اصفهان ، به رونق چهارباغ بیندیشیم

به گزارش مجله پیامک، فاطمه شفیعی:اصفهان نصف دنیا است و این دنیاشهر تاریخی آثار زیادی برای دیدن دارد که می تواند نظر هر گردشگری را به خود جذب کند.

اصفهان ، به رونق چهارباغ بیندیشیم

وجود آثار تاریخی، فرهنگ و آداب و رسوم جذاب اصفهان شاخصه نصف دنیا ارغوانی است. چهارباغ یکی از خیابان های اصلی و تاریخی اصفهان است که بین دروازه دولت و سی وسه پل واقع شده است که در عصر شاه عباس اول طراحی شد و یادگاری از دوران شکوه اصفهان است. چهارباغ اصفهان یکی از مشهورترین چهارباغ های ایران است که از دوران گذشته تا کنون بواسطه اماکن تاریخی، درختان کهنسال و بازار مورد توجه دنیاگردان داخلی و خارجی است.

خیابان سر سبز و چشم نوازی که با قدمت چهارصد ساله که از گزند بلایای تاریخی نیز به دور نبوده است و در طول تاریخ از عصیانگری ظل السلطان که کمر به تخریب چهارباغ بست نیز بی نصیب نماند و بخشی از چهارباغ را تخریب و درختان کهنسالش را ریشه کن کرد، اما همچنان چهارباغ پرباست. با تجمع زیاد خودرو و تردد فراوان ماشین این گذر تاریخی کم کم آرامش خود را از دست داد تا اینکه مدیریت شهری تصمیم گرفت در طرح سه شنبه های بدون خودرو چهارباغ را هفته ای یک روز پیاده رو سازد و خوشبختانه این طرح در سال های اخیر قوت بیشتری گرفت وپیاده رو سازی چهارباغ تثبیت شد. اتفاق خوشایندی و کم نظیری که در توسعه گردشگری اصفهان نقش بسزایی را بازی کرد. شهرداری اصفهان همت بلند ساخت و از سال 96 طرح گذر چهارباغ و پیاده روی این خیابان تاریخی را شروع کرد. نصف دنیا طرح پیاده راه سازی چهارباغ به تدبیر شهرداری و حمایت شورای اسلامی شهر اصفهان و طراحی مبلمان شهری، یک شهر توسعه یافته و یک دنیا شهر تاریخی تبدیل شده است.

  • طرح پیاده رو سازی و گذر چهارباغ دوباره خاطرات قدیم را برای شهروندان اصفهان و گردشگران زنده کرد.

همه جذابیت های چهار باغ یک سو و سینماهای سوی دیگر یاری بزسایی به گردشگری فرهنگی و هنری این کهن دیار نموده است .خوشبختانه این روزها شاهد رونق سینماها در چهارباغ هستیم از جمله افتتاح پردیس سینمای ساحل که اتفاق میمونی برای شهر بود. وجود سینما در شهرها حاکی از فرهنگ غنی و توسعه یافتگی است که خوشبختانه این روزها سینماهای چهارباغ مورد توجه مردم و مسئولین شهری قرار دارند. در روزهای اخیر جشنواره فیلم فجر به اصفهان آمده ولی متاسفانه چهارباغ و سینماهایش از لیست اکران بی نصیب هستند. چهارباغی که در دسترس همه مردم است و این روزها به مدد جاری شدن زنده رود رونقی دوچندان گرفته فیلم های فجر را در خود ندارد. سینماهای چهارباغ نیز در یاد و خاطره مردم اصفهان از دوران تئاترهای ارهام صدر، رقم خورده اند و اینگونه بی مهری ها به سینما رونق چهارباغ کمتر نمی نماید بلکه آسیب جدی به آن وارد می نماید و این در صورتی است که شهر اصفهان در راستای پاسداشت تاریخ و فرهنگ برای پیاده رو سازی چهارباغ هزینه ای هنگفتی پرداخت نموده و رخت بستن فیلم های فجر به سینماهای یک مرکز تجاری گمان کنم کار شایسته ای نباشد.

هر کسی را بهر کاری ساخته اند، بر هیچ کس پوشیده نیست که سیتی سنتر اصفهان یک مرکز تجاری و چند منظوره است که به رونق شهر اصفهان یاری های بسزایی نموده است ولی آیا یک مرکز تجاری می تواند جوابگوی نیازهای فرهنگی شهروندان باشد؟ آیا میتوان فرهنگ را فدای تجارت کرد و تجربه سال های سال سینماهای چهارباغ را نادیده گرفت و از رونق انداخت به واسطه رونق یک مرکز تجاری؟ ای کاش هر چیز و هر کس ماموریت خود را به درستی و به جا انجام می داد که خلط مبحث ها آسیب جدی به فرهنگ این مرز و بوم کهن وارد می آورد.

چهارباغ چهارصد ساله رونق و تجارت می خواهد که چهارصد سال دیگر بماند.

در پناه چهارباغ این گذر رویایی است که گردشگران به اصفهان می آیند و آوازه این دیار را دنیای نموده اند، به رونق چهارباغ بیندیشیم.

اصفهان- 19 بهمن 97

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 172

به "اصفهان ، به رونق چهارباغ بیندیشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهان ، به رونق چهارباغ بیندیشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید