ترجمه کتابی درباره ایده از اریک بورک برای اولین بار در ایران

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران ، این کتاب تا به امروز تنها کتابی است که تا این حد جامع به مبحث ایده در نوشتن می پردازد و این مساله اهمیت چاپ این کتاب را به خوبی نشان می دهد.

ترجمه کتابی درباره ایده از اریک بورک برای اولین بار در ایران

مترجم این اثر که تا پیش از این، رمان بسیار بلند و فوق العاده نزدیک از جاناتان سفرن فوئر را ترجمه نموده و برای ترجمه این رمان مورد تقدیر جشنواره ملی مترجم محبوب من قرار گرفته بود، این بار به سراغ یکی از مهم ترین کتاب هایی رفته است که تا پیش از این، جایش میان کتاب های تئوری ادبیات مان بسیار خالی بود.

محسن یاوری درباره علت انتخاب این اثر به ایبنا گفت: چه کسی می تواند منکر این مساله گردد که بخشی از فرایند نوشتن، یادگیری چگونه نوشتن است و من مدام و پی درپی در این رهگذر آموخته ام و اگر توشه ای هم به دست آمده در بذل و بخشش آن به دیگران کوتاهی ننموده ام؛ اما مگر با چندنفر می توان ارتباط داشت؟ برای همین در این چند سال، مدام در جست وجوی کتابی بودم که بتواند به ادبیات ایران یاری کند، و نتیجه این جست وجو کتابی شد که اکنون می بینید؛ کتاب ایده از اریک بورک.

یاوری در ادامه درباره شیوه کار خود و انتخاب هایش برای ترجمه گفت: نگاه شخصی من به ترجمه و ادبیات، کثرت آثار نیست بلکه دوست دارم هر کتابی که تالیف یا ترجمه می کنم، تاثیرگذار باشد. به امید اینکه این کتاب هم این گونه باشد.

وی درباره نویسنده کتاب اضافه نمود: اریک بورک نویسنده مطرح این کتاب تا به حال برنده دو جایزه امی و دو جایزه گلدن گلوب شده است و کتاب ایده در واقع حاصل تجربه های گران بهای او در پروژه های مختلف و در همکاری با اشخاصی چون اسپیلبرگ و تام هنکس است. اریک بورک در مقدمه کتابش بیان می نماید که خواندن این کتاب برای تمام کسانی که داستان، فیلم نامه یا نمایش نامه می نویسند می تواند بسیار راهگشا باشد.

محسن یاوری در خاتمه با اشاره به اینکه کتاب ایده در سال 2018 منتشر شده، گفت: ترجمه این کتاب را تقدیم می کنم به همه کسانی که دغدغه نوشتن دارند؛ به همه کسانی که در داستان ها، نمایش نامه ها و فیلم نامه هاشان در پی خلق جهانی هستند که هستی تاریک مان را به نور برسانند.

کتاب ایده: هفت عنصر اساسی برای ماندگار شدن داستان، نمایش نامه و فیلم نامه، نوشته اریک بورک با ترجمه محسن یاوری در 152 صفحه و به بهای 48 هزار تومان از سوی نشر نیماژ منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1961

به "ترجمه کتابی درباره ایده از اریک بورک برای اولین بار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجمه کتابی درباره ایده از اریک بورک برای اولین بار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید