استفاده از المان های ایرانی ـ اسلامی در نمای ساختمان های مرکز

به گزارش مجله پیامک، خبرگزاری خبرنگاران-نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: با یک تحقیق جزئی می توانیم المان های سنتی اسلامی و ایرانی را که در جهان نظیر ندارد، به ساختمان هایمان الصاق کنیم.

استفاده از المان های ایرانی ـ اسلامی در نمای ساختمان های مرکز

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، علیرضا نادعلی عضو شورای شهر تهران در جریان آنالیز لایحه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران گفت: احیای هویت فرهنگی تهران باید در عرصه های مختلف اتفاق بیفتد که یکی از مهمترین جوانب آن معماری است.

وی ادامه داد: شاید در حال حاضر ایجاد تغییرات در درون نقشه های شهرسازی زمان بر باشد اما در دسترس ترین بخش ساختمان ها نمای آن است.

نادعلی با اشاره به اینکه در مذهبی ترین شهرهای جهان یعنی مکه و مدینه النبی هتل های برند با بناهای مدرن ساخته شده اما از المان های اسلامی بر روی آنها استفاده شده است، اظهار کرد: معتقدم با یک تحقیق جزئی می توانیم حجم المان های سنتی اسلامی و باستانی که در جهان نظیر ندارد با طراحی های اسلامی وارد شویم و با همراهی طراحان حجمی از المان های اسلامی ایرانی را در دید و نماها با زبان معماری بیان کنیم.

وی ادامه داد: طراحان ما به صورت مدرن این المان ها را بازتولید کرند مثل خوشنوسی یا المان های تذهیب اسلامی، اما با یک کار پژوهشی تا به حال کاری اتفاق نیفتاده است و می توانیم در 4 سال به این مساله برسیم.

چمران پاسخ داد: چسباندن المان های معماری بر روی نماها منطور طراحی نیست و یک کار حداقلی است و ارزش معماری ندارد. زمانی این کار ارزش پیدا می نماید که با خود ساختمان عجین شده باشد.

وی اضافه کرد: ما چندین سال در شورای انقلاب فرهنگی روی آن کار کردیم ولی مشکل ما در تهران این است که بسیاری از ساختمان ها را مهندس معمار طراحی نمی نمایند و اگر طراحی صورت بگیرد اندازه زیادی از مسائل حل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2038

به "استفاده از المان های ایرانی ـ اسلامی در نمای ساختمان های مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از المان های ایرانی ـ اسلامی در نمای ساختمان های مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید