نسخه PS4 و PS5 هورایزن فوربیدن وست چقدر با هم فرق دارند؟

به گزارش مجله پیامک، ما نخستین بار طی رویداد معرفی بازی هایی که در زمان عرضه پلی استیشن 5 روانه بازار می شدند، با بازی هورایزن فوربیدن وست (Horizon Forbidden West) آشنا شدیم. از همان موقع فهمیدیم این بازی از جزئیات و گرافیک شگفت انگیزی برخوردار است که در نسل هشتم نمونه آن را ندیده ایم. اما یک سؤال مهم وجود داشت؛ آیا گوریلا گیمز می توانست چنین ایده های بزرگی را وارد محصول نهایی خود کند که قرار بود همزمان برای پلی استیشن 4 هم منتشر شود؟ حال که این بازی منتشر شده، ما پاسخ سؤال خود را گرفته ایم.

نسخه PS4 و PS5 هورایزن فوربیدن وست چقدر با هم فرق دارند؟

نحوه مدیریت چالش های یک بازی میان نسلی از طریق سونی درست مثل رویکرد پلی گراند گیمز (سازنده بازی فورتزا هورایزن 5) هیجان انگیز و دقیق است. در اینجا ما دو سخت افزار بسیار متفاوت داریم؛ یکی برای پلی استیشن 4 و دیگر برای کنسول نسل نهمی پلی استیشن 5. هرکدام از این کنسول ها نیز خودشان دو نسخه متفاوت از عملکرد را ارائه می دهند. پلی استیشن 4 معمولی و پرو از لحاظ گرافیکی عقب نشینی بسیاری داشته اند و به ترتیب با رزولوشن های داینامیک 1080p و 1800p (با نرخ فریم 30) اجرا می شوند. در همین حال، پلی استیشن 5 مثل همیشه دو حالت کیفیت محور و عملکردمحور را ارائه می دهد. حالت کیفیت محور با رزولوشن 4K و فریت ریت 30، و حالت عملکردمحور با رزولوشن 1800p و فریم ریت 60 در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

بنابراین ما با چهار سطح متفاوت از تنظیمات و کیفیت گرافیکی روبرو هستیم. هر دو دستگاه نسل هشتمی تنظیمات گرافیکی یکسانی دارند و تنها تفاوت کلیدی در رزولوشن است. از سوی دیگر، دو حالت مختلف پلی استیشن 5 هم هر دو از یک تنظیمات به خصوص استفاده می کنند و تنها تفاوت اصلی دوباره به رزولوشن و همچنین به فریم ریت برمی شود. شاید برخی از افکت های گرافیکی و پردازشی بر اساس رزولوشن هسته ای متفاوت باشد اما در نهایت، به طور کلی ما دو سخت افزار اصلی داریم که هرکدام از رزولوشن های متفاوتی بهره می برند.

حال بخش عملکرد چگونه است؟ این بخش ماجرا نکات عجیب وغریب و خاصی ندارد که اصولا چیز خوبی است. کنسول های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 4 پرو خیلی مؤثرتر از بازی قبلی (Horizon Zero Dawn) روی 30 فریم قفل شده اند و احتمالا دلیل اصلی این مسئله به کارگیری تکنولوژی مقیاس بندی رزولوشن پویا/داینامیک محسوب می شود. در مجموع یافتن افت فریم در بازی کار چالش برانگیزی است. تمام مسائلی که مطرح کردیم در مورد حالات مختلف پلی استیشن 5 صدق می نماید: 30 و 60 فریم هردو کاملا قفل و ثابت به نظر می رسند (گرچه صحنه های سینمایی در حالت عملکردمحور کمی ایراد دارند). واضح ترین مشکل عملکردی در فوربیدن وست به تغییر کات سین ها و عوض شدن زاویه دوربین در آن ها مربوط می شود.

در کل، نحوه مدیریت شکاف میان سخت افزارهای دو نسل از سوی سازندگان بسیار جالب توجه بوده و ما به زودی یک ویدیو دقیق و مفصل از مقایسه نسخه های مختلف منتشر خواهیم کرد. باید گفت نسخه پلی استیشن 4 بازی تقریبا از تمامی جهات تجربه مخاطب را چند قدم عقب برده و بزرگترین تغییرات شامل کاهش تراکم هندسی و کیفیت انواع Asset می شود. نسخه پلی استیشن 5 فوربیدن وست به شکلی شگفت انگیز و باورنکردنی متراکم است، تا جایی که شما با یک ویدیو ساده از یوتیوب هم می توانید متوجه تفاوت های بسیار آن با نسخه نسل هشتمی شوید. در نسخه پلی استیشن 4 ما شاهد کاهش قابل توجه تراکم بافت ها، حذف بسیاری از اشیاء و افکت ها هستیم. پردازش اجزای محیطی مثل بزرگ درختان و گیاهان و غیره کیفیت بسیار کمتری دارد، زیرا پلی استیشن 4 از یک نرم افزار سایه زنی متغیر استفاده می نماید، درحالی که پلی استیشن 5 همه چیز را با رزولوشن اصلی و کامل پردازش می نماید.

تفاوت بزرگ دیگر در این میان، سطح جزئیات است. Horzion Forbidden West روی پلی استیشن 5 نه تنها در فواصل بسیار نزدیک جزئیات خیره کننده ای دارد، بلکه پردازش تصاویر در فواصل دور هم فوق العاده به نظر می رسد. پلی استیشن 4 همچنان در به رخ کشیدن چشم اندازهای شگفت انگیز فوربیدن وست توانا است اما کاهش کیفیت بسیاری از اجزا، از جمله جزئیات بسیار پایین نماهای دور، چیزی نیست که به راحتی از دست بدهید. همچنین، حین طی کردن مسافت های زیاد با سرعت بالا شما به راحتی می توانید شاهد ظاهر شدن اجسام در صفحه باشید. حال نتیجه چیست؟ کنسول نسل نهمی سونی یک تجربه فوق العاده غنی تر را ارائه می دهد که از نظر بصری هم ثبات بیشتری دارد. گرچه ما هنوز درباره بسیاری از عقب گردهای نسخه پلی استیشن 4 بازی صحبت نکرده ایم؛ سیاستی که برای اجرای روان فوربیدن وست روی کنسول های نسل هشتمی اتخاذ شده است.

می توان گفت در نسخه نسل هشتمی تقریبا تمامی سیستم ها دستخوش تغییر شده اند؛ بافت ها رزولوشنی معادل نصف یا حتی یک چهارم دارند، انعکاس های screen-space بسیار ساده تر هستند و دنیا بازی را با جزئیات خیلی کمتری انعکاس می دهند. volumetricها و ذرات (particles) هم کیفیت پایین تری دارند. پلی استیشن 5 عمق میدان بوکه (bokeh) دریافت کرده، در حالی که پلی استیشن 4 تقریبا افکت های گوسین را کنار گذاشته است. همچنین، تراکم اشعه های نور در نسخه پلی استیشن 4 کاهش پیدا کرده و نتیجتا شاهد نورپردازی کلی ضعیف تری هستیم. در مقابل، نسخه پلی استیشن 5 علاوه بر متراکم سازی حدبیشتری اشعه های نور، چندین افکت تازه هم به آن اضافه کرده است (این موضوع به خصوص در کات سین ها قابل مشاهده است). در نسخه نسل هشتمی افکت های آب هم به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده اند، مخصوصا زمانی که ایلوی به عمق آب می رود؛ در اینجا انعکاس های screen-space کنار رفته اند و بخش اعظمی از گیاهان دریایی حذف شده اند. گوریلا گیمز برای طراحی آسمان فوربیدن وست از یک تکنولوژی تازه و بسیار گران قیمت برای پردازش ابرها استفاده کرده که این مورد نیز در نسخه پلی استیشن 4 از کیفیت بسیار پایین تری برخوردار است.

روی کاغذ، شاید فکر کنید این تغییرات بسیار آزاردهنده و نامطلوب باشد اما در گیم پلی واقعی، آنچه ما می بینیم یک مقیاس بندی محتاطانه است؛ چیزی شبیه به تنظیمات پایین (Low) روی پی سی در مقابل تنظیمات حدبیشتری (Ultra). با اینکه مقایسه مستقیم نسخه پلی استیشن 4 با نسخه پلی استیشن 5 به راحتی می تواند کمبودها را به نمایش گذارد، اما با نگاه با بازی نخست Horizon ما شاهد بهبودهای قابل توجهی هستیم. احتمالا مهم ترین موارد سیستم پردازش آب (یک بهبود بسیار بسیار بزرگ!)، پردازش شخصیت ها و بالاتر از همه، انیمیشن ها است. در نتیجه، اگر فوربیدن وست را روی کنسول پلی استیشن 4 با بازی قبلی مقایسه کنیم، کاربران به راحتی می توانند پیشرفت ها را مشاهده کنند. تنها مسئله این است که پلی استیشن 5 یک تجربه ماورایی و فوق العاده متفاوت را ارائه می دهد. این یک پکیج کامل است.

و عنصر دیگری که به احتمال قوی طرفداران متوجه آن شده اند، پیشرفت چشم گیر گوریلا گیمز در طراحی دنیا باز هورایزن و سیستم ساخت و ساز (Crafting) است. هورایزن زیرو داون با نقدهای مثبتی روبه رو شد اما همچنان مسائل فراوانی داشت که شامل انیمیشن چهره ضعیف در بخش های غیر از کات سین ها، سیستم پیمایشی آزاردهنده و طراحی محدود دنیا باز بود. حین تجربه قسمت دوم هورایزن، خیلی رضایت بخش است که می بینیم بیشتر این نقص ها به کل از میان رفته و یا بهبود یافته اند. همه چیز از طراحی مراحل گرفته تا سیستم پیمایش بازی حس خلوص و پختگی بیشتری دارد و به نظر می رسد گوریلا گیمز درس های زیادی از اشکالات زیرو داون گرفته است. از برخی جهات می توان گفت این بازی طوری طراحی شده تا کسانی که نسبت به عناوین دنیا باز دل زده شده اند را دوباره با این ژانر دوست کند.

گوریلا گیمز همچنین شایسته تحسین بیشتری است و دلیل آن تنوع شگفت انگیز در زیست بوم های بازی تازه هورایزن محسوب می شود. از کوهستان های برفی و جنگل های انبوه گرفته تا صحرای بزرگ و جنگلی با چوب های قرمز رنگ. این احساس عمیق وجود دارد که هر منطقه حس و شمایل منحصربه فرد خود را دارد و ورای چشم اندازهای نفس گیر، شما می توانید جزئیات باورنکردنی را در فواصل بسیار نزدیک، حتی تا سطح شاخه های گل انفرادی ببینید. نگاه کردن به زندگی گیاهی یک چیز است و تعامل با آن یک چیز دیگر. در بازی اول، بیشتر گیاهان واکنش درستی به حضور و حرکات ایلوی نشان نمی دادند؛ غیر از چند بخش خاص، مثل چمن های بلند که مخصوص مخفی شدن ایلوی بود، بقیه پوشش گیاهی هیچ واکنشی نداشت. در فوربیدن وست، تقریبا تمام گیاهان و اجزای محیطی به حرکات شما و همچنین ماشین ها و دشمنان انسانی، واکنش می دهند. در حقیقت، تعامل سطوح یکی از بزرگ ترین بخش هایی است که تغییرات شگفت انگیزی به خود دیده چمن، برف و شن همگی بر اساس حرکات شما و دیگر موجودات حاضر در بازی تکان می خورند و تغییر شکل می دهند.

همچنین باد و آب و هوا این عناصر را بهبود می بخشند؛ شدت باد می تواند تأثیر مستقیمی بر گیاهان و درختان اطراف شخصیت داشته باشد. این ها تصاویر بسیار زنده و پویایی خلق می نماید. زمانی که باران شدت می گیرد، همه چیز شروع به تکاپو می نماید و خیسی روی تمام سطوح پردازش می شود. آب و هوا بر اساس زیست بومی که شما در آن قرار دارید متغیر است؛ به عنوان مثال همین طور که از بالای یک کوه بالا می روید، باران آرام آرام به برف تبدیل می شود. یا اگر مدت زیادی در صحرا گیر بیفتید، احتمالا با طوفان های سهمگین شن روبرو خواهید شد.

بنابراین زمانی که ما درباره تراکم و جزئیات در فوربیدن وست صحبت می کنیم، همه چیز به جلوه های گرافیکی و سیستم های مرتبط با آن ها ختم نمی شود. من پیش از این درباره سیستم بهبودیافته پردازش آب صحبت کرده ام اما این موضوع لایق توجه بیشتری است. از چشمه ها و رودخانه ها گرفته تا دریاچه ها، کیفیت پردازش سطح آب زمین تا آسمان نسبت به زیرو داون فرق می نماید. سازندگان در کنار بهبود شبیه سازی حرکات آب، انعکاس نور روی سطح و زیر آب را به شکلی قابل توجه دستخوش تغییر کرده اند. تمام این ها نهایتا ما را به پردازش اقیانوس می رساند؛ اکنون با یک سیستم بسیار مجذوب کننده از امواج روبه رو هستیم که بر اساس تکنولوژی POM یا همان Parallax occlusion mapping طراحی شده.

در کنار آب، پردازش نور هم ارتقاء بزرگی داشته است. هورایزن زیرو داون در زمینه نورپردازی غیرمستقیم عملکرد خوبی نداشت و در نتیجه برخی از فضاهای داخلی بدون اینکه منبع نور تعیینی داشته باشند، می درخشیدند. بدون چیزی مثل نورپردازی سراسری با پرتو رهگیری شده (ray traced global illumination) حل این مشکل بسیار سخت است اما احساس می کنم فوربیدن وست پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه داشته است.

نخستین تغییر بزرگ بازی در این زمینه خاص، نورپردازی از پیش محاسبه شده است. در بازی اول چرخه شب و روز شامل شش زمان تعیین بود و زمان اصولا با حرکت آهسته میان این شش مرحله تغییر می کرد. فوربیدن وست این عدد را به 12 رسانده و نتیجه کار افزایش باورپذیری بحث زمان و ساعات مختلف طی شبانه روز و همچنین تنوع بیشتر است. از سوی دیگر کوچه ها و مسیرهای تنگ که کنار ساختمان های بلند قرار دارند، پوشش مناسبی دریافت کرده اند و سایه در آن ها بسیار واقع گرایانه تر است. سیستم نورپردازی سراسری هم یک نوع جهش اشعه دریافت کرده که واقع گرایی نور را افزایش داده. تعیینا این مورد آنقدر دقیق نیست که بتواند کوچک ترین اشیاء و عناصر موجود در بازی را مدیریت کند اما به طور کلی نورپردازی اجسام بزرگتر را بهبود بخشیده است. همه این ها با استفاده از سایه های بهبودیافته و انسداد محیطی در فضای صفحه (screen-space ambient occlusion) زینت بیشتری پیدا کرده است.

من می توانم جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار دهم اما بدون شک تا همین جا هم به خوبی متوجه می شوید فوربیدن وست چقدر عالی در زمینه طراحی محیط خود عمل می نماید. نکته کلیدی این است که بازی مذکور یکی از پرجزئیات ترین و متراکم ترین عناوین دنیا باز است که تا به امروز دیده ایم. ترکیب افزایش فوق العاده کیفیت بصری و تنوع عالی در طراحی زیست بوم ها بدون تردید قابل تقدیر است. با وجود سرمایه گذاری بزرگ روی منطقه ها متنوع، فوربیدن وست بدون دلیل بازیکنان را در یک مکان نگه نمی دارد و پیشرفت روایی بازی بسیار سریع و مجذوب کننده است.

یکی از دلایل موفقیت فوربیدن وست تعامل شخصیت ها است که اینجا خیلی بهتر از زیرو داون از آب درآمده است. زیرو داون وقتی از کات سین ها خارج می شد، شخصیت هایی با چشمان مرده و بی حرکت تحویل مخاطب می داد. این موضوع در فوربیدن وست با تغییرات گسترده ای همراه شده است؛ مهم نیست یک شخصیت چقدر مهم باشد، اکنون تمام شخصیت هایی که قابلیت تعامل با آن ها وجود دارد بسیار پویا و زنده به نظر می رسند. حرکت دستان، نحوه صحبت کردن و بقیه موارد این حس را به ما القا می نماید که با انسان های واقعی در تعامل هستیم. احتمال می دهم گوریلا گیمز این بار استفاده از موشن کپچر را چند برابر کرده و به همین دلیل شاهد بهبود قابل توجه در حرکات شخصیت ها هستیم. این یکی دیگر از دلایلی است که نشان می دهد چرا فوربیدن وست نسبت به بازی قبلی جهش بزرگی محسوب می شود.

در رابطه با خود بازی، پیش تر هم گفتم که این بازی طوری طراحی شده که به مذاق افرادی که میانه خوبی با عناوین دنیا باز ندارد خوش بیاید. روی این صحبت من بیشتر از همه با سرعت روایی و گیم پلی بازی در کنار طبیعت مراحل آن است. اول از همه، اگر دلتان بخواهد می توانید فوربیدن وست را مثل یک بازی خطی، داستان محور و ماجراجویی تجربه کنید؛ در پاره ای از شرایط جبور هستید به عناصر دنیا باز بازی توجه کنید اما در مجموع قابلیت تمام کردن داستان بدون تمرکز روی مراحل فرعی وجود دارد. با تمام این اوصاف، دنیا و مراحل فرعی بازی به شکلی شگفت انگیز درگیرکننده و مجذوب کننده هستند و می توانند شما را ساعت ها در خود غرق کنند.

صادقانه بگویم، فوربیدن وست به این دلیل خیلی خوب از آب درآمده که طراحی چک لیست گونه خیلی از آثار دنیا باز دیگر را ندارد. شما هیچ گاه احساس نمی کنید داستان به شکلی مصنوعی آهسته شده تا طول بازی افزایش یابد و شما را مشغول انجام کارهای بی هدف و وقت گیر کند. شگفت انگیزتر از همه این موارد، من بارها احساس می کردم دارم به خاتمه بازی نزدیک می شوم و چیزی به اتمام داستان باقی نمانده، و اینجا ناگهان می دیدم کلی چیز مختلف برای تجربه و لذت بردن در دنیای بازی وجود دارد.

و همین عناصر کلیدی است که Horizon Forbidden West را به اثری قابل احترام و لذت بخش تبدیل کرده؛ حال چه شما آن را روی پلی استیشن 4 معمولی تجربه و چه یک کنسول قدرتمند پلی استیشن 5. تعیینا، من هم توصیه می کنم در صورت امکان این بازی را روی کنسول تازهتر سونی تجربه کنید، زیرا زمان لودینگ بسیار سریع تر است و علاوه بر گرافیک بسیار مجذوب کننده تر، شما با قابلیت های متعدد مثل دوال سنس و صدای سه بعدی طرف هستید. با این حال، درست مثل فورتزا هورایزن 5، انتخاب میان 30 و 60 فریم آنچنان واضح و تعیین نیست. با توجه به رزولوشن 1800p در مقابل 2160P برای فریم ریت های 30 و 60، احتمالا خیلی زود فکر کنید تجربه فوربیدن وست با 60 فریم انتخابی واضح باشد. اما وضوح تصویر و جزئیات گرافیکی در حالت کیفیت محور (با 30 فریم) بسیار بیشتر است. من و همکارم که مشغول آزمایش این بازی بودیم، هر دو بازی در حالت کیفیت محور را ترجیح دادیم. دوبرابر کردن فریم ریت می تواند خیلی خوب باشد اما فکر می کنم زمانی که قرار باشد خیلی از مجذوب کنندهیت های نسل تازه را فدای آن کنید، آنچنان هم انتخاب خوبی نیست. در خاتمه کار، هر پلتفرم یا تنظیماتی را که انتخاب می کنید، ما تجربه این بازی را به شما توصیه می کنیم.

منبع: یوروگیمر

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2071

به "نسخه PS4 و PS5 هورایزن فوربیدن وست چقدر با هم فرق دارند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "نسخه PS4 و PS5 هورایزن فوربیدن وست چقدر با هم فرق دارند؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه PS4 و PS5 هورایزن فوربیدن وست چقدر با هم فرق دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید