جزییات طرح مالیات خانه های خالی

به گزارش مجله پیامک، مالیات بر خانه های خالی برخلاف چیزی که برخی ها می گویند یک طرح ابتکاری نیست و قبلا در بسیاری کشور های جهان امتحان شده است. به عنوان نمونه دولت ویکتوریای استرالیا به منظور کاهش خانه های خالی و سوداگری در املاک، در مارس 2017 قانون اخذ مالیات بر خانه های خالی را تصویب کرد. مطابق این قانون در صورتی که بیش از شش ماه خانه ای خالی باشد، صاحبان ملک موظف هستند یک درصد از ارزش آن را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. همچنین پس از افزایش قیمت مسکن و نرخ اجاره بها در ایالت هاوایی آمریکا، شهرداری و مسئولان، اخذ مالیات از خانه های خالی را به عنوان راهکاری ضروری برای ساماندهی بازار املاک در دستور کار قرار داده اند. ونکوور کانادا نیز فرآیند اخذ مالیات بر خانه های خالی را در سال 2017 شروع نموده و حالا پس از گذشت دو سال علاوه بر اینکه دولت محلی هر سال حدود 39 میلیون دلار از این طریق درآمد به دست آورده، در ونکوور کانادا اگر خانه ای بیش از شش ماه در سال خالی از سکنه بماند، باید معادل یک درصد از ارزش کل ملک را به عنوان مالیات به شهرداری بپردازد. سال جاری قرار است خانه های خالی در ایران هم مشمول پرداخت مالیات شوند.

جزییات طرح مالیات خانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

جزییات پرداخت مالیات خانه های خالی در ایران

به گزارش خبرنگاران، واحد های مسکونی واقع در شهر های بالای 100هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور خانه خالی شناسایی شده اند، چنانچه بیش از 12ماه از خاتمه عملیات ساخت (برای واحد های نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحد های غیرنوساز) گذشته باشد، مشمول مالیات خواهند بود. مجریان این طرح در ایران امیدوار هستند قانون مالیات بر خانه های خالی بتواند، 50درصد خانه های خالی را شناسایی و وارد بازار مسکن کند. در این طرح اگر واحدی اجاره داده نگردد مشمول مالیات و به میزان مبلغ اجاره ظرف مدتی که می تواند خالی بماند مشمول جریمه خواهد شد.

چه کسانی باید مالیات خانه های خالی پرداخت نمایند؟

قانون مالیات خانه های خالی که گفته شده از تابستان سال جاری اجرا می گردد، جزییات دقیقی دارد که با هم آنها را مرور می کنیم:

یک اگر خانه ای بیش از شش ماه خالی باشد، مشمول قانون مالیات خانه های می گردد. برای واحد های نوساز این مهلت یکسال است، که از بعد خاتمه عملیات ساخت (مندرج در پروانه ساختمانی) مهلت شروع می گردد. پروژه های انبوه سازی 18ماه مهلت دارند.

دو نرخ های مالیات خانه های خالی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره اخذ می گردد؛ به این ترتیب مالیات خانه های خالی در سال اول پنج برابر، سال دوم 10 برابر، سال سوم 15 برابر مالیات بر درآمد اجاره خواهد بود. مثلا برای یک آپارتمان 100 متری اگر مالیات بر اجاره در سال قبلا یک میلیون و 600 هزار تومان باشد، مالیات یک ساله خانه خالی در سال دوم می گردد 16 میلیون تومان.

سه سرپرستان خانوار باید اقامتگاه خود را اعم از اینکه اجاره است یا مالکیت آن را در اختیار دارند، در سامانه املاک و اسکان ثبت نمایند. واحد های مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آن ها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی محسوب می گردد. هر خانوار علاوه بر اقامتگاه اصلی، می تواند روی هم مالک یک اقامتگاه فرعی در شهر غیر از محل اقامتگاه اصلی باشد که معاف از مالیات بر خانه های خالی خواهد بود.

چهار دریافت مالیات خانه های خالی هنگام نقل و انتقال ملک امکان پذیر خواهد بود.

پنج واحد های مسکونی واقع در شهرها، اعم از مناطق آزاد و ویژه تجاری- صنعتی، که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور مشمول قانون شوند، روی هم رفته اگر بیش از شش ماه خالی بمانند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، مشمول مالیاتی معادل مالیات بر درآمد اجاره به صورت ماهانه هستند. هزینه ها و استهلاک از این رقم کسر می گردد.

شش واحد های نوساز، شش ماه پس از خاتمه کار و واحد های نوساز واقع در پروژه های انبوه سازی شده 12ماه پس از خاتمه مهلت اتمام عملیات ساختمانی مشمول قانون مالیات خانه های خالی می شوند. مالیات برای خانه های خالی متعلق به اشخاص حقوقی با نرخ دو محاسبه خواهد شد.

هفت واحد های مسکونی واقع در شهر های کمتر از 100 هزار نفر جمعیت، بشرط خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان، در سال اول و دوم اجرای این ماده از پرداخت مالیات مذکور معاف هستند. سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری شرکت پست، یکماه پیش از اتمام زمان مذکور، اخطار لازم را به مالک آن واحد یا به محل آن کدپستی ارسال دارد.

هشت وزارت راه وشهرسازی مکلف است حداکثر یکماه پس از لازم الاجراشدن قانون مالیات خانه های خالی، ضمن تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات مالکیت و سکونت، امکان اظهار رایگان اطلاعات مالکیت و سکونت را بر اساس کدملی یا کدشناسایی اتباع غیرایرانی در سامانه ملی املاک و اسکان فراهم کند.

9 اشخاص حقیقی سرپرست خانوار و اشخاص حقوقی، موظف هستند اطلاعات املاک مسکونی تحت تملک و سکونت خود را حداکثر ظرف دوماه پس از انتشار دستورالعمل، در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند. سرپرست خانوار همچنین مکلف است اقامتگاه اصلی خانوار را در سامانه مشخص کند. درصورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، مالک متخلف مشمول جریمه خواهد بود. واحد های مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آن ها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، خانه خالی محسوب می گردد. اشخاص مکلف هستند هرگونه تغییر در آدرس محل سکونت یا واحد تحت مالکیت خود را حداکثر ظرف یکماه در سامانه املاک و اسکان اعلام نمایند. در غیراین صورت محل اقامت جدید آن ها مشمول مالیات موضوع این ماده خواهد بود.

10 دستگاه های اجرایی از این پس مکلف هستند، فقط به آدرس اعلام شده سرپرستان خانوار خدمات ارائه دهند. به عنوان مثال هزینه برق واحد های مسکونی که به استناد سامانه املاک و اسکان خالی شناسایی می شوند با بالاترین تعرفه محاسبه خواهد شد. دستگاه های اجرایی همچنین باید تنها به اشخاصی که اطلاعات خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نموده اند و صرفا بر اساس کدپستی یا توضیح نشانی یکتا یا پلاک ثبتی درج شده در سامانه نسبت به ارائه خدماتی از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست های حمایتی، یارانه ای و یاری معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه رانندگی، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه و امثال آن اقدام نمایند.

11 دانشجویان مشغول به تحصیل، شاغلان و سایر اشخاص در صورت سکونت در شهری غیر از اقامتگاه اصلی خانوار، تنها با ارائه اسناد معتبر می توانند یک واحد مسکونی دیگر معاف از مالیات خانه خالی را به سامانه معرفی نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1112

به "جزییات طرح مالیات خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات طرح مالیات خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید