مطالعه روی نردبان خلاقیت

به گزارش مجله پیامک، بهاره خسروی ـ خبرنگار: برای بالا رفتن میزان مطالعه و افزایش معلومات علمی و فرهنگی شهروندان منطقه10، خانه فرهنگ حرا با راه اندازی نردبان خلاقیت در این مجموعه فرهنگی، دست به ابتکار جالبی زده است.

مطالعه روی نردبان خلاقیت

این نردبان خلاقیت کتابخانه کوچکی است که به مراجعه نمایندگان امکان مطالعه هرچند کوتاه را برای تبادل افکار و تجربه میان علاقه مندان به دنیای کتابخوانی فراهم می نماید. اگر برای انجام کارهای فرهنگی و ایده های خلاقانه سرتان درد می نماید و یا می خواهید طرح نردبان خلاقیت را در میان خانواده و همسایه ها اجرا کنید به شما توصیه می کنیم این گزارش را بخوانید.

جاذبه های تصویری، طراحی خوب کتاب، فضا و حتی شکل و شمایل کتابخانه از جمله عواملی است که می تواند به جذب افراد برای کتاب و کتابخوانی یاری کند. به ویژه اینکه قرار باشد ایده و پیشنهادهای هر فرد به قلم خودش در سرانجام مطالعه هر کتاب، در فضای مجازی منتشر گردد. یکی از مهم ترین ویژگی های نردبان خلاقیت، کتابخانه کوچک اما وسیع ما به سبب محتوایی رعایت همین موضوع است. محمدمهدی ملکی مدیر خانه فرهنگ حرا با اشاره به این مطلب درباره موضوع کار نردبان خلاقیت این گونه شرح می دهد: این کتابخانه به ظاهر کوچک اما وسیع و پرحجم به سبب روش محتوا، با کوشش همکارانم برای ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه و امکان دسترسی آسان اهالی به کتاب در این مرکز راه اندازی شده است. بیشتر مخاطبان ما کودک و نوجوان هستند، برای تأمین احتیاج آنها و همچنین خانواده های آنها به کتاب و مطالعه، در این کتابخانه حدود 80تا 90 جلد کتاب در حوزه کودک و نوجوان با موضوع خلاقیت وجود دارد. مراجعه نمایندگان، والدین، بچه ها و نوجوانان حاضر در مجموعه هرکدام بر اساس گروه سنی خود در زمان حضور در خانه فرهنگ می توانند کتاب مورد علاقه شان را برای مطالعه انتخاب نمایند. البته به گفته مدیر خانه فرهنگ حرا این کتابخانه بخش جذاب و پر مخاطبی هم دارد و آن نوشتن خلاصه کتاب توسط خواننده کتاب است. او در این باره می گوید: افراد پس از مطالعه، برداشت شان یا خلاصه کتاب را بر روی تکه کاغذی می نویسند و روی تابلو کنار نردبان نصب می نمایند و پس از مدتی این دستنوشته ها در کانال خانه فرهنگ منتشر می گردد. همچنین بر اساس نظرات خوانندگان یک دوره آموزشی با موضوع خلاقیت برای بچه ها و نوجوانان در این مرکز برگزار می گردد.

  • بهره وری از اوقات فراغت

    بسیاری از مواقع مانند انتظارکشیدن در بانک، اتوبوس، مطب پزشکان و... تا زمان رسیدن نوبتمان زمان زیادی از دست می دهیم. بهره وری بهینه از زمان، یکی از مهم ترین ویژگی های نردبان خلاقیت است که مرضیه ناظریان از اهالی خیابان حسام الدین و مشتریان پر و پا قرص خانه فرهنگ حرا به آن اشاره می نماید و می گوید: اغلب زمانی که دخترم از کلاس های زبان این مجموعه فرهنگی استفاده می نماید، فرصت خوبی برای مطالعه پیدا می کنم. به ویژه اینکه بسیاری از کتاب های موجود و قابل مطالعه این کتابخانه در حوزه نوجوان است. حتی در بسیاری مواقع کوشش می کنم از هدایت و توصیه همین کتاب ها برای نحوه رفتار با فرزندانم استفاده کنم.

  • دسترسی آسان به کتاب

زهرا طایفی از مراجعه نمایندگان این کتابخانه کوچک می گوید: امکان دسترسی آسان به کتاب برای مادران و فرزندان از نکات مثبت نردبان خلاقیت است. با این کار از ترددهای غیرضروری و ترافیک شهر کاسته می گردد. همچنین بسیاری از افراد به دنبال پر کردن اوقات فراغت مفید هستند. در مدت زمان حضورشان در بوستان یا خانه فرهنگ می توانند وقتشان را صرف مطالعه نمایند و اطلاعاتشان را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

  • آشنایی با دنیای کتاب

تنوع مخاطب و مراجعه گروه های مختلف سنی از ویژگی های نردبان خلاقیت خانه فرهنگ حراست. وانیا رحیمی از مخاطبان نوجوان کتاب های نردبان خلاقیت، مطالعه گروهی را کار مثبت این ایده فرهنگی می داند و می گوید: وقتی کتاب مناسب با محتوای مورد احتیاج در اختیار یک نوجوان قرار می گیرد، بی تردید به کتابخوانی و مطالعه کتاب های بیشتر علاقه مند می گردد. به ویژه اینکه این کتاب ها رایگان و بی هیچ دردسر و اتلاف وقت در یک محیط فرهنگی قابل دسترسی هستند. همچنین بازخورد این مطالعه و انتشار نظریات خوانندگان مختلف در فضای مجازی، انگیزه مطالعه کردن و استفاده بهینه از فضای مجازی را افزایش می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 281

به "مطالعه روی نردبان خلاقیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه روی نردبان خلاقیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید