یخچال 120 کیلومتری قطب جنوب تا 5 سال دیگر فرو می ریزد

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این یخچال که گاهی اوقات به عنوان یخچال رستاخیز نیز شناخته می گردد، یک یخچال طبیعی بسیار وسیع در قطب جنوب است که نگرانی ها در خصوص سرعت ذوب شدن آن روز به روز در حال افزایش است.

یخچال 120 کیلومتری قطب جنوب تا 5 سال دیگر فرو می ریزد

یک تیم تحقیقاتی بین المللی دریافته است که یک قفسه یخی محافظ این یخچال احتمالاً ظرف پنج سال آینده فرو خواهد ریخت که این امر بی ثباتی صفحه یخی مذکور در غرب قطب جنوب را تسریع خواهد نمود.

محققان می گویند این یخچال که در مسیری 120 کیلومتری در قطب جنوب امتداد یافته، در برابر تغییرات مدوام آب و هوایی آسیب پذیر است و نابودی آن ویرانگر خواهد بود.

این یخچال عریض ترین یخچال طبیعی در دنیا است و در سی سال گذشته سرعت ذوب آن افزایش یافته است. پژوهشگران هشدار می دهند که ذوب کامل این یخچال به تنهایی باعث افزایش 60 سانتیمتری ارتفاع آب دریاها شده و اگر این امر باعث ذوب یخچال های طبیعی مجاور نیز بشود حتی به افزایش سه متری سطح آب دریاها منجر خواهد شد.

مطالعات بین المللی برای آنالیز این خطرات از سال 2018 شروع شده و تقریباً 100 دانشمند از کشورهای مختلف دنیا درگیر جمع آوری داده در خصوص این یخچال، آب های اطراف آن و مدل سازی تغییرات یخچال مذکور در آینده هستند.

یکی از مهم ترین سازه ها، قفسه یخی شرقی یخچال مذکور است. این توده متشکل از یخ شناور حدود یک سوم یخچال را در خود جای داده و سرعت جریان یخ به اقیانوس را کاهش می دهد. خود این قفسه یخی به کوهی در زیر آب چسبانده شده که یخچال را نسبتاً پایدار نگه داشته و ذوب آن باعث نابودی سریع کل یخچال توئیتس خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1949

به "یخچال 120 کیلومتری قطب جنوب تا 5 سال دیگر فرو می ریزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یخچال 120 کیلومتری قطب جنوب تا 5 سال دیگر فرو می ریزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید