گسترش حملات باج افزاری برای کاربران خانگی، پیغام مشکوک را باز نکنید

به گزارش مجله پیامک، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای بیان کرد: مشاهدات اجرا شده نشان می دهد که در بازه زمانی یک ماهه اخیر، با رشد و گسترش باج افزارهایی همچون STOP/Djvu که کاربران خانگی را مورد حمله قرار می دهند، شدت حملات باج افزاری بیشتر شده است.

گسترش حملات باج افزاری برای کاربران خانگی، پیغام مشکوک را باز نکنید

آنالیز ها نشان می دهد که عمده دلایل آلوده شدن این رایانه ها، کلیک روی لینک های آلوده، دریافت فایل های اجرایی مخرب، کرک ها و نرم افزارهای فعال ساز و همچنین ماکروهای آلوده موجود در فایل های محصولات ادوبی و آفیس با پسوندهای pdf, doc, ppt و ... هستند.

مرکز ماهر برای جلوگیری از آلوده شدن رایانه های شخصی کاربران خانگی و همچنین کاهش آسیب های ناشی از حملات باج افزاری، به کاربران توصیه نموده است:

1. نسبت به تهیه نسخه های پشتیبان از اطلاعات ارزشمند و نگهداری به صورت غیر برخط اقدام کنید.

2. از باز کردن پیام های مشکوک در محیط های مختلف از جمله ایمیل، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی پرهیز کنید.

3. از دریافت فایل های اجرایی از منابع ناشناس پرهیز کنید. به طور ویژه از دریافت کرک نرم افزارها خصوصا فعال سازهای ویندوز و محصولات آفیس خودداری کنید.

4. از به روز بودن سیستم عامل و محصولات ضدویروس اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از موارد، ضدویروس ها از تشخیص به هنگام باج افزارها ناتوان هستند. دلیل این موضوع گسترش کاربرد RaaS در بین باج افزارهای امروزی است.

مفهوم RaaS یا باج افزار به عنوان یک خدمت زمانی به کار برده می گردد که گروهی نسبت به تهیه بستر حمله یعنی فایل های مخرب و بستر ارتباطی اقدام نموده و طیف گسترده ای از مهاجمان عموماً با دانش پایین تر با در اختیار دریافت انواع فایل های جدید و سفارشی سازی شده که تا آن لحظه توسط هیچ ضدویروسی مشاهده نشده است، اقدام به حمله می نمایند.

5. همیشه نسبت به علائم آلودگی باج افزار از قبیل تغییر پسوند فایل ها، پیام باج خواهی، کاهش محسوس سرعت سیستم عامل و ... حساسیت داشته و در صورت مشاهده موارد مشکوک به آلودگی، قبل از هر اقدامی از خدمات مشاوره ای مرکز ماهر در این زمینه بهره ببرید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 426

به "گسترش حملات باج افزاری برای کاربران خانگی، پیغام مشکوک را باز نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش حملات باج افزاری برای کاربران خانگی، پیغام مشکوک را باز نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید