(تصاویر) درگذشت دیگو آرماندو مارادونا؛ انتها یک اسطوره

به گزارش مجله پیامک، نام دیگو آراماندو مارادونا اگرچه این روزها با خبر مربوط به درگذشتش در 60 سالگی به یکی از سوژه های رسانه های ورزشی دنیا تبدیل شده ولی بسیاری از علاقه مندان به فوتبال دنیا همچنان او را با روزهایی که در ناپولی می درخشید و به قهرمانی جام دنیای 1986 مکزیک با آرژانتین دست یافت، به یاد دارند. البته زندگی این فوق ستاره آرژانتینی همیشه با حاشیه های زیادی نیز ازجمله اعتیاد به مواد مخدر همراه بوده که تقریباً همگی آنها بعد از رفتنش به ایتالیا و عضویت در ناپولی به وجود آمد.

(تصاویر) درگذشت دیگو آرماندو مارادونا؛ انتها یک اسطوره

عکس او در حال همکاری با مافیا و زیاده روی در مصرف کوکائین به طور کامل در اسناد گردآوری شده توسط آصیف کاپادیا فیلمساز انگلیسی برنده جایزه اسکار ثبت شده که به زمان حضور مارادونا در ناپولی، آن هم در دورانی که او در این تیم می درخشید، مربوط می گردد.

دیگو که در سال 1960 در منطقه ویلافیوریتو بوینوس آیرس به دنیا آمده، قبل از خروج از آرژانتین در سال 1982 و بازی در تیم بارسلونا که بی سابقه ترین مبلغ نقل و انتقال در دنیا تا آن موقع برای حضور او در این تیم پرداخت شد، از فوتبال به عنوان عامل رهایی خویش نام برده بود که با یاری آن خانواده خود را از فقر نجات داده است.

دیگو مارادونا گرانترین بازیکن در فقیرترین تیم

او پس از جدایی از جمع کاتالان ها، به ناپولی پیوست. انتقالی که یکی از گویندگان خبر آن را خرید گرانترین بازیکن فوتبال دنیا توسط فقیرترین شهر ایتالیا توصیف کرد. مارادونا در زمان حضور خود در ناپولی تقریباً به تنهایی این باشگاه را در فصل 1987-1986 برای اولین بار به مقام اول لیگ ایتالیا رساند و در فصل 1989- 1988 هم قهرمانی جام یوفا را به دست آورد.

معجزه مارادونا در زمین فوتبال به بهانه درگذشت اسطوره فوتبال دنیا

مجری تلویزیون!

از مارادونا در حالی به عنوان یکی از بهترین های تاریخ فوتبال دنیا در کنار هموطنش لیونل مسی نام برده می گردد که رفتارهایش، بی شک او را از سایر بازیکنان مجزا ساخته است. مارسلا مورای آراخو، روزنامه نگار آرژانتینی در نوشته خود در CNN به این نکته اشاره داشته که اگر مارادونا به عنوان یک مجری در یک شوی تلویزیونی حضور داشته باشد، این برنامه عجیب و غریب ترین برنامه تلویزیونی خواهد بود که کسی تا به امروز به تماشای آن پرداخته است. اگر او وارد اتاقی گردد، افراد به احترام او می ایستند و تا سال ها داستان حال و هوای خود پس از ورود او به آن اتاق را تعریف می نمایند. آنها به قدرت، جذابیت و استعداد او اشاره نموده و از سوی دیگر به شنمایندگی، آسیب پذیری و کاستی های وجود او نیز می پردازند.

ناعادلانه

مارادونا تا قبل از جام دنیای 1986 یک بازیکن معمولی بود ولی این تورنمنت، نام او را برجسته ساخت. مارادونای 26 ساله که در اوج قدرت به سر می برد، با زدن دو گل برای آرژانتین، تیم کشورش را به عنوان کاپیتان به یک چهارم نهایی رساند و در بازی برابر انگلستان در کانون توجه نهاده شد. او در دقیقه 51 با پرشی بلند بر فراز پیتر شیلتون دروازه بان انگلستان، با دست توپ را به داخل دروازه فرستاد. گلی که پس از آن به عنوان دست خدا از آن یاد می گردد. بنا به نوشته های مورای آراخو، ناعادلانه بودن این گل به اندازه ای شوک برانگیز بود که قبول این گل با تعجب و ایجاد تنش در میان تماشاچیان داخل استادیوم و تماشاچیانی همراه شد که از تلویزیون مسابقه را تماشا می کردند.

گل قرن

هرچند که اولین گل وی موذیانه به ثمر رسید ولی از گل بعدی او که چهار دقیقه پس از آن گل زده شد، به عنوان گل قرن نام برده می گردد. گلی که مهارت او در دریبل و حمل توپ را نمایان ساخت. مارادونا توپ را در خط میانی زمین دریافت کرد و پس از دریبل هفت بازیکن انگلیس، وارد دروازه این تیم کرد. یکی از مفسران انگلیسی در آن موقع گفته بود: مدافعان انگلیس شکست خورده برجای مانده بودند. مورای آراخو هم معتقد است آنها با صورت هایی حیرت زده و آمیخته با ترس از این رویداد، از آنکه به طور خاص شاهد این شگفتی بودند، احساس خرسندی داشتند.

پسرش را نمی خواست

اما مارادونا دور از زمین فوتبال و در زندگی شخصی از شرایط مساعدی برخوردار نبود. با وجود اینکه کریستیانا سیناگرا معشوقه مارادونا از او باردار بود ولی مارادونا تا سال ها به عنوان پدر، کودک متولد شده از سیناگرا را به رسمیت نمی شناخت و تا سال 2003 نیز پسر خود را دیدار نکرد.

مارادونا؛ رئیس مافیا

در فیلم ساخته کاپادیا، موقعیت هایی به تصویر کشیده می گردد که مارادونا با کامورا ( مافیای ناپل) در ارتباط بوده است. در اسناد مرتبط با این فیلم نیز عکس هایی از چهره خندان این فوتبالیست در کنار اعضای این سندیکای جرم خیز وجود دارد. او با اینکه ستاره ناپولی و در اوج بود، از یک شنبه تا چهارشنبه به خوشگذرانی می پرداخت. پس از مثبت شدن تست مواد مخدر او در سال 1991 و محرومیت 15 ماهه او از فوتبال، موفقیت هایش فروکش کرد.

یک سال پیش، پایکوبی دیه گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال دنیا، از پیروزی تیم اش جیمناسیا لاپلاتا در لیگ برتر فوتبال آرژانتین- مارادونا، سرمربی این تیم بود.

او پس از محرومیت به سویا رفت و سپس به آرژانتین بازگشت اما نتوانست مجدداً به صندلی خویش برابر هواداران و مخالفان حیرت زده خود دست یابد. او پس از سرانجام فوتبال، در سال 2008 به سرمربیگری آرژانتین رسید ولی نتوانست آلبی سلسته را به قهرمانی جام دنیای 2010 آفریقای جنوبی برساند و از راهنمایی این تیم برکنار شد. مارادونا در این مدت راهنمایی تیم های نه چندان مطرحی مانند الفجیره امارات را برعهده داشت و از سال 2019 هم روی نیمکت خیمناسیا لاپلاتا می نشست تا اینکه پس از مدت کوتاهی که از جشن تولد 60 سالگی اش می گذشت، جانش را از دست داد. خداوندگار فوتبال!

تصاویر شهری که ماردونا را می پرستند؛ ناپل!

منبع: خبرورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1359

به "(تصاویر) درگذشت دیگو آرماندو مارادونا؛ انتها یک اسطوره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) درگذشت دیگو آرماندو مارادونا؛ انتها یک اسطوره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید