مجسمه چوبی 4500 ساله مهارت صنعتگران مصر باستان را به نمایش میگذارد

به گزارش مجله پیامک، ایسنا/ براساس خبر و گزارش های منتشر گشته، مجسمه چوبی 4500 ساله مهارت صنعتگران مصر باستان را به نمایش میگذارد.

مجسمه چوبی 4500 ساله مهارت صنعتگران مصر باستان را به نمایش میگذارد

مصریان باستان، صنعتگران و هنرمندان چیره دستی بودند. آنها برای مهارت در خلق مجسمه های خاکسپاری معروفیت داشتند و تجارت پر رونقی را در خلق مجسمه های مقبره ها و معابد این سرزمین ایجاد نموده بودند.

در چند قرن گذشته، باستان شناسان همیشه آثار تاریخی زیبایی را کشف نموده که همچنان بینندگان را شگفت زده می نماید. از جمله این مجسمه ها میتوان به مجسمه کاتب و کشیش کعپر (بعلاوه به نام کاپر یا شیخ البلد شناخته می گردد) اشاره نمود. این مجسمه چوبی یک اثر هنری فوق العاده واقعی است که باور مصنوعی بودن آن تقریبا غیرممکن است. این مجسمه فوق واقع گرایانه که به زیبایی ساخته شده، مهارت فوق العاده صنعتگران باستانی را نشان می دهد.

مجسمه کعپر در مقبره این کاتب و کشیش واقع در گورستان سقاره در شرایط عالی کشف شد. این مجسمه به دودمان پنجم پادشاهی قدیم یعنی حدود 2500 سال قبل از میلاد تعلق دارد. مجسمه به شکلی ساخته شده است که گویی این فرد در حال قدم زدن است. او بعلاوه در دستش عصایی نگه داشته است.

کعپر، کاتب و کشیشی بود که مقام رسمی اما نه چندان بلند پایه داشت. بنابراین او نه به عنوان یک چهره ایده آل بلکه به عنوان یک مرد واقعی به تصویر کشیده شده است.

یکی از مجذوب کننده ترین ویژگی های این مجسمه، چشم های سنگ کریستال و مسی آن است که واقع گرایی خیره کننده ای را به این مجسمه بخشیده است. با توجه به اینکه مجسمه از جنس چوب چنار ساخته شده، عجیب به نظر می رسد که تا این حد سالم به جای مانده است. یکی از عناصری که به نظر می رسد متلاشی شده بیرونی ترین لایه اولیه گچی و رنگ شده آن است. با این حال، آسیب کمی که در طول زمان به این مجسمه وارد شده، کاملا چشمگیر است. در کنار این مجسمه، مجسمه چوبی زنی قرار داشته که گمان می رود همسر کاپر باشد.

امروزه این مجسمه مشهور کعپر در موزه مصر در قاهره نگهداری می گردد. در این موزه نمونه های بسیاری دیگر از هنر مصریان باستان نیز به نمایش گذاشته شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 23 دی 1401 بروزرسانی: 23 دی 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2194

به "مجسمه چوبی 4500 ساله مهارت صنعتگران مصر باستان را به نمایش میگذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه چوبی 4500 ساله مهارت صنعتگران مصر باستان را به نمایش میگذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید