید؟ از راحت بودن کفش تان مطمئن هستید؟ فکر می کنید چه راه های برای بهتر کردن این خستگی وجود دارد؟ نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1484

به "7 علت خستگی پاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 علت خستگی پاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید