آموزش کامل نصب دوربین مدار بسته

به گزارش مجله پیامک، دوربین های مدار بسته ادوات جدیدی هستند که با توجه به نوع کاربردشان از اهمیت ویژه ای برخوردارند. این دوربین ها به دو نوع آنالوگ و تحت شبکه تقسیم بندی می شوند.

آموزش کامل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - داشتن اطلاعات کافی پیش از سفارش محصولات مداربسته از اهمیت خیلی بالایی برخورداست. در مجموع دوربین های مداربسته امکان امنیتی بسیار خوبی را برای افراد ایجاد می نمایند و بنابراین استفاده از دوربین مداربسته در اماکن مختلف اعم از ادارات، اماکن تجاری، منازل، آپارتمان ها و مناطق مسکونی و ... بسیار مرسوم شده است. برای آشنایی با نحوه نصب دوربین مداربسته با ما همراه باشید:

آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته آنالوگ کاری بسیار ساده است. همه چیز در سطح زدن زدن چند فیش و وصل کردن ان به دستگاه و کابل است. ریز تمامی این توضیحات را در این مقالات خواهد خواند و با آن ها اشنا خواهید شد .

جهیزات مورد احتیاج برای نصب دوربین مدار بسته

 • دوربین مداربسته
 • دستگاه DVR
 • کابل تصویر: به ازای هر دوربین آنالوگ باید یک کابل تصویر RG59 کشیده گردد. انواع این کابل متفاوت است اما در صورت خاص نبودن شرایط کابل ساده RG59 احتیاج شما را رفع خواهد نمود .
 • هارد دیسک: )هارد دیسک مناسب برای .(DVR
 • کابل برق: برای تغذیه دوربین ها می توان از کابل برق با سیم نایلونی برق استفاده کرد. کابلی با ضخامت 0.75 سانتی متر برای تغذیه یک دوربین کافی است. اگر تعداد دوربین های شما زیاد بود باید از کابل با ضخامت بیشتر بهره ببرید .
 • منبع تغذیه: برای هر دوربین باید یک منبع تغذیه حداقل 1 امپر در نظر بگیرید. البته مصرف دوربین های از این مقدار کمتر است. در انتخاب منبع تغذیه شما دو انتخاب متفاوت دارید. ابتدا استفاده از یک منبع تغذیه مرکزی و دوم استفاده یک منبع به ازای هر دوربین مدار بسته .
 • اتصالات: اصلی ترین فیش مورد احتیاج برای نصب سیستم مداربسته انالوگ فیش BNC است. این فیش یک فیش عظیم فلزی است که انواع متفاوتی دارد .
 • متعلقات نصب: متعلقات نصب دستگاه DVR خیلی زیاد هستند. بعضی از پرکاربردترین انها عبارتند از: داکت، باکس پلاستیکی، لوله فلکسی و ... برای اشنایی با اصول نصب این تجهیزات بهتر است آموزش نصب فیش BNC را بخوانید .

اولویت بندی در نصب دوربین مدار بسته

 1. مرحله اول سوال از مشتری است. حتی اگر قبلا با مشتری در خصوص احتیاجش صحبت نموده اید پیش از نصب مجددا مکان تمامی دوربین های و شرایط آن ها را با او چک کنید. در خصوص احتیاجش و دلایل نصب هر دوربین برای او توضیح دهید .
 2. طرح بندی کلی از جهتهای کابل کشی به دست آورید. محل هایی که باید سوراخ شوند یا حفر گردند را دقیقا مشخص کنید .
 3. امکان عبور کابل ها از هر جهت را دقیقا چک کنید. مخصوصا در جاهایی که احتیاج به سوراخ کردن است بهتر است ابتدا سوارخ کردن دیوارها را امکان سنجی کنید. در صورتی که اجرای تمامی جهتها نهایی شد به مرحله بعد بروید .
 4. داکت ها، لوله های فلکسی و لوله های فلزی را نصب کنید.
 5. کابل هر دوربین را از روی جهت آن متراژ نموده و ببرید. برای هر دوربین باید یک کابل RG59 در نظر بگیرید. کابل برق می تواند به صورت مشترک برای دوربین ها استفاده گردد یعنی در کل جهت دوربین ها شما تنها یک کابل برق خواهید داشت و از ان انشعاب می گیرید. دقت کنید که ضریب اشتباه خود در نظر بگیرید. کمی اضافه در نظر دریافت کابل بهتر از کوتاه بودن آن ها است. برای جهتهای کوتاه 7 تا 10 درصد و برای جهتهای بلند 2 تا 5 درصد پرتی قابل قبول است .
 6. کابل ها را مرحله به محله درون داکت و لوله بیاندازید. این کار را ترجیحا از محل دوربین آغاز کنید تا اضافه کابل به سمت DVR منتقل گردد .
 7. کابل ها را اندازه کنید. اضافه کابل ها را هم اندازه کنید و ببرید. در محل DVR مقداری کابل برای جابه جایی آینده نگه دارید .
 8. برای نصب اداپتور شما دو انتخاب دارید. اول استفاده از منبع تغذیه مرکزی و دوم استفاده از اداپتور جداگانه. این انتخاب تغییر زیادی در جهتهای سیم کشی شما ایجاد نمیکند. هر روش مزایا و معایب خود را دارد اما سعی کنید برای محل های کوچک از منبع تغذیه مرکزی و برای محل های عظیم از اداپتور جداگانه برای دوربین ها بهره ببرید. در صورت نصب اداپتور باید در کنار هر دوربین یک باکس پلاستیکی نیز پیچ کنید .
 9. دوربین ها را در محل مربوطه ببندید و فیش های آن ها را وصل کنید .(طریقه زدن فیش BNC)به محل DVR رفته و آن را وصل کنید. تمامی فیش ها را به DVR متصل نموده و برق سیستم را وصل کنید .
 10. در صورتی که تصویری از دوربین ها قابل مشاهده نیست سه حالت رایج وجود دارد. یا کابل تصویر قطع است. یا برق قطع است و یا دوربین خراب است. برای چک کردن دوربین جای ان را با یک دوربین دیگر عوض کنید. سپس برق را با ولت متر امتحان کنید یا IR دوربین را چک کنید. اگر هر دو سالم بودند احتمالا مشکل از کابل تصویر یا فیش های شماست. جهت را چک کنید و مشکل را حل کنید .
 11. در صورتی که تصویر تمامی دوربین ها را داشتید با هماهنگی مشتری دوربین ها را یکی یکی تنظیم کنید. بهتر است تنظیم دوربین ها را در طول روز انجام دهید تا از محل نور در طول روز اطلاع داشته باشید و ضد نور در تصویر دوربین را ببنید .
 12. هارد را در دستگاه DVR نصب کنید. این کار بسیار ساده است. پیچ های دستگاه را باز کنید و قاب را کنار بگذارید. کابل SATA را از جعبه DVR پیدا نموده و به هارد وصل کنید. طرف دیگر کابل را به مادربرد دستگاه وصل کنید. دستگاه را روشن کنید و هارد را فرمت کنید.
 13. تنظیمات مرتبط با دستگاه مانند زمانبندی ضبط و تنظیمات نور را انجام دهید.
 14. تصاویر را به مشتری تحویل دهید .

آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه با توجه به تفاوت کلی سیستم مداربسته شبکه با سیستم آنالوگ تا حد زیادی با سیستم های آنالوگ متفاوت است. در این مطلب به صورت گام به گام روش های نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه را آنالیز می کنیم .

اطلاعات پیش از نصب

پیش از نصب و در زمان انتخاب دوربین های مداربسته و تجیهزات باید به بعضی نکات توجه کنید که در اینجا به مهمترین آن ها اشاره می کنیم .

دو عامل مهم باید پیش از طراحی سیستم مداربسته باید مد نظر قرار داده گردد. اولین مورد انتخاب نوع تغذیه دوربین های مداربسته است. شما در این انتخاب دو گزینه متفاوت دارید :

 • تغذیه دوربین ها به صورت :POEدر این حالت دوربین ها به وسیله کابل شبکه تغذیه می شوند.
 • تغذیه دوربین ها به صورت مستقل: در این حالت شما از منبع تغذیه مجزا و کابل برق برای تغذیه دوربین ها استفاده می کنید .

انتخاب مهم دوم در رابطه با نحوه ضبط و نوع دستگاه سرور انتخاب شده برای سیستم مداربسته است. شما در این انتخاب با چندین گزینه روبرو هستید، هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

در حالت اول که ساده ترین و بی دردسر ترین روش نصب سیستم مداربسته شبکه است شما تمامی دوربین ها را به وسیله سوئیچ )در صورت POE بودن NVR به سوئیچ احتیاجی نخواهد بود)؛ به NVR متصل نموده و در هارد نصب شده در NVR ضبط می کنید. تصاویر نیز با اتصال یک نمایشگر به دستگاه NVR قابل مشاهده است. این حالت نزدیک ترین روش نصب دوربین مداربسته شبکه به دوربین های مداربسته آنالوگ است .

استفاده از NVR به عنوان ضبط نماینده و پخش نماینده

حالت دوم نیز تا حد زیادی مشابه روش اول است با این تفاوت که در این حالت احتیاج به مشاهده دوربین ها به وسیله شبکه نیز وجود دارد. در این حالت با اتصال یک یا چند کامپیوتر به شبکه و نصب نرم افزار Client بر روی دستگاه ها شما قادر به مشاهده تصاویر دوربین ها در آنها خواهید بود .

استفاده از NVR به عنوان ضبط نماینده و رایانه به عنوان پخش نماینده

حالت سوم استفاده از یک کامپیوتر یا سرور برای ضبط و پخش دوربین هاست. سرور وظیفه ضبط و پخش تصاویر دوربین ها را بر عهده خواهد داشت. البته در این حالت نیز شما می توانید از کامپیوترهای دیگر شبکه برای دیدن یا ضبط تصویر بهره ببرید .

استفاده از سرور یا رایانه به عنوان ضبط نماینده و پخش نماینده

حالت چهارم اتصال مستقیم یک دوربین شبکه به کامپیوتر یا مودم است. این حالت تنها در صورتی که احتیاج به یک دوربین در شبکه داشته باشیم قابل انجام است .

تجهیزات مورد احتیاج برای نصب دوربین مداربسته شبکه ای

 • دوربین مداربسته تحت شبکه: دوربین مداربسته شبکه یک تجهیز تحت شبکه است که تصاویر را دریافت نموده و وارد شبکه می نماید .
 • سوئیچ شبکه: در سطح اولیه بیشتر نقش یک انشعاب را در سیستم مداربسته شبکه دارد. در صورتی که نوع سوئیچ POE باشد تغذیه دوربین ها را نیز انجام خواهد داد .
 • دستگاه NVR یا سرور: دستگاه NVR یا سرور وظیفه ضبط و پردازش تصاویر در سیستم مداربسته را برعهده دارد .
 • هارد دیسک: هارد دیسک در NVR یا سرور نصب می گردد و محل ضبط تصاویر و اطلاعات سیستم مداربسته است .
 • کابل شبکه: کابل شبکه وظیفه متصل کردن اجزای مختلف سیستم مداربسته شبکه را برعهده دارد. در صورت POE بودن سوئیچ یا NVR، کابل شبکه وظیفه انتقال برق تا دوربین ها را نیز برعهده دارد .
 • کابل برق )در صورت POE نبودن): در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا NVR، از کابل برق برای انتقال برق تا دوربین ها استفاده می گردد .
 • منبع تغذیه )در صورت POE نبودن): در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا NVR، از منبع تغذیه برای ایجاد ولتاژ مناسب دوربین ها استفاده می گردد .
 • تجهیزات نصب: تجهیزات نصب دوربین مداربسته شامل تمامی ادوات مورد احتیاج کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله، فلکسی، پایه و ... می گردد .

مراحل نصب دوربین مداربسته شبکه ای به توضیح زیر است:

آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه به NVR

نصب دروبین تحت شبکه به NVR کار بسیار ساده ای است. بیشتر NVR های امروزی Plug and play هستند و با وصل کردن دوربین به آن ها شما می توانید تصاویر را به سادگی ببینید. مراحل گام به گام نصب دوربین مداربسته شبکه به NVR را در مطلب آموزش نصب دستگاه NVR بخوانید .

آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه به کامپیوتر

برای نصب دوربین مدار بسته به کامپیوتر روش های متفاوتی با توجه به انواع برندهای دوربین مدار بسته وجود دارد. سعی می کنیم در اینجا روش کلی نصب این دوربین ها را آموزش دهیم .

 1. در صورت POE نبودن سوئیچ:دوربین ها را به منبع تغذیه متصل کنید .
 2. دوربین را به وسیله کابل شبکه به سوئیچ متصل نموده و سوئیچ را به کامپیوتر متصل کنید .
 3. نرم افزار IP Finder یا نرم افزار مشابه برای پیدا کردن دوربین ها را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.
 4. با استفاده از نرم افزار IP Finder شما می توانید آدرس IP دوربین خود را مشاهده کنید .
 5. آدرس IP تمامی دوربین ها را به رنج آدرس موجود در شبکه تغییر دهید .
 6. نرم افزار CMS یا PCNVR مرتبط با دوربین ها را بر روی کامپیوتر نصب کنید.

مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ و شبکه

دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه دارای تفاوت های ریشه ای هستند. این به این معناست که تمامی تجهیزات مورد استفاده در این دو سیستم با هم متفاوت است. پس انتخاب درست این سیستم ها در ابتدا بسیار لازم است چرا که در صورت احتیاج به تغییر سیستم شما مجبور خواهید بود تمام تجهیزات نصب شده موجود را از رده خارج کنید .

سیستم مداربسته آنالوگ:

نسل قدیمی از دوربین های مداربسته است که به علت سادگی و کم هزینه بودن همچنان بسیار محبوب می باشد. بیشتر سیستم های مداربسته نصب شده در مکانهای کوچک از این نوع هستند. دوربین های مداربسته انالوگ عموما دارای کیفیت تصویر ضعیفی هستند و برای کاربری های بسیار اولیه مناسب هستند .

سیستم مداربسته شبکه:

نسل جدید از دوربین های مداربسته است. این سیستم رفته رفته در حال جایگزین شدن به جای سیستم مداربسته انالوگ است. دوربین های مداربسته شبکه از کیفیت و قابلیت های به مراتب بالاتری نسبت به سیستم انالوگ برخوردارند .

کدام دوربین را انتخاب کنم، آنالوگ یا شبکه؟

انتخاب بین سیستم آنالوگ و شبکه عملا بحث محدودیت های اقتصادی است. در صورتی که امکان پرداخت هزینه های سیستم شبکه را داشتید حتما از این سیستم بهره ببرید اما اگر این هزینه ها برای شما زیاد بود و احتیاج به یک سیستم ساده و اولیه داشتید دوربین های انالوگ را انتخاب کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1447

به "آموزش کامل نصب دوربین مدار بسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کامل نصب دوربین مدار بسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید