چگونه به پرنده خود صحبت کردن بیاموزید

به گزارش مجله پیامک، آموزش صحبت کردن به پرنده خانگی می تواند مفرح و لذت بخش باشد، حتی اگر پس مدتی کوشش و صرف وقت پرنده شما تعداد کمی کلمه را بیاموزد. برای اینکه در این کار پیروز شوید ضروری است به پرنده خود توجه زیادی نموده و با مهربانی با او رفتار کنید.

چگونه به پرنده خود صحبت کردن بیاموزید

- همه پرندگان توانایی سخن گفتن ندارند، پس مهم ترین مسئله خریداری پرنده مناسب است. مهم ترین گونه هایی از پرندگان که می توانند صحبت کردن را بیاموزند عبارت اند از: مرغ مینا، طوطی بزرگ اسکندر (شاه طوطی)، طوطی کوچک اسکندر (ملنگو)، طوطی خاکستری (کاسکو)، طوطی آمازون، کاکادوها، لوری ها و مرغ عشق

- با پرنده خود ارتباط عاطفی برقرار کنید. پرندگانی که توانایی یادگیری صحبت کردن دارند حیواناتی اجتماعی هستند. ابتدا باید سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید تا به صدای شما عادت نموده و به شما اعتماد کند. توصیه می گردد در ماه های اول تا جایی که می توانید با پرنده خود وقت بگذرانید و با صدای آهسته و ملایم با او صحبت کنید.

ـ هر روز با او بازی کنید. این پرندگان در محیط طبیعی زندگی خود به صورت دسته جمعی زندگی می نمایند و زمانی که به عنوان یک پرنده خانگی نگهداری می شوند تمایل زیادی به بازی و سرگرمی و برقراری ارتباط با شما دارند. اگر زمان کافی برای بازی و صحبت کردن با او صرف کنید، او شمارا به عنوان یک صاحب و حامی خود خواهد پذیرفت.

ـ برنامه آموزشی شما باید منظم باشد و مدت زمان آن کوتاه بوده و هرروز تکرار گردد.

یک برنامه روزانه آماده کنید.

مدت زمان هر نوبت آموزش باید حدود پنج دقیقه باشد و بین دو تا پنج بار در روز تکرار گردد.

ـ آموزش خود را با کلمات ساده شروع کنید. اگر آموزش خود را با کلمات ساده ای که هر روز در مکالمات روزمره بین افراد منزل ردوبدل می گردد ِشروع کنید زودتر پیروز خواهید شد. کلماتی مانند سلام، خداحافظ، شب به خیر و اسمی که برای خود پرنده انتخاب نموده اید برای شروع مناسب هستند.

ـ تقلید آهنگ و قسمتی از یک کلمه قدم اول در این آموزش است و به تدریج پرنده قادر خواهد بود کلمه را به صورت کامل بیان کند.

- در زمان آموزش پرنده را نزدیک به دهان خود نگه دارید. این باعث می گردد که مطمئن شوید که پرنده به کلمات و گفته های شما توجه می نماید و از طرف دیگر این نزدیکی باعث صمیمیت بیشتر بین شما و پرنده تان می گردد.

- تجربه نشان داده است وقتی دو نفر از اعضا خانواده هم زمان به آموزش پرنده می پردازند، یادگیری سریع تر و بهتر انجام خواهد شد. در این روش آموزش شما چالش رقابت کردن را برای پرنده به وجود می آورید. نفر اول و دوم به ترتیب کلمه را به صورت شمرده بیان می نمایند و پرنده در تلفظ و تکرار کلمات با نفر دوم رقابت کند.

- مشاهده شده است که پرندگان خانگی پس از فرار از منزل کلماتی را که آموخته بودند را به پرندگان وحشی خارج از منزل یاد داده اند. این مسئله به دلیل ماهیت و خلق و خوی اجتماعی این پرندگان است.

ـ در هنگام آموزش کلمات سعی کنید مفهوم کلمه را به صورت عینی به پرنده نشان دهید. به عنوان مثال برای آموزش کلمه بالا، پرنده را روی دست خود نشانده و با هر بار تکرار کلمه دست خود را بالا ببرید تا پرنده مفهوم آن را به خوبی متوجه گردد.

- سعی کنید پرنده در هنگام آموزش از انجام این کار لذت ببرد و یادگیری کلمات برای او حالت سرگرمی و بازی را داشته باشد. در هنگامی که حیوان برای یادگیری کلمات کوشش می نماید با دادن جایزه او را تشویق کنید. جایزه باید بلافاصله بعد از کوشش حیوان برای تکرار کلمه به او داده گردد.

- در زمانی که پرنده کوششی برای صحبت کردن نمی نماید به او جایزه ندهید. این کار باعث می گردد که حیوان برای یادگیری کلمات کوشش کند تا بتواند جوایز را دریافت کند.

ـ به پرنده خود کلمات مختلف با صداها و آوا های مختلف بیاموزید. این کار باعث تحریک تمایل غریزی این پرندگان برای یادگیری کلمات می گردد. مطالعات نشان داده است که یادگیری کلمات در پرندگان بسیار شبیه بچه ها است و پرندگان نیز صحبت کردن را با غان وغون و ایجاد اصوات نامفهوم شروع می نمایند و به تدرج پیشرفت می نمایند.

ـ می توانید کلمات را تکرار کنید و صدای ضبط شده خود را برای پرنده بگذارید. اما مدت زمان آن نباید بیشتر از پنج دقیقه باشد چون باعث خستگی و بی حوصلگی پرنده خواهد شد.

ـ شکیبا باشد. سرعت یادگیری در نژاد های مختلف فرق دارد. حتی در یک نژاد نیز تفاوت های زیای بین پرندگان وجود دارد. برخی از پرندگان در عرض چند دقیقه شروع به صحبت کردن می نمایند و برخی پرندگان بعد از گذشت ماه ها تکرار کلمات را شروع می نمایند.

منبع: فوت و فن
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2116

به "چگونه به پرنده خود صحبت کردن بیاموزید" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه به پرنده خود صحبت کردن بیاموزید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه به پرنده خود صحبت کردن بیاموزید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید