امشب، نزدیک ترین مقارنه زحل و مشتری پس از 800 سال

به گزارش مجله پیامک، امشب، اول دی 1399 سیاره های مشتری و زحل در آسمان شب برای اولین بار پس از 400 سال، نزدیکتر از همیشه به یکدیگر ظاهر می شوند.

امشب، نزدیک ترین مقارنه زحل و مشتری پس از 800 سال

خبرنگاران| مشاهده رخداد های نجومی، برای هر انسانی شگفت انگیز و حیرت آور است، مخصوصا اگر رخدادی باشد که قرن ها باید منتظر آن بنشینی تا دوباره تکرار شود. مثل مقارنه سیاره های زحل و مشتری که امشب اتفاق می افتد.

امشب، اول دی 1399 سیاره های مشتری و زحل در آسمان شب برای اولین بار پس از 400 سال، نزدیکتر از همیشه به یکدیگر ظاهر می شوند.

به گزارش خبرنگاران؛ سیاره های مشتری و زحل امشب از دید ناظران زمینی در فاصله بسیار نزدیک به یکدیگر قرار خواهند گرفت و در واقع یک مقارنه سیاره ای شکل خواهد گرفت. به مقارنه زحل و مشتری در امشب به دلیل نزدیکی زیاد سیارات به هم و اینکه در نزدیک سال نو میلادی رخ می دهد، ستاره کریسمس هم می گویند، هرچند می دانیم آنها ستاره نیستند و تنها نور خورشید را بازتاب می دهند. برای رصد این پدیده باید به سمت جنوب غربی آسمان نگاه کنید، فقط از ساعت 17:00 تا 19:00 فرصت تماشای این رویداد نجومی را دارید، چون پس از این ساعت سیارات غروب می کنند.

هم راستایی بین این دو سیاره تقریبا هر 20 سال یک بار اتفاق می افتد، اما این مقارنه به دلیل بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چرا که این پدیده بار قبل در سال 1623 میلادی یعنی حدود 400 سال پیش رخ داده است. علت هم راستایی این سیارات غول پیکر منظومه شمسی این است که مشتری هر 12 سال یک بار به دور خورشید می چرخد، در حالیکه زحل هر 30 سال یک بار مدارش را به پایان می رساند، در نتیجه هر چند دهه یک بار این دو سیاره همراستا می شوند.

به گفته گاردین، برای بهترین مشاهده این پدیده باید جایی را با افق صاف به سمت جنوب غربی پیدا کرد و به دنبال درخشان ترین چیزی بود که می توان دید. آن جرم درخشان همان مشتری و زحل ادغام شده در هم است.

گاردین نوشته است: همانطور که در تصویر تعیین شده است، این مقارنه امشب ساعت 17:00 به وقت گرینویچ

(20:30 به وقت ایران)، قابل مشاهده خواهد بود.

اگرچه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.

در شامگاه 21 دسامبر نزدیکترین فاصله میان زحل و مشتری رقم خواهد خورد و آن ها مانند یک جفت به نظر می رسند که فقط یک پنجم قطر ماه کامل از هم فاصله دارند.

نکتۀ جالب این است که مقارنه بسیار نزدیک مشتری و زحل هر چهارصد سال رخ می دهد، اما هر هشتصد سال وقتی مقارنه نزدیک مشتری و زحل رخ می دهد در ماه دسامبر اتفاق می افتد که به آن ستاره کریسمس می گویند. افرادی هم که می خواهند منتظر بمانند و مقارنه بعدی مشتری و زحل را در آسمان شب ببینند، باید تا تاریخ 15 مارس 2080 صبر کنند و پس از آن، این مقارنه تا حدود سال 2400 رخ نخواهد داد.

مقارنه یا همدمی در ستاره شناسی به هم راستا قرار دریافت دو یا چند جرم سماوی با همدیگر از منظر زمین می گویند، به گونه ای که در آسمان در کنار هم دیده شوند. مقارنه یک موقعیت است که در ستاره شناسی آماتوری و ستاره بینی استفاده می شود و به نزدیکی ظاهری چند سیاره و ماه یا با هم اشاره دارد.

پاتریک هارتیگان اخترشناس دانشگاه رایس می گوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و تقریبا هر 20 سال یک بار اتفاق می افتد، اما این مقارنه به دلیل بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چرا که این پدیده بار قبل در تاریخ 4 مارس سال 1226 میلادی رخ داده است.

مشتری و زحل از آغاز تابستان در آسمان زمین آغاز به نزدیک شدن به یکدیگر کرده اند و بین 16 تا 25 دسامبر (26 آذر تا 5 دی) فاصله آن ها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین دیده خواهد شد. البته نه اینکه این دو سیاره واقعا به این میزان به هم نزدیک شوند، بلکه از دید ما ناظران زمینی اینگونه به نظر می رسند. اگرچه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.

اخترشناسان می گویند زحل و مشتری در غروب روز های مذکور به مدت تقریباً یک ساعت همانند یک دوقلو به نظر می رسند و برای رصد این پدیده باید دهانه تلسکوپ را به سمت غرب نشانه رفت. هارتیگان می گوید: در شامگاه 21 دسامبر نزدیکترین فاصله میان زحل و مشتری رقم خواهد خورد و آن ها مانند یک جفت به نظر می رسند که فقط یک پنجم قطر ماه کامل از هم فاصله دارند.

وی اضافه کرد: هرچه مکان یک ناظر بیشتر به سمت شمال کره زمین باشد، زمان کمتری برای دیدن این مقارنه قبل از فرو رفتن این سیاره ها به زیر خط افق خواهد داشت. خوشبختانه این سیارات به اندازه کافی درخشان خواهند بود که در گرگ و میش قابل مشاهده باشند. هارتیگان می گوید کسانی که می خواهند منتظر بمانند و مقارنه بعدی مشتری و زحل را در آسمان شب ببینند، باید تا تاریخ 15 مارس 2080 صبر کنند و پس از آن، این مقارنه تا حدود سال 2400 رخ نخواهد داد....

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1397

به "امشب، نزدیک ترین مقارنه زحل و مشتری پس از 800 سال" امتیاز دهید

1 کاربر به "امشب، نزدیک ترین مقارنه زحل و مشتری پس از 800 سال" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امشب، نزدیک ترین مقارنه زحل و مشتری پس از 800 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید