اعتبارات حفاظت از تالاب ها فدای سیل نشود

به گزارش مجله پیامک، تهران- خبرنگاران- مدیرکل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بعد از وقوع سیل زمزمه هایی از مجلس شنیده می شود که اعتبارات مربوط به حفاظت از تالاب ها به جبران خسارات سیل و سیلاب اختصاص یابد درحالی که به هیچ عنوان کار درستی نیست و باید این اعتبارات را حفظ کنیم.

اعتبارات حفاظت از تالاب ها فدای سیل نشود

به گزارش خبرنگار علمی مجله پیامک، مسعود باقرزاده کریمی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی زمین افزود: در راستای حفاظت از تالاب ها چهار کار ازجمله مشخص حد بستر، مشخص نیاز آبی، پایش و مدیریت زیست بومی را دنبال می کنیم.

وی گفت: در برنامه حفاظت از تالاب ها که بسیار هم مهم است بحث سیل را لحاظ کرده ایم و روش های مقابله با آن دیده شده است بنابراین دلیلی ندارد تا اعتبارات موردنیاز برای حفاظت از تالاب ها از دست بدهیم.

وی ادامه داد: وزارت نیرو اعلام کرده که 11 میلیارد مترمکعب آب را برای محیط زیست کنار می گذاریم که باید با برنامه ریزی این میزان آب را به سمت تالاب ها هدایت کنیم. به عنوان مثال سهم آب دریاچه نمک 154 میلیون مترمکعب است و در اینجا سازمان محیط زیست مکلف است علاوه بر حفظ و تأمین آن میزان آب، نیاز واقعی دریاچه را نیز حساب کند.

وی درباره نقش سیلاب در تخریب زیستگاه ها گفت: سیلاب به صورت طبیعی آسیبی به زیستگاه ها وارد نمی کند بلکه این آسیب ها نتیجه دخالت ما انسان ها در طبیعت است.

باقرزاده شرح داد: لازم نیست تمام آبی که از بارش حاصل می شود را پشت سدها جمع کنیم، بخشی از این آب در طبیعت ذخیره می شود، بخشی وارد رودخانه ها شده، بخشی نیز مصرف می شود و آب مازاد را می توانیم در پشت سدها ذخیره کنیم.

وی گفت: به عنوان مثال اگر آب شیرینی که وارد خلیج فارس می شود قطع شود در مدت کمتر از دو سال، شوری آب آن بسیار افزایش می یابد، بعضا می شنویم که گفته می شود آب شیرین با وارد شدن به خلیج فارس هدر می رود پس سد بزنیم، درحالی که هدر رفتنی در کار نیست، این کار اشتباه است؛ یعنی اگر وزارت نیرو به این اشتباه بیفتد به هیچ وجه قابل جبران نیست.

باقرزاده تأکید کرد: باید طوری برنامه ریزی کنیم که هم آب در بالادست ذخیره و در رودخانه ها روان شود و به مصرف برسد و درنهایت مازاد آن در پشت سدها ذخیره شود.

علمی 9014** 1055

منبع: ایرنا
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 207

به "اعتبارات حفاظت از تالاب ها فدای سیل نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبارات حفاظت از تالاب ها فدای سیل نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید