هشدار؛ نوروز پُرسفر در پیش است

به گزارش مجله پیامک، تهران (پانا) - درحالی که تهران و 41 شهر دیگر دوباره قرمز شده اند و هشدارها درباره فراگیر شدن سویه اُمیکرون کرونا در کشور تشدید شده است، بسیاری از استان ها پس از چهار روز برگزاری نمایشگاه گردشگری به این پیش بینی رسیده اند که نوروز پرسفری در پیش داشته باشند.

هشدار؛ نوروز پُرسفر در پیش است

به گزارش ایسنا، مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماه ها است که از سونامی سفر صحبت می کنند، چهار روز برپایی نمایشگاه گردشگری در تهران نیز بیشتر استان ها را به این نتیجه رسانده که در نوروز 1401 مسافران بیشتری به نسبت تعطیلات نوروز 1400 داشته باشند. با این وجود، هنوز اقدامی برای مدیریت سفرها آن هم در شرایط ناپایدار و هشدارآمیز اُمیکرون مشاهده نمی شود که از سوی متولی پیش بینی شده و یا در دستور کار باشد.

به نظر می رسد استان ها با وجود تجربه نوروز 99 که به یک باره سفرها با تصمیم ستاد ملی کرونا لغو شد، از حالا هیچ پیش بینی و یا مدیریت بحرانی برای نوروز 1401 با این پیش فرض که ممکن است با تشدید سویه تازه کرونا محدودیت ها دوباره بازگردانده شود، ندارند و فعلا فقط مشغول فروش خدمات سفر هستند.

بیشتر استان های شرکت کننده در نمایشگاه گردشگری تهران در پاسخ به این سوال که اگر محدودیت های کرونا در آستانه تعطیلات نوروز بازگردانده شود و مثل دوره های پیشین سفرهای جاده ای که حجم بیشتری از سفر ایرانی ها را به خود اختصاص می دهد، کنسل شود و سایت های گردشگری بسته شود، چه برنامه ای برای مدیریت مسافران وجود دارد، یا امیدوارند این اتفاق نیافتد یا ترجیح می دهند تا ستاد کرونا درباره بازگرداندن محدودیت های سفر تصمیمی نگرفته است همچنان به کار خود ادامه دهند و خدمات سفر بفروشند شاید رکود اقتصاد گردشگری استان شان را بتوانند جبران کنند.

از طرفی، رویکرد استان ها در نمایشگاه گردشگری تهران برای معرفی و تبلیغ ظرفیت هایشان که به روال هر سال سنتی و فارغ از نوآوری و خلاقیت بود، نشان می داد که برای مسافرانِ بیشتر از ظرفیت استان، در نوروز هیچ برنامه ریزی مشخصی از پیش ندارند؛ مثلا مسؤولان غرفه استان ایلام درحالی که می گفتند پیش از نمایشگاه تمام ظرفیت اقامتی استان به واسطه تورها برای نوروز تکمیل شده است، اما همچنان درحال تبلیغ برای سفر به این استان بودند و از میل و تقاضای مردم برای مسافرت به ایلام سخن می گفتند، درحالی که هیچ برنامه ریزی ای برای سرریز مسافر نداشتند. این شرایط در بیشتر استان های کشور مشهود است.

علاوه بر این، با وجود هشدارهایی که درباره شروع پیک ششم کرونا در کشور داده شده است، اما در برنامه ریزی سفر از هم اکنون هیچ پیش بینی ای برای محدودیت های احتمالی صورت نگرفته که اگر مثل نوروز 99 به یک باره شرایط فوق العاده در کشور اعلام شد و ستاد کرونا برای محدودیت سفر در نوروز تصمیم گرفت، چه تدبیری داشته باشد تا مثل گذشته، مسافر و تاسیسات گردشگری دوباره متضرر نشوند.

پس از گذشت دو سال درگیری با کرونا دیگر نمی توان اعلام بی تجربگی یا غافلگیری کرد، با این حال، هنوز آن چنان که باید بین ستاد مدیریت کرونا و وزارت گردشگری هماهنگی دقیقی مشاهده نمی شود و الگوی تعریف شده ای برای مدیریت سفر وجود ندارد، اگرچه در مقطعی به افرادی که دو دُز کامل واکسن را تزریق کرده اند اجازه سفر بدون محدودیت داده شده است، اما دیده می شود تاسیسات گردشگری و یا بخش های خدماتی سفر و حمل و نقل آن چنان به کنترل این موضوع متعهد نیستند و یا با اغماض واکسن و تست مسافران را کنترل می کنند.

از سوی دیگر، آن چنان که برخی تاسیسات گردشگری گفته اند وزارت بهداشت نظارت دقیق، مستمر و پایداری در کنترل دستورالعمل های کرونا در این اماکن ندارد و شرایط بهداشت برخی رستوران ها، بین راهی ها و اقامتگاه ها به نظارت دقیق تری نیاز دارد، اگرچه معاونت گردشگری همواره تاکید دارد تأسیاست گردشگری از جمله مراکزی هستند که دستورالعمل های ستاد کرونا را دقیق و کامل اجرا می کنند.

علاوه بر این، از آن جا که نزدیک به 70درصد سفرها در ایران جاده ای انجام می شود و کنترل شرایط اتوبوس ها، استراحتگاه ها و توقفگاه های بین راهی با وزارت راه است، این سوال مطرح است که دو ماه به جای مانده تا نوروز، این وزارتخانه چه تدبیری برای ایمن سازی این مراکز و وسایل نقلیه عمومی برای استفاده کم خطر مسافران دارد؟ معمولا بیشترین اعتراض ها در سفرهای جاده ای نیز به شرایط بهداشت مراکز بین راهی به ویژه سرویس های بهداشتی مربوط می شود، برای بهداشتی کردن این مراکز با توجه به دو سال تجربه رویارویی با کرونا، برنامه ای وجود دارد؟

آیا کمپ های مسافرتی که مسؤولیت شان با شهرداری ها است، آماده پذیرش مسافران در پیک ششم کرونا هستند؟ امکانات محدود آن ها که اغلب هزینه قابل توجهی از مسافران به خاطر آن دریافت می شود، تجهیز و آماده شده است؟

آیا بر روی مدارس که هر سال از پذیرش مسافران عمومی برحذر داشته می شوند، اما برخی از آن ها خلاف این دستور عمل می کنند، نظارت بهداشتی می شود و برای نوروز 1401 چه تصمیمی در این باره گرفته خواهد شد؟

ظرفیت محدود بازدید برای موزه ها و سایت های گردشگری در نوروز چگونه رعایت خواهد شد و نظارت بر آن ها با توجه به نیروی محدود انسانی چگونه انجام می شود؟ سرکشی از موزه ها نشان می دهد در ماه هایی که این مراکز باز شده اند ظرفیت محدود بازدید در دوران کرونا به درستی رعایت نشده است، به طوری که برخی موزه ها در یک روز شاهد حضور یک هزار نفر بازدیدکننده بوده اند.

ستاد مدیریت کرونا که هشدار پیک ششم کرونا را داده و در دوره های گذشته سفر را یکی از عوامل انتشار ویروس در کشور دانسته است، از حالا برای مدیریت سفر و اجماع با سایر دستگاه های ذی ربط برای جلوگیری از یک شرایط بحرانی دیگر، چه تدبیر و پیش بینی ای دارد؟ آیا قرار است در آخرین لحظات مسافران و تأسیسات گردشگری را که هزینه کرده اند و امکان بازگشت هزینه های شان وجود ندارد یک بار دیگر غافلگیر کند؟ آیا قرار است مثل گذشته صورت مسأله را با محدود کردن سفر پاک کند یا تدبیر دیگری خواهد داشت؟

عکس ها در پانزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران گرفته شده است

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1981

به "هشدار؛ نوروز پُرسفر در پیش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ نوروز پُرسفر در پیش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید