تسهیل ثبت شرکت ها برای بهبود محیط کسب وکار

به گزارش مجله پیامک، رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه ثبت شرکت ها یکی از شاخص های ارزیابی محیط کسب وکار است و برای بهبود محیط کسب وکار باید این فرایند کوتاه و تسهیل گردد، گفت: شرکت ها در ایران با سپری کردن 10 مرحله به ثبت می رسند درحالی که این فرآیند در بعضی کشورها مانند نیوزلند و گرجستان یک مرحله است.

تسهیل ثبت شرکت ها برای بهبود محیط کسب وکار

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

سیدمهدی طبیب زاده در نشست هم اندیشی در مورد مسائل و مسائل سامانه یکپارچه ثبت شرکت ها، اضافه نمود: ایران رتبه 127 دنیا را در شاخص های بهبود محیط کسب وکار داراست و این نشان می دهد که 126 کشور نسبت به ایران شرایط مناسب تر و بهتری برای سرمایه گذاری دارند.

او ادامه داد: قرار بود ایران در صندلی اول اقتصاد منطقه جای داشته باشد اما در حال حاضر رتبه سیزدهم را داراست که کوشش برای بهبود محیط کسب وکار می تواند این شرایط را بهبود ببخشد.

طبیب زاده، با اشاره به اینکه رتبه ایران در شاخص آغاز کسب وکار (ثبت شرکت) 178 دنیا است، اظهار کرد: ایران رتبه 173 در اخذ مجوزها، رتبه 113 در دسترسی به برق، رتبه 70 در ثبت مالکیت، رتبه 104 در اخذ اعتبارات، رتبه 128 در حمایت از سرمایه گذاری ها، رتبه 123 در تجارت فرامرزی و رتبه 90 در اجرای قراردادها در دنیا را دارد؛ چگونه می توان با چنین شرایطی انتظار پیشرفت و توسعه مالی داشت؟

رئیس اتاق کرمان گفت: اداره ثبت شرکت ها در کرمان با هدف حمایت از بخش خصوصی فعالیت می نماید اما در مواردی قوانین مزاحم و فرایندهای طولانی مدت ثبت شرکت ها مسائلی را ایجاد می نماید که باید با هم اندیشی بخش خصوصی و اداره ثبت شرکت ها بعضی موانع برطرف گردد.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست گفت: درخواست می گردد در ثبت شرکت ها مسائل و ایرادها از متقاضیان جمع آوری و ثبت گردد، بعد به سامانه و نرم افزار فعلی منتقل و تغییرات با دیدگاه بهبود محیط کسب وکار اعمال گردد.

عباس جبالبارزی اضافه نمود: باید آنالیز گردد زمان ثبت شرکت در قبل و بعد از راه اندازی سامانه ثبت شرکت ها چه تفاوتی داشته، آیا طی کردن فرآیند ثبت شرکت در سامانه برای کاربر آسان است؟ مصرف کاغذ چه تغییری نموده است؟

او ادامه داد: درخواست می گردد اصلاحات مربوط به سامانه ثبت شرکت ها به سازمان مربوطه در کشور منتقل گردد تا فرایند ثبت شرکت ها با سرعت بیشتری پیش رود.

مسئول ثبت شرکت های کرمان نیز در ادامه این نشست گفت: اداره ثبت شرکت ها واسط بین قانون گذار و کارآفرین است و اجرای مقررات برای بهبود محیط کسب وکار مستلزم تعامل قوا و تمامی دستگاه هاست.

اسما فرج پور، اضافه نمود: امیدواریم به وسیله راه اندازی پنجره واحد بین دستگاه ها، بهبود فرآیندها و کاهش زمان آنها اتفاق بیفتد. وی توضیح داد: سامانه ثبت شرکت ها جزء سامانه های نوپا در کشور است و دیگر بازگشت به روش گذشته برای ثبت شرکت ها ممکن نیست.

او توضیح داد: در سامانه ثبت شرکت ها با فراهم شدن حذف گواهی فیزیکی پرداخت بانکی و اخذ امضای الکترونیکی بسیاری از مسائل برطرف خواهد شد.

در این نشست به مسائل بخش خصوصی برای ثبت شرکت ازجمله افزایش مصرف کاغذ، زمان فرآیندها، مراجعات حضوری و هزینه ها و سوق دادن متقاضیان ثبت شرکت به دفاتر خدمات قضایی، اشاره و اصلاح مسائل نرم افزاری، آموزش متقاضیان و کارشناسان اداره ثبت، برطرف مسائل اجرایی و پایش سامانه پیشنهاد داده شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 648

به "تسهیل ثبت شرکت ها برای بهبود محیط کسب وکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل ثبت شرکت ها برای بهبود محیط کسب وکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید