پیامدهای روانی یک ویروس

به گزارش مجله پیامک، برجسته سازی یک پدیده در مقیاس بحران تبعات روانی جبران ناپذیری به جامعه تحمیل می نماید که اثرات آن در بلند مدت آسیب رسان خواهد بود.

پیامدهای روانی یک ویروس

مجله پیامک- سحر جعفریان: با شیوع کرونا ویروس بسیاری از شهروندان دچار ترس و استرس های غیرمتعارفی شده اند که فعالیت های روزمره و فرایند ارتباطی آنها در خانواده و جامعه را تحت تأثیرات منفی خود قرار داده است. در همین ارتباط گفت و گویی کوتاه با شیرین امیری روانشناس و عضو انجمن علمی روان شناسان تهران ترتیب دادیم. این روانشناس که پژوهش هایی در حوزه روانشناسی رفتارهای شهری دارد، می گوید:تاثیرگذارترین وجه گردش اطلاعات و اخبار (شایعه تا واقعیت) مربوط به جهانگردی کرونا ویروس 2019 ایجاد ترس و نگرانی است. ایجاد 2 احساس که هر زمان با هم آمیخته شدن زمینه بروز بسیاری از بیماری های روحی و روانی را در افراد فراهم نموده اند. تصور کنید به این احساس های ترس و استرس، احساس های ناامنی و وسواس را هم اضافه کنیم. نتیجه این تلفیق ناخوشایند در بلند مدت آسیب رسان خواهد شد طوری که جبران پیامدهای آن سخت و بعید به نظر خواهد رسید. بنابراین در گام نخست آگاهی و دانش افزایی پیرامون کرونا ویروس و در گام های بعدی حفظ آرامش، خونسردی و همچنین احتیاط در چهارچوب عقل می تواند راهگشا باشد البته اقدامات دولتی و مدیریتی در فراهم کردن بسترها و تجهیزات به عنوان سخت افزار مبارزه با این ویروس هم اهمیت بسیار دارد. در همین مدت که شیوع کرونا ویروس در شهرهای ایران اعلام شد بسیاری از روانشناسان و مراکز مشاوره درمانی به گواه صفحه های شخصی و کاری شان در دنیای مجازی، تماس ها و مراجعات زیادی داشته اند با این موضوعات که وسواسم بیشتر شده، استرس امانم نمی دهد، نمی خواهم بمیرم، حتی مواردی از افزایش مسائل پوستی در ناحیه دست و صورت گزارش شده، بعضی به داروخانه ها و فروشگاه ها هجوم برده اند تا مبادا در شرایط قرنطینه محصور بمانند و بسیاری دیگر که ریشه همه آنها در تبعات برجسته سازی بعضی شایعات و واقعیات است.

امیری با تاکید بر واقع بینی در شرایط بحران می گوید: واقعیت در شرایط شیوع کرونا که محققان و پزشکان به استناد علم به آن اذعان دارند، رعایت بهداشت فردی است. واقعیتی که با درصد اطمینان بالا، عدم ابتلای شما به این ویروس را تضمین می نماید. پس به جای ترس و نگرانی که عملکرد قلب، گردش خون، کلیه و سیستم گوارش شما را مختل می نماید همین چند نکته ساده از قبیل شست وشوی مدام دست ها، ضدعفونی کردن وسایل شخصی، استفاده از دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه کردن، استفاده از دستکش های یک بار مصرف و نیز محدود کردن رفت و آمدهای غیرضروری را رعایت کنید. ویژگی حایز اهمیت انتخاب این رویه عبور از بحران، مجهز شدن به سواد بحران است. متاسفانه در جامعه به مباحثی مانند سواد بحران پرداخته نمی گردد. همان طور که مدیریت بحران ضعیف عمل می نماید، سواد بحران هم کم رنگ است. اگر سطح سواد بحران در شهر را افزایش دهیم به طور حتم مدیریت بحران سرعت بیشتری خواهد گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 819

به "پیامدهای روانی یک ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای روانی یک ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید