خبرنگاران آمار مرگ و میر و ابتلای به کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست

به گزارش مجله پیامک، اردبیل - خبرنگاران - آمار مرگ و میر و ابتلای به بیماری کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست به طوری که طی شبانه روز گذشته هفت نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده و 53 نفر دیگر نیز با شرایط جسمی وخیم در مراکز درمانی این استان بستری شدند.

خبرنگاران آمار مرگ و میر و ابتلای به کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران، با هشدار مجدد و توصیه موکد در مورد ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، آمار بیماران مبتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان را نگران نماینده خواند.

دکتر شهرام حبیب زاده اعلام نمود: فرآیند بستری در بیمارستان های استان به گونه ای است که فقط بیماران بدحال بستری شده و بیماران با حال عمومی نسبتا خوب و اشباع اکسیژنی بالای 93 درصد در منزل تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی اعلام کرد: تعدادی از پرستاران و عوامل درمان به دلیل ابتلا به کرونا در مرخصی استعلاجی و استراحت هستند و به همین علت، فشار مضاعفی بر روی مراکز درمانی استان وجود دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از اهالی این استان و مسافران احتمالی خواست تا با رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از ازدحام و مسافرت غیرضروری و خودداری از حضور در تجمعات، راه های ابتلا به این بیماری را مسدود نموده و بار مراجعه به مراکز درمانی را کاهش دهند.

وی اضافه نمود: استان اردبیل که هم اکنون در شرایط قرمز قرار گرفته است، در صورت رعایت این قواعد، در 20 روز آینده وارد شرایط زرد یا سفید می گردد.

دکتر حبیب زاده با اشاره به بستری شدن 53 مبتلای جدید در مراکز درمانی استان طی شبانه روز گذشته گفت: از این تعداد 29 نفر در اردبیل، هفت نفر در پارس آباد، 12 نفر در مشگین شهر، سه نفر در گرمی، یک نفر در بیله سوار و یک نفر در خلخال بستری شده و 41 نفر از افراد بستری نیز با بهبودی نسبی مرخص شدند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر تعداد 386 نفر به علت ابتلای به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که 65 نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر قرار دارند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، با اشاره به کاهش جزیی مراجعان به مراکز درمانی استان با احتمال ابتلای به کرونا اعلام کرد: این کاهش به علت رعایت مردم و مساعدت سازمان های مختلف در اجرای مصوبات کنترلی ستاد مدیریت کرونا بوده است.

وی اضافه نمود: از عموم اهالی استان درخواست می گردد که با ادامه همکاری و رعایت پروتکل های بهداشتی، خادمان حوزه بهداشت و درمان را برای ارائه خدمات مناسب در دوره پیک دوم کرونا در استان کمک نمایند.

به گزارش خبرنگاران، استان اردبیل طی 2 هفته گذشته بالاترین میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در پنج ماه گذشته را تجربه نموده و از هفته گذشته در ردیف استان های با شرایط قرمز قرار گرفته است.

ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونا در استان اردبیل با انتشار اطلاعیه ای، استفاده از ماسک، رعایت فاصله 2 متری، اجتناب از شرکت در مراسم و مراکز تجمع افراد و خارج نشدن افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای از منزل را برای کنترل کرونا الزامی اعلام نموده است.

این ستاد با هشدار جدی به شهروندان درباره تبعات سخت عمل نکردن به توصیه های بهداشتی و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی اعلام نمود که شهروندان استان باید مراسم عروسی و عزا را تعطیل نموده و از هر گونه تجمع و ازدحام به هر بهانه ای پرهیز نمایند.

خودداری از حضور در اماکن و مراسم پرازدحام، استفاده از ماسک و شستن دست ها، سه راه چاره اساسی مقابله با ابتلا به کرونا اعلام شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1165

به "خبرنگاران آمار مرگ و میر و ابتلای به کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمار مرگ و میر و ابتلای به کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید