قبرس دستور دستگیری خدمه کشتی حفاری ترکیه را صادر کرد

به گزارش مجله پیامک به نقل از خبرگزاری آلمان، مقامات قبرس در واکنش به حفاری ترکیه در نزدیکی این کشور اعلام کردند: فعالیت حفاری ترکیه برای کشف گاز در 60 کیلومتری غرب جزیره، بدون مجوز جمهوری قبرس انجام گرفته است.

قبرس دستور دستگیری خدمه کشتی حفاری ترکیه را صادر کرد

واسیلیس پالماس یکی از مقامات بلندپایه قبرس نیز در مصاحبه با یک رادیوی محلی از صدور حکم بازداشت خدمه کشتی حفاری ترکیه خبر داد.

جمهوری قبرس بهره برداری از منابع طبیعی و زیرزمینی جزیره را حق غیرقابل انکار خود می داند.

وزارت امور خارجه قبرس هم اعلام کرده است که موضوع حفاری های غیر قانونی ترکیه را در نشست سران اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه 9 می در بخارست مطرح خواهد کرد.

حساسیت در مورد حفاری ترکیه در نزدیکی قبرس بعد از هشدارهای اتحادیه اروپا و آمریکا در این مورد افزایش یافت.

آمریکا از فعالیت های حفاری ترکیه در قبرس انتقاد و درباره فعالیت های حفاری ترکیه در مناطقی که قبرس ادعای مالکیت آن را دارد، ابراز نگرانی کرده بود.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به آمریکا گفت: اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا درباره فعالیت حفاری ترکیه در فلات قاره، به دور از واقعیت است.

جمهوری قبرس عضو اتحادیه اروپا است. ارتش ترکیه در بخش شمالی این جزیره مستقر است. در سال های گذشته پیدا شدن گاز در سواحل این جزیره باعث شده است که مناقشه میان بخش جنوبی (عموماً یونانی نشین) و بخش شمالی (عموماً ترک نشین) مجدداً تشدید شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 218

به "قبرس دستور دستگیری خدمه کشتی حفاری ترکیه را صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبرس دستور دستگیری خدمه کشتی حفاری ترکیه را صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید