تفاوت کاج و سرو چیست؟

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران | سرویس علوم - بیشتر مردم اصلا تفاوت کاج و سرو را نمی دانند و هر دو را یکی دانسته و کاج صدا می زنند. سرو و کاج هر کدام از یک خانواده جدا هستند و گونه های متفاوتی دارند. فرقی نمی کند؛ کسانی که با گل و گیاه سر کار دارند و یا کسانی که تحصیلات آن ها درباره کشاورزی است، می توانند با توجه به چند نکته به راحتی فرق بین این کاج و سرو را تشخیص دهند.

تفاوت کاج و سرو چیست؟

کاج

شیار های بلند روی تنه و ارتفاع زیاد از ویژگی درخت کاج است. تاج کاج که شاخه های عمودی دارد و به صورت افقی نیز رشد نموده با سوزن های قابل تفکیک و بلند است. هریک از شاخه های درخت کاج اعم از نوک یا شاخه جانبی روی تنه درخت را قطع کنیم به هیچ وجه جایگزین نخواهد شد. کاج به علت رشد بسیار کند، در صورت قطع کردن شاخه، آن قسمت قطع شده لخت باقی خواهد ماند. در نتیجه نباید درخت کاج را هرس و سربرداری کرد. اگر هرس یا سربرداری انجام شود به علت رشد کند فرم کلی درخت از بین رفته و نافرم می شود. مخروطی و عظیم بودن ویژگی اصلی میوه درخت کاج است. تاج درخت کاج محل بسیار مناسبی برای لانه سازی پرندگان مخصوصا پرندگانی مانند کلاغ است. ریختن سوزن و میوه درخت کاج بسیار زیاد است و از این نظر نگه داری و تمیز کردن جایی که این درخت کاشته شده است نسبت به دیگر درخت ها زحمت بیشتری می خواهد.

سرو

درخت سرو از سوزن های به هم پیوسته، گوشتی و کوچک تشکیل شده است. با توجه به توانایی بالای درخت سرو در رشد و سبز شدن، همواره دارای پوششی سراسر سبز است به نحوی که این درخت حتی سر تا سر تنه اش نیز کاملا سبز است و اگر روی درخت سرو هرس انجام شود، می تواند فرم های بسیار زیبایی را از این درخت بیرون آورد. همین ویژگی باعث شده تا درخت سرو در زیبایی شهر بسیار کاربردی باشد. وقتی سن درخت سرو بالا رود دارای میوه هایی گرد می شود که گاهی عظیمی این میوه ها به اندازه یک گردو نیز در می آید. ریختن میوه و برگ این درخت بسیار ناچیز است که از نظر تمیزی جایی که درخت سرو در آن کاشته شده است احتیاج به زحمت چندانی ندارد.

برای مثال به دو گونه سرو که در شهر ها زیاد کاشته شده اشاره می کنیم:

  • سرو شیراز: این سرو دارای ارتفاعی بلند است و شاخه های کناری این نوع سرو به صورت عمودی رشد می نماید و تمام تنه را در بر میگیرد و با هرس کردن این نوع سرو می توان فرم هایی زیبایی را بدست اورد که در باغ ارم شیراز و پارک های لاله و ساعی تهران می توان به وفور از این نوع درخت مشاهده کرد.
  • سرو نقره ای: این نوع سرو که به دلیل توانایی زیست با اب کم می توان این نوع سرو را در خاک هایی که کیفیت چندانی ندارند نیز کاشت و به همین دلیل در مناطقی مثل ارتفاعات تهران که آب برای درخت زیاد یافت نمی شود نیز مکان هایی که دارای خاک نامرغوب است، از این نوع درخت به وفور یافت می شود. همانند دیگر سرو ها، این نوع سرو نیز رشد سریعی دارد که می توان با هرس کردن آن شکل های زیبایی را ایجاد کرد.

اصلی ترین موارد تفاوت کاج و سرو

درخت کاجدرخت سرو
شباهتقامت بلندقامت بلند
همواره سبزهمواره سبز
تفاوتبرگ های سوزنیبرگی های فلسی
کاج ها در نونهالی در شاخ و برگ متراکمند، اما در دوران بلوغ و عظیمسالی دارای تاج و شاخساره باز هستتند.سرو ها بیشتر از اول تا آخر شاخساره و تاج متراکم و شکلی مخروطی مانند سرو شیراز دارند
میوه مخروطیمیوه گرد

نظر شما درباره تفاوت کاج و سرو چیست؟ نظرات و دیدگاه های خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1670

به "تفاوت کاج و سرو چیست؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "تفاوت کاج و سرو چیست؟" امتیاز داده اند | 3.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت کاج و سرو چیست؟"

1 دیدگاه

افی 1 بهمن 1400

باسلام مهم اینه که با دیدن یک درخت شما سریع به نوع درخت پی ببرید توضیحات شما اینگونه نبود وخلاصه اینکه موثر نبود

پاسخ به افی
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید