آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری

به گزارش مجله پیامک، تاجیکستان و ایران برای افزایش رفت و آمد و توسعه همکاری های گردشگری، مذاکره و اعلام آمادگی کردند.

آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری

در سال 1396 جمعیتی بالغ بر 4993 نفر از تاجیکستان به ایران سفر کردند که در سال 97 این تعداد 9 درصد کاهش یافت و به عدد 4085 نفر رسید.

همچنین در سال 96 از ایران 6261 نفر به تاجیکستان سفر نموده بودند که در سال ،97 سفر ایرانی ها به این کشور 14 درصد افت کرد و آمار مسافران ایرانی در تاجیکستان به 4853 نفر رسید. کاهش سفر اتباع دو کشور، تاجیکستان را بر آن داشت تا به مذاکره با ایران بنشیند.

ولی تیموری، معاون گردشگری کشور از علاقه مندی تاجیک ها برای افزایش رفت و آمدهای گردشگری سخن گفت و اضافه کرد: مذاکراتی با معاون گردشگری تاجیکستان برای توسعه همکاری ها با توجه به اشتراکات فرهنگی دو کشور انجام شده است. تاجیکستان بسیار علاقمند است رفت و آمد گردشگران دو کشور بیشتر گردد.

معاون گردشگری با وجود آن که معتقد است در آینده تبادلات گردشگری دو کشور افزایش خواهد یافت، ناهمخوانی خط نوشتاری ایران و تاجیکستان را مشکل عمده ای در سرعت به نتیجه رسیدن تعاملات دانست و اضافه کرد: درست است که زبان دو کشور فارسی است اما خط نوشتاری آن ها با فارسی ما فرق دارد، برای همین اقلام تبلیغاتی موجود در تاجیکستان قابل استفاده نیست و ضروری است محصولات تبلیغاتی تازه ای با خط نوشتاری تاجیک ها داشته باشیم.

تاجیکستان جزو بازارهای در اولویت نخست گردشگری نبوده و هدف اصلی ایران برای جذب گردشگر نیست، برای همین این نگرانی وجود دارد با ایجاد تسهیلاتی در صدور ویزا مثل لغو و یا حتی کاهش هزینه آن، خروجی از ایران به سمت کشور مقابل بیشتر گردد؛ بنابراین در مذاکره با مقام گردشگری تاجیکستان تاکید شد که در گام نخست به معرفی ایران و برگزاری تورهای آشناسازی برای رسانه ها و فعالان گردشگری این کشور بپردازیم. از هیات گردشگری این کشور که علاقمند به توسعه روابط گردشگری بود، نیز دعوت شد به ایران سفری داشته باشند که از آن استقبال شد.

طرف تاجیکی علاقمند بود از تجربه ایران در گردشگری و به ویژه آموزش بهره ببرد که برای همکاری در این بخش مذاکراتی صورت گرفت.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 322

به "آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید