چگونه با ترس های خود روبه رو شویم؟

به گزارش مجله پیامک، برای همه ما پیش آمده که گاهی از چیزی بترسیم. ترسیدن اتفاقا معقول است زیرا باعث می گردد از موقعیت هایی که ممکن است آسیب رسان باشند دوری کنیم.

چگونه با ترس های خود روبه رو شویم؟

گاهی ترس ها، زندگی مان را دچار اختلال می نمایند و به مانعی بر سر راه ما تبدیل می شوند. در این مطلب از مجله اینترنتی خبرنگاران به بیان روش های غلبه بر ترس می پردازیم.

روش های غلبه بر ترس

جمله ای معروف داریم که می گوید: تنها چیزی که باید از آن بترسیم، خود ترس است. اما در دنیا بیرون انبوهی از چیزهای ترسناک وجود دارد. بنابراین آگاهی از روش های غلبه بر ترس و اضطراب بسیار حیاتی به شمار میرود.

گام اول

اولین گام برای غلبه بر ترس، دقیقاً معین کردن آن است که از چه چیزی می ترسید. تشخیص دقیق ترس های خود، دو علت مهم دارد. اول اینکه به شما یاری می نماید اقداماتی را انجام دهید که واقعاً شما را آزار نمی دهند، اما به دلایلی از آن ها خودداری می نموده اید. دوم اینکه، این کار به شما یاری می نماید تا بر روی مسئله اصلی تمرکز کنید و از مسائل حاشیه ای دوری کنید. اگر ترس خود را به طور دقیق معین کنید، صحبت کردن درباره آن با دیگران، مانند یک دوست نزدیک، آسان تر خواهد بود. بحث درباره موقعیتی که ترس شما را برانگیخته است، می تواند باعث کاهش ترس از آن موقعیت گردد.

گام دوم

گام دوم برای غلبه بر ترس، درک آن است که به خودمان چه می گوییم و چگونه باعث ترس ما می گردد. اغلب ما به طور ناخودآگاه با خودمان صحبت می کنیم، حتی اگر این صحبت ها به صورت داخلی باشد. ممکن است این صحبت ها یکی از دلایلی باشند که ترس در ما برانگیخته می گردد. برای کاهش ترس، به خودتان جملات مثبت بگویید تا ترس را کاهش دهد.

گام سوم

گام سوم برای مقابله با ترس، اغراق در خصوص اتفاقات ناگواری است که از وقوع آن ها می ترسید. اغلب بدون آگاهی کامل، ما این اتفاقات را بیش از حد تخیل می کنیم و به آن ها اغراق می دهیم که ترس ما را تشدید می نماید. برای مثال، اگر از تلفن زدن به فرد مورد علاقه تان برای برقراری ارتباط و شناخت بیشترش می ترسید، بدترین حالتی که ممکن است رخ دهد را تصور کنید. سپس به خود بگویید که حتی اگر این تماس را بگیرید و اوضاع به دلخواه شما پیش نرود، هیچ چیز وحشتناکی نخواهد بود. در واقع، ممکن است نتیجه ای بهتر از آنچه که تصور می کنید به دست بیاورید. تا زمانی که اقدام نکنید، هیچ چیز قطعی نیست.

گام چهارم

گام چهارم در مقابله با ترس، استفاده از تخیل و تصویرسازی مثبت است. ابتدا خود را آرام کنید، نفس عمیق بکشید و همزمان عضلات را تنگ کنید. سپس به آرامی نفس خود را بیرون بدهید و همزمان عضلات را شل کنید. این عمل را چندین بار تکرار کنید. سپس تصور کنید که به موقعیت ترسناک نزدیک می شوید و با آن کنار می آیید. سعی کنید یک تصویر ذهنی از خودتان را در آن موقعیت ترسناک بسازید و تجربه کنید که شما با موفقیت به آن موقعیت می پردازید، حتی اگر هنوز کمی ترس دارید. این تصویرسازی مثبت و تجربه ذهنی می تواند به شما یاری کند.

برای اینکه رابطه خوبی با افراد داشته باشید، به مطلب نشانه هایی که می گوید رابطه شما یک طرفه است سر بزنید.

گام پنجم از روش های غلبه بر ترس

در گام آخر برای مقابله با ترس، باید در دنیای واقعی با موقعیت، فرد یا چیزی که از آن می ترسید روبه رو شوید. اما این تغییر را می توان به چند مرحله تقسیم کرد تا به تدریج و با اطمینان اقدامات خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر از ابراز نظر در کلاس می ترسید، می توانید با پرسیدن سوال از استادتان پس از خاتمه کلاس شروع کنید. بعد از چند بار موفقیت در این اقدام، می توانید سوالاتتان را در طول کلاس بپرسید. سپس می توانید به ابراز نظر در حین کلاس نیز بپردازید. این روند را با ابراز نظر پس از خاتمه کلاس و بعلاوه در طی کلاس ادامه دهید. خاتمه، با تقویت خود، به حدی قوی می شوید که بتوانید به طور آزادانه نظرتان را در جلسات کلاسی بیان کنید. این تدریجی کردن و تقسیم بندی در روند تغییر به شما یاری می نماید تا با اعتماد به نفس بیشتری به ترس خود برسید و به آن غلبه کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این مردان شما را فقط برای رابطه می خواهند را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2255

به "چگونه با ترس های خود روبه رو شویم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه با ترس های خود روبه رو شویم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با ترس های خود روبه رو شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید