واردات خودرو در سال جدید آزاد می&zwnjشود؟

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران : بر اساس لایحه بودجه سال بعد، دولت حدود 2000 میلیارد تومان درآمد عوارض گمرکی از محل واردات خودرو پیش بینی نموده است، این بودجه یعنی ممنوعیت 2 ساله واردات خودرو خاتمه می یابد.

واردات خودرو در سال جدید آزاد می&zwnjشود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، از خرداد ماه سال 1397 واردات خودرو به کشور ممنوع شده است. در این مدت تنها حدود 1000 دستگاه خودرو از محل خودروهای در گمرک مانده با مصوبات هیئت دولت امکان ترخیص از گمرکات را داشته اند.

اما بر اساس لایحه بودجه سال بعد، دولت حدود 2000 میلیارد تومان درآمد از عوارض گمرکی از محل واردات خودرو پیش بینی نموده است.

گفتنی است، در سالهای 96 و ما قبل که واردات خودرو آزاد بود 60 تا 70 هزار دستگاه خودرو خارجی با ارز بری تقریبی یک میلیارد دلار وارد کشور شده است.

گفتنی است، مجلس شورای اسلامی نیز طرحی را در دستور کار دارد که بر اساس آن واردات خودرو همزمان با عرضه خودرو داخلی در بورس کالا از محل ارز اشخاص آزاد خواهد شد.

بر اساس لایحه بودجه دولت در سال 1400 رقم 20.400.000 میلیون ریال برای حقوق ورودی خودرو در نظر گرفته شده است. علاوه بر این در بخش اقتصادیات نقل و انتقال خودرو هم رقم 2 هزار و 433 میلیارد تومان ، اقتصادیات شماره گذاری خودرو منابع 6.876.732 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

این درحالی است که سخنگوی بودجه اعلام نموده است، رقم در نظر گرفته شده به عنوان حقوق ورودی خودرو مربوط به خودرهای درگمرک مانده است که به دلایلی همچون مسائل قضایی امکان ترخیص پیدا ننموده اند.

نکته جالب توجه اینکه سازمان برنامه برای محل مصرف خودروهایی که مشکل قضایی دارند برنامه ریزی اقتصادی نموده است.

همچنین باید به این موضوع توجه داشت که درج رقم 2000 میلیارد تومان به عنوان حقوق ورودی برای ترخیص تعداد بسیار بیشتری خودرو نسبت به آنچه که امروز در گمرکات از چند سال پیش رسوب نموده کافی به نظر میرسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1364

به "واردات خودرو در سال جدید آزاد می&zwnjشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات خودرو در سال جدید آزاد می&zwnjشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید