چگونه از اندوه خلاص شویم و کنترل زندگی را به دست بگیریم؟

به گزارش مجله پیامک، کسانی که دچار اندوه می شوند شاید احساساتی شبیه افسردگی بالینی را تجربه کنند. اما این دو تفاوت های کلیدی دارند.

چگونه از اندوه خلاص شویم و کنترل زندگی را به دست بگیریم؟

خبرنگاران| به نظر می رسد احساس اندوه شدید و از دست دادن امید هرازچندگاهی در زندگی به سراغ مان می آید. شرایطی که در آن احساس بلاتکلیفی، سردرگمی، ازپای درآمدن و بی علاقگی می کنیم. بی خبر یقه مان را می گیرد و می تواند روزها، هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. گاهی اوقات توجیه مان اینست که خلق وخوی تغییریافته ما ناشی از رویداد های تلخ زمانه است و گاهی اوقات حتی نمی دانیم چرا دچار اندوه شده ایم.

به گزارش خبرنگاران، قول نمی دهیم در این مطلب یک راهکار شسته ورفته برای این شرایط ارائه کنیم، اما خبر های خوبی داریم. برخی ابزار ها و استراتژی ها هست که می توانید از همین امروز از آن ها استفاده کنید تا از اندوه خلاص شوید و کنترل زندگی را دوباره به دست بگیرید.

1 پذیرش

قبل از معرفی هرگونه ابزار و استراتژی بهتر است اول از همه وجود این مهمان ناخوانده را تصدیق کنید. همین یک قدم به تنهایی بین شما و اندوه فاصله ایجاد می کند و کم کم به یادمی آورید که این اندوه شدید قرار نیست شما را تعریف کند و فقط یک حالت گذراست.

به خودتان فضا بدهید تا این شرایط را درک کنید. از واژه ها، موسیقی یا هنر کمک بگیرید. ممکن است شنیدن یک آهنگ در ادراک این شرایط به شما کمک کند. درهرصورت بیاد بیاورید که این شرایط قرار نیست همیشه همین طور باقی بماند و شما تنها کسی نیستید که گرفتار اندوه و بی انگیزگی شده است.

2 تعریف مشکل

گاهی اوقات درد یا دلیل اصلی روشن است: جدایی از شریک زندگی، از دست دادن شغل، ناامید شدن از هر نوعی. اما در برخی مواقع انگار اندوه ما دلیل واقعی ندارد. اگر بگویند دردت چیست، لااقل آن را بنویس هیچ چیز برای نوشتن نداریم.

خوبست گاهی اوقات کیفیت زندگی مان را زیر سوال ببریم تا ببینیم اوضاع واقعا خوب است یا نه. مثلاً، چون عضوی از بدن مان قطع نشده دلیل نمی شود لبخند بزنیم و شرایط را هرطور که هست بپذیریم، یعنی همان تفکر سنتی که به واسطه آن آموخته ایم خودمان را با افرادی که شرایط وخیم تر از خودمان دارند مقایسه کنیم و دست از گله و شکایت برداریم. تجربه هر انسانی مختص خود او و متناسب با شرایطش است و هیچ کس مجبور نیست اندوه را سهمش از زندگی بداند.

شما می توانید جور دیگری به این تجربه نگاه کنید. به این تجربه به ظاهر منفی به عنوان سیگنالی نگاه کنید که به چیزی اشاره می کند که به توجه شما نیاز اساسی دارد. شاید شغل شما در ظاهر خوب باشد، اما زبان تیز و گزنده یکی از همکاران ریشه مشکل شما باشد یا شاید احساس می کنید خانواده نسبت به شما بی تفاوت شده است و قدر شما را نمی داند.

یک جای خلوت پیدا کنید و عمیقاً به مسائل احتمالی که سبب بروز این اندوه شده اند فکر کنید. یک قلم و کاغذ دم دست داشته باشید تا چیز هایی که به فکر تان رسید یادداشت کنید، یا شاید بهتر باشد صدایتان را ضبط کنید. بیرون کشیدن دلیل این اندوه از مغزتان به صورت نوشته یا صوت گام بزرگی جهت ایجاد تغییر است. گامی که می تواند این شرایط را پشت ورو کند.

3 مراقبه (مدیتیشین)

فضای مجازی همیشه به خوردمان می دهد که مدیتیشن برای همه است، بعید می دانم مدیتیشن برای همه نتیجه بدهد، اما امتحان کردنش ضرری ندارد، حداقل یک بار!

راستش را بخواهید وقتی گرفتار اندوه شده باشید مدیتیشن احتمالاً آخرین چیزی است که برای نجات به آن فکر می کنید. لم دادن روی مبل و تماشای تمام قسمت های یک سریال مجذوب کننده پشت سرهم یا ساعت ها وب گردی به مراتب آسان تر از مدیتیشن به نظر می رسد.

حالا چرا مدیتیشن؟ کمر همت ببندید و به مدیتیشن شانس بدهید، چون به کمک این تمرین یک چیز را به خودمان یادآوری می کنیم: ما افکارمان نیستیم. اگر ثابت شود این شرّ را افکار خودمان به پا کرده اند پس می توانیم یک نفس راحت بکشیم.

تصور نکنید قرار است ساعت ها غرق مدیتیشن شوید، پنج دقیقه هم برای مدیتیشن کافیست. در یک موقعیت راحت بنشینید، فقط غوز نکنید و شانه هایتان را شل کنید. اگر سخت تان نیست چشمان تان را ببندید. روی تنفس عمیق تمرکز کنید. وقتی فکر تان آغاز به پرسه زدن کرد، چون قرار است این کار را بکند، اصلا خودتان را سرزنش نکنید. سعی کنید دوباره روی تنفس عمیق تمرکز کنید. حتی اگر نتوانستید تمرکز کنید نگران نباشید. این تمرین قرار است آهسته و به مرور زمان طوفان های دریای فکر شما را آرام کند. پس با یک بار امتحان آن را کنار نگذارید.

4 حرکت دادن بدن

شاید ریشه مسائل ما در فکر مان باشد، اما بد نیست بدن مان را در این گیرودار فراموش نکنیم. یکی از راه های تولید اندروفین ورزش است. اندورفین برای مقابله با استرس و حتی تسکین درد به ما کمک می کند.

برخی افراد برای فرار از اندوه می دوند، اما اگر حال دویدن ندارید لااقل برای تولید هورمون های شادی پیاده روی سریع یا هر نوع فعالیتی که شما را از سکون درآورد امتحان کنید.

5 ارتباط با یک دوست صمیمی

در شرایطی که گرفتار اندوه شده اید منزوی شدن بهترین و راحت ترین گزینه به نظر می رسد، اما معاشرت با دیگران و صحبت کردن با آن ها از باری که بر دوش می کشید کم می کند. اگر کسی را دارید که در این مواقع مخاطب خوبیست یا حضورش حواس شما را از هرگونه مشکل پرت می کند بدانید که معاشرت با او برای بیرون آمدن از حس اندوه تان کافیست.

تا خلق وخویتان بهم ریخت به رفقای دلقک و طناز دوروبرتان فکر کنید و به سراغ شان بروید. هرکاری بکنید جزاینکه در این برهه خودتان را منزوی کنید.

6 نوشتن فهرست سپاسگزاری

شاید در ابتدای کار چیزی به فکرتان نرسد که باید برای داشتنش شکرگزار باشید یا شاید همان ابتدای کار حالتان از تلاش برای این کار بدتر شود. اما به این تمرین شانس بدهید، چون شما را ترغیب می کند در پی بخش هایی از زندگی تان بگردید که دستخوش حوادث بیرونی نشده و سالم هستند. شاید چیز های بسیار مسخره و پیش پاافتاده به فکر تان برسد، مثل ماشین لباسشویی سالم یا صدای باران. مثل باقی تمرین ها به مرور زمان اثرگذاری این تمرین هم بیشتر خواهد شد.

تمرین منظم شکرگزاری برای مثال در ابتدا و انتهای هر روز به فکر آموزش می دهد جنبه های مثبت زندگی ما را شناسایی کند و قدردان آن ها باشد. این تمرین در تمام برهه های سخت زندگی نتیجه بخش است.

7 تقدیر زیبایی

وقتی اندوه شدید به سراغ تان می آید دنیا را خالی و سیاه و سفید می بینید. همه چیز به نظرتان بی رنگ، توخالی و ناقص است. اگر سعی کنید روی دیده هایتان تمرکز کنید نگاهتان به زندگی رفته رفته دوباره مثل قبل خواهد شد.

تقدیرِ زیبایی جزو نقاط قوت شخصیت است. وقت گذاشتن برای تقدیر زیبایی ها حس خوب بودن را در شما تقویت می کند. باید هوشیارانه پیاده روی کنید و در محیط پیرامون در پی زیبایی های الهام بخش باشید.

براساس تحقیقات کسانی که از وقت گذرانی در طبیعت لذت می برند قدردان زیبایی ها هستند و از مزایای روحی این حس بهره فراوان می برند. اگر فرصت رفتن به طبیعت را ندارید، زیبایی را در جایی که هستید پیدا کنید در آلبوم های قدیمی، در مطالعه مجلات، در گیاهان آپارتمانی، در صدای پرندگان و رفت وآمد مردم.

8 اهمیت غرقگی

غرقگی مفهوم دیگریست که از روانشناسی مثبت نشات گرفته است. اندوه نشانه منفی نگری است. وقتی در جستجوی نقاط مثبت باشید و روی آن ها تمرکز کنید در نهایت از اندوهی که در آن هستید خلاص می شوید. غرقگی به معنای مشارکت در چیزیست که از آن لذت می برید طوری که به واسطه آن تمام افکار و احساسات دیگر را کنار می زنید.

بیشتر مردم به دلیل یکنواختی و روبرو نشدن با چالش دچار اندوه می شوند. اگر دلیل اندوه شما این باشد باید به سراغ فعالیت های لذت بخش و سرگرم کننده بروید، فعالیت هایی که بیش ازحد آسان یا چالش برانگیز نباشند. فعالیت ها یا سرگرمی هایی را به یاد بیاورید که در گذشته از انجام آن ها لذت می بردید. مشارکت در این فعالیت ها حالت غرقگی را در شما بیدار می کند. نکته جالب اینجاست که شما نمی توانید دو حس اندوه و غرقگی را هم زمان تجربه کنید. پس اگر حس غرقگی را دوباره در خود زنده کنید اندوه تان از بین می رود.

9 یافتن راهنما

باید کسی را پیدا کنید که الگوی شماست. کسی که مانند شما اندوه را قبلا تجربه کرده و فراز و نشیب های آن را پشت سرگذاشته است. سعی کنید با این افراد معاشرت کنید و از تجربه شان استفاده کنید. تجربیات ارزشمند این افراد در سلامت روانی شما موثر است و در بیرون آمدن از حالت اندوه به شما کمک می کند.

10 استقبال از تغییرات در رابطه

تمام انواع روابط در آغاز شور و هیجان و مجذوب کنندهیت خاصی دارند که به مرور زمان از شدت آن کاسته می شود. به جای اینکه با دید بد و ناامیدکننده به این واقعیت نگاه کنید بپذیرید که این تغییرات بخشی از زندگی و فرایند یک رابطه سالم هستند. پذیرش تغییر به شما اجازه می دهد بدون قضاوت و آگاهانه تغییرات رابطه را تجربه کنید. با داشتن این فکریت نسبت به روابط دیگر دچار اندوه و از دست دادن امید نمی شوید.

اندوه در مقابل افسردگی

کسانی که دچار اندوه می شوند شاید احساساتی شبیه افسردگی بالینی را تجربه کنند. اما این دو تفاوت های کلیدی دارند. کسانی که به تشخیص متخصص دچار افسردگی هستند تقریباً هر روز به مدت دو هفته متوالی این نشانه ها را تجربه می کنند:

خلق افسرده برای مدت زمان طولانی

کاهش علاقه و لذت هرکاری که قبلاً از انجام آن لذت می بردند

خوابیدن بیش ازحد زیاد یا کم

از دست دادن انرژی و احساس خستگی

احساس گناه و بی ارزشی بیش ازاندازه

افکار مکرر خودکشی

کسی که دچار اندوه شده همیشه همه این نشانه ها را تجربه نمی کند. به علاوه، شدت و مدت این دو حالت کاملاً فرق دارد. اندوه بسته به فعالیت هایی که فرد انجام می دهد ممکن است موقتاً بعد از گذشت چند روز برطرف شود.

بیشتر مردم دچار اندوه می شوند، اما تقریباً همه ما افسردگی بالینی را تجربه می کنیم. اگر احساس می کنید چیزی بیش از اندوه را تجربه می کنید از متخصص کمک بگیرید.

کلام آخر

گاهی اوقات به نظر می رسد زمان خیلی زود می گذرد یا شما روز بدی را پشت سر گذاشته اید. پس به راحتی تسلیم اندوه نشوید. اگر هم دچار شدید نگران نباشید، چون توانایی خارج شدن از آن را دارید. با پذیرفتن و عدم انکار اندوه و اقدام کردن جهت تغییر افکار می توانید سلامت روان تان را بهبود ببخشید و کنترل زندگی را دوباره به دست بگیرید.

منبع: lifehack

منبع: فرادید
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2004

به "چگونه از اندوه خلاص شویم و کنترل زندگی را به دست بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از اندوه خلاص شویم و کنترل زندگی را به دست بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید