جدیدترین اطلاعات از سهام عدالت ، کسانی که قصد آزادسازی دارند، بخوانند

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران، آزادسازی سهام عدالت از روز 10 اردیبهشت ماه برای مدت یک ماه آغاز شد. با این حال هنوز هم ابهامات سهام عدالت برای برخی از مردم زیاد است.

جدیدترین اطلاعات از سهام عدالت ، کسانی که قصد آزادسازی دارند، بخوانند

ابهاماتی که آزادسازی سهام عدالت دارد موجب شده که برخی از سهامداران نسبت به آزادسازی سهام خود اقدام نکنند. در این گزارش جزئیات دیگری از واگذاری سهام عدالت، با توجه به اظهارات رئیس سازمان خصوصی سازی، معاون وی و دیگر مسئولان (که از چهارشنبه گذشته با آزادسازی، جزئیاتی را در این خصوص عنوان کرده اند) آورده شده است.

طبق اظهارنظر رئیس و معاون سازمان خصوصی سازی پرونده سهام عدالت بسته شده و امکان ثبت نام مجدد وجود ندارد. همچنین دولت دیگر سهمی در سهام عدالت ندارد که آن را بین مردم تقسیم کند.

سهامدارانی که قصد آزادسازی دارند باید وارد سامانه samanese.ir شوند و مراحل آزادسازی را انجام دهند.

براساس جدیدترین اطلاعات درباره آزادسازی سهام عدالت، سهامدارانی که قصد دارند خودشان سهامشان را مدیریت کنند باید به سامانه سهام عدالت مراجعه و گزینه آزادسازی مستقیم را فعال کنند.

در روش آزادسازی مستقیم سهامدار مدیریت سهامش را بر عهده می گیرد که در این روش خرید و فروش سهام در بورس انجام می شود و باید سهامدار کد بورسی داشته باشد.

در این خصوص کسانی که کد بورسی دارند نیاز به ثبت نام مجدد ندارند اما کسانی که حساب بورسی ندارند سازمان خصوصی سازی طی مدت دو ماه پس از پایان مهلت آزادسازی به سهامداران اعلام می کند که در سامانه سجام ثبت نام کنند تا احراز هویت شوند.

اگر سهامداران خودشان نسبت به آزادسازی اقدام نکنند سازمان خصوصی سازی به صورت اتوماتیک سهام آنها را به روش غیرمستقیم آزاد می کند.

بنابراین آزادسازی سهام برای همه سهامداران اجرا می شود. به عبارت دیگر پس از پایان مهلت آزادسازی، مدیریت سهام عدالت همه افرادی که وارد سامانه نشده اند یا قصد آزادسازی نداشته اند به شرکت های سرمایه گذاری استانی (روش غیرمستقیم) واگذار می شود.

کدام روش آزادسازی سهام عدالت به صرفه است؟

به توجه به اظهارات معاون سازمان خصوصی سازی، از نظر سود و زیان در دو روش مستقیم و غیرمستقیم تفاوتی وجود ندارد، اما در حال حاضر سهامدار نمی تواند با روش غیرمستقیم سهام خود را بفروشد.

چند فاکتور از جمله عملکرد بازار سرمایه، دانش معامله در آن و دغدغه های فردی سهامداران روی تصمیم گیری بر آزادسازی سهام عدالت تاثیرگذار است؛ یعنی اگر فردی نیاز به پول دارد و می تواند در بورس به درستی خرید و فروش کند به نظر می رسد آزادسازی به روش مستقیم برای این افراد مناسب باشد.

اما شرکت های سهام عدالت از شرکت های فعال در بورس هستند، ممکن است عملکرد بورس در زمانی که سهام عدالت فعال شود به نحوی باشد که فرد متحمل ضرر یا سود شود.

چه کسانی می توانند اطلاعات خود را ویرایش کنند؟

طبق گفته رئیس سازمان خصوصی سازی برای سهامدارانی که تا ساعت 24 روز 15 اردیبهشت ماه وارد سامانه شده و اطلاعات خود را وارد کرده اند، امکان ویرایش خواهد داشت.

همچنین برخی از سهامداران معترض هستند که چرا مبلغ روی برگه های سهام عدالت با مبلغ درج شده در سامانه متفاوت است.

طبق گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، فقط به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با 50 درصد تخفیف سهام یک میلیون تومانی داده شد و مابقی سهامداران باید 50 درصد دیگر سهام را طی سال های اخیر خریداری می کردند.

بنابراین کسانی که هیچ گونه پولی برای خرید سهام عدالت نداده اند سهام کمتری دارند.

همچنین به گفته آقامحمدی، مدیر گروه مشاوران اقتصادی دفتر رهبر معظم انقلاب، اکنون ارزش سهام یک میلیون تومانی حدود 15 میلیون تومان است؛ که با توجه به عملکرد بازار سرمایه ممکن است ارزش سهام رشد یا افت کند.

چگونه در بورس سهام عدالت را بفروشیم؟

49 شرکت یا کارخانه در سهام عدالت حضور دارند که از این تعداد 36 شرکت بورسی هستند و 13 شرکت دیگر بورسی نیستند.

هر سهامداری که قصد آزادسازی و فروش سهام عدالت را داشته باشد، فقط می تواند 70 درصد آن را بفروشد.

بنابراین در روش آزادسازی مستقیم یک سبد متشکل از سهام 36 شرکت حاضر در سهام عدالت برای هر سهامدار در بورس تشکیل می شود و فرد باید درباره تک به تک سهام این 36 شرکت تصمیم گیری کند.

انتقال و آزادسازی سهام فوت شدگان تا چند ماه دیگر آغاز می شود

تا چند روز قبل اگر مشمول سهام عدالتی فوت شده بود، ورثه می توانستند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک و انجام انحصار وراثت، نسبت به دریافت سود سهام عدالت متوفی اقدام کنند، اما این کار از روز شنبه 13 اردیبهشت ماه متوقف شده است.

براساس اظهارات علائی، معاون سازمان خصوصی سازی پس از اتمام پروژه آزادسازی سهام عدالت، وراث می توانند ظرف یک یا دو ماه آینده اقدامات قانونی را با مراجعه به دفاتر پیشخوان انجام دهند و بعد از طریق شرکت سپرده گذاری انتقال سهام آنها انجام خواهد شد.

در این خصوص مقرر شده است که شورای عالی بورس مصوبه ای را مشخص و ابلاغ کند که براساس آن چارچوب های معامله در روش غیرمستقیم مشخص شود.

کسانی که برگه سهام را گم کرده اند، چه کنند؟

ملاک سهامدار بودن در سهام عدالت، سامانه samanese.ir است. اگر فردی در این سامانه پرونده دارد و سهام او مشخص است، حتی اگر برگه های آن را نداشته باشد، جز مشمولان محسوب می شود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 993

به "جدیدترین اطلاعات از سهام عدالت ، کسانی که قصد آزادسازی دارند، بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین اطلاعات از سهام عدالت ، کسانی که قصد آزادسازی دارند، بخوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید