پس از بهبودی تا چه زمان در برابر کرونا ایمن هستیم؟

به گزارش مجله پیامک، محققان در مطالعه ای که در زمینه آنتی بادی ها داشتند، به این سوال رایج که پس از بهبودی تا چه زمان در برابر ویروس کرونا ایمن هستیم، پاسخ دادند.

پس از بهبودی تا چه زمان در برابر کرونا ایمن هستیم؟

به گزارش خبرنگار به نقل از مدیکال اکسپرس، این یک سوال باز است که بعد از غلبه بر عفونت سارس-کووید 2، محافظت در برابر عفونت مجدد (ابتلای مجدد به ویروس کرونا) تا چه اندازه ادامه دارد. مطالعه راینلند، مطالعه ای مبتنی بر جمعیت، اکنون یافته های جدیدی را در این زمینه ارائه می دهد. نمونه های خون گرفته شده در سال گذشته نشان می دهد یک مولفه مهم ایمنی، سطح آنتی بادی های خنثی نماینده خاص علیه ویروس کرونا در بیشتر شرکت نمایندگان در مطالعه با عفونت قبلی پس از چهار تا پنج ماه کاهش داده است. در بعضی از آن ها، سطح آنتی بادی حتی به زیر حد تشخیص هم رسید. این نتایج که در مجله علمی نیچر منتشر شده است، زمینه مطالعات پیگیری برنامه ریزی شده را فراهم می نماید.

بین آوریل و ژوئن سال 2020، حدود 5300 نفر از نظر آنتی بادی علیه ویروس کرونا مورد آزمایش قرار گرفتند. برای این منظور نمونه های خون گرفته و تجزیه و تحلیل شد. اگر نتایج اولیه مثبت بود، این نمونه ها تحت آزمایش به اصطلاح خنثی سازی کاهش پلاک قرار می گرفتند تا اطمینان حاصل گردد که آنتی بادی های شناسایی شده به طور خاص علیه سارس-کووید 2 و نه در برابر سایر ویروس های کرونا یا حتی ویروس سرماخوردگی راهنمایی می شوند.

آنتی بادی ها پروتئین های فراوری شده توسط سیستم ایمنی بدن هستند که ارگانیسم انسان با آن ها از خود در برابر عوامل بیماری زا دفاع می نماید. در 22 شرکت نماینده در مطالعه، آنتی بادی های خنثی نماینده که به طور مستقیم از ورود سارس-کوویید 2 به سلول جلوگیری می نمایند، قابل تشخیص هستند. این نشان دهنده تماس قبلی با ویروس است. بیشتر این افراد گزارش کردند که فقط یک دوره خفیف یا حتی بدون علامت بیماری را تجربه نموده اند. آن ها در سپتامبر 2020 تقریبا چهار تا پنج ماه پس از نمونه گیری اولیه خون، دوباره آزمایش شدند؛ در بیشتر این افراد سطح آنتی بادی کاهش یافته بود و در چهار مورد حتی امکان تشخیص آنتی بادی وجود نداشت.

پروفسور مونیک برتلر، رئیس مطالعه راینلند گفت: این مطالعات در طول موج اول همه گیری صورت گرفته است؛ بنابراین تعداد افرادی که قبلا در آن موقع آلوده شده بودند نسبتا کم بود. در حال حاضر شرایط دیگری داریم؛ با این حال نتایج ما نشان می دهد روش کاملا تک مرحله ای برای تشخیص آنتی بادی های سارس-کووید 2 توسط روش ایمنی برای شناسایی قابل اعتماد عفونت منتقل شده کافی نیست. در هر صورت در نمونه ما تنها حدود یک سوم موارد افرادی که آزمایش ایمنی آن ها مثبت بود در واقع آنتی بادی های خاصی علیه سارس-کووید 2 داشتند. این را باید در مطالعات ایمنی در نظر گرفت. به نظر من یک روش آزمایش چند مرحله ای مانند روشی که ما استفاده کردیم، باید در نظر گرفته گردد.

مدت زمان مصونیت در برابر ویروس کرونا

دکتر احمد عزیز، اولین نویسنده مقاله حاضر می گوید: این داده های مطالعه اجازه استنباط مستقیم در خصوص میزان کاهش پادتن ها را بر پاسخ ایمنی نمی دهد. به نظر می رسد کاهش آنتی بادی ها به سرعت اتفاق می افتد. با این حال سیستم ایمنی بدن ابزار دیگری برای مقابله با عوامل بیماری زا دارد. در حقیقت، در خصوص دوام ایمنی به سارس-کووید 2 پس از عفونت اطلاعات کمی در دست است.

او می افزاید: این ممکن است به نوع خاصی از ویروس نیز بستگی داشته باشد. در بخشی از مطالعه راینلند ما قصد داریم تا ردیابی توسعه بیماری همه گیر و تاثیرات آن بر سلامت روحی و جسمی مردم را ادامه دهیم. مطالعه ما مبنای این امر است. در نهایت ما می خواهیم به درک بهتر اینکه چرا بعضی از افراد حتی متوجه عفونت نمی شوند و بعضی دیگر به شدت بیمار می شوند، یاری کنیم. ما اطلاعات کلی درباره شرکت نمایندگان در مطالعه داریم که مربوط به سلامتی است. این می تواند درک عواقب عفونت با سارس-کووید 2 باشد و ممکن است به شناسایی عوامل خطر یاری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1630

به "پس از بهبودی تا چه زمان در برابر کرونا ایمن هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از بهبودی تا چه زمان در برابر کرونا ایمن هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید