گل محمدی: ورزشگاه تختی برای نیم فصل دوم لیگ بیستم آماده می شود

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران، گنجایش 30122 نفری باعث شده تا ورزشگاه تختی تهران از حیث ظرفیت و بزرگی پنجمین ورزشگاه ایران به حساب بیاید؛ ورزشگاهی که بازی های آسیایی 1974 و میزبانی ایران از آن مهمترین بهانه برای شروع ساخت و سازش شد.

گل محمدی: ورزشگاه تختی برای نیم فصل دوم لیگ بیستم آماده می شود

بدین ترتیب ساخت ورزشگاه تختی از سال 1346 و به عنوان یکی از پیشرفته ترین ورزشگاه های دنیا آن هم با طراحی یک مهندس ایرانی (دنیاگیر درویش) آغاز شد، این ورزشگاه که بخشی از مجموعه ورزشی تختی تهران به حساب می آید پیش از انقلاب فرح پهلوی نامیده می شود و تنها ورزشگاه سرپوشیدهٔ ایران به شمار می رفت.

ورزشگاه تختی که در سال 1353 به صورت رسمی تاسیس شد تا چند سال پیش از جمله ورزشگاه های میزبان در رقابت های لیگ برتر به حساب می آمد. این ورزشگاه علاوه بر اینکه محل برگزاری دیدار تیم های رده های سنی فوتبال بود، در سال هایی که نفت و راه آهن تهران در لیگ برتر شرکت داشتند میزبان دیدارهای خانگی این دو تیم هم به حساب می آمد.

فرسودگی و از دست رفتن تدریجی استانداردهای لازم اما به مرور باعث کاهش تعداد بازی ها در ورزشگاه تختی شد تا آنجا که در لیگ های اخیر فوتبال و از جمله لیگ نوزدهم هیچ هیاهویی از مسابقات باشگاهی و ملی فوتبال در شرق تهران نبود.

بلا استفاده ماندن ورزشگاه تختی و متمرکز شدن تمام دیدارهای فوتبال در رده های مختلف در ورزشگاه آزادی - دیدارهایی که تهران محل برگزاری آنها است - باعث شد در نهایت مسئولان اعتباری ویژه ای را برای بازسازی این ورزشگاه اختصاص دهند. بدین ترتیب در جلسه ای که بهمن ماه سال گذشته با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و رضا گل محمدی مدیر اداره کل ورزش و جوانان استان تهران برگزار شد، اختصاص اعتبار 10 میلیارد تومانی برای این مهم به تصویب رسید.

خردادماه سال جاری نیمی از این اعتبار مصوب توسط وزارت ورزش و جوانان در اختیار اداره کل ورزش و جوانان استان تهران قرار گرفت تا بازسازی تختی به عنوان یکی از اولویت های کاری آغاز شود.

البته با وجود گذشت هفت ماه از تصویب اعتبار برای بازسازی و بعد از آن تخصیص 5 میلیارد تومان از این اعتبار، هنوز بازسازی ورزشگاه تختی عملیاتی نشده است اما رضا گل محمدی تاکید دارد که این ورزشگاه برای نیم فصل دوم لیگ بیستم و نهایت برای آغاز لیگ بیست و یکم قابل بهره برداری خواهد بود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که کابل های این ورزشگاه نیاز به تعویض نداشته باشند که در غیر این صورت فقط رقمی معادل 12 - 10 میلیارد تومان فقط صرف خریداری آنها خواهد شد.

مدیر اداره کل ورزش و جوانان استان تهران در گفتگو با خبرنگاران در مورد فرایند بازسازی ورزشگاه تختی با توجه به بودجه 5 میلیارد تومانی دریافتی از وزارت ورزش گفت: بازسازی این ورزشگاه فعلاً در مرحله بررسی و برنامه ریزی اولیه است. در واقع در حال انجام کارهای لرزه نگاری در مورد ورزشگاه تختی هستیم تا میزان مقاومت کابل های ورزشگاه مقابل هر تکان و لرزه ای مانند زمین لرزه تعیین شود.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی برای بازسازی و بهسازی به نتیجه لرزه نگاری بستگی دارد. ممکن است شرایط کابل ها به گونه ای باشد که در کل نیاز به تعویض داشته باشند. شاید هم با همان بازسازی و به روزرسانی مسائل برطرف شود. مدت زمان لازم برای بازسازی هم به نتیجه لرزه نگاری بستگی دارد و اینکه کابل ها تا چه حد نیاز به رسیدگی و بهسازی دارند.

گل محمدی تاکید کرد: شاید بتوانیم هر یک از مراحل لرزه نگاری و بازسازی آن را در مدت زمان دو ماه تمام کنیم. شاید هم به زمان خیلی بیشتری نیاز داشته باشیم به خصوص اگر مجبور به تعویض کابل ها شویم. در کل اینکه برای نیم فصل دوم لیگ بیستم و حداکثر آغاز لیگ بیست و یکم ورزشگاه تختی آماده میزبانی از دیدارهای لیگ برتر خواهد شد.

مدیر اداره کل ورزش و جوانان استان تهران همچنین در مورد رقم موردنیاز برای بازسازی تختی و اینکه آیا 5 میلیارد بودجه تخصیص داده شده از سوی وزارت ورزش کافی است یا به بودجه بیشتری نیاز است؟ و اینکه 5 میلیارد دوم از بودجه مصوب برای بازسازی این ورزشگاه چه زمانی تخصیص داده می شود؟، توضیح داد.

وی در این زمینه گفت: 5 میلیارد اول که توسط وزارت ورزش در اختیارمان گذاشته شده است. بخش دوم اعتبار مصوب برای بازسازی تختی هم سال آینده و بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه و نیاز مالی تخصیص داده خواهد شد.

گل محمدی تاکید کرد: شاید با همین 5 میلیاردی که فعلاً به حساب اداره کل ورزش و جوانان تهران واریز شده بتوانیم کار را به سرانجام برسانیم. در هر صورت نتیجه لرزه نگاری گویای مدت زمان لازم برای بازسازی و هزینه آن است. فقط اینکه در صورت نیاز به تعویض کابل ها رقم بیشتری از اعتبار مصوب 10 میلیارد تومانی لازم خواهیم داشت چراکه کابل ها باید از خارج کشور تهیه شوند و هزینه خریداری آنها احتمالاً 12 - 10 میلیارد تومان خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1212

به "گل محمدی: ورزشگاه تختی برای نیم فصل دوم لیگ بیستم آماده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل محمدی: ورزشگاه تختی برای نیم فصل دوم لیگ بیستم آماده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید